درمان زگیل مقعدی | انتقال از طریق رابطه جنسی

زگیل مقعدی بیماری ویروسی است که در داخل و یا اطرف دهانه مقعد به وجود می‌آید. این نوع زگیل یک بیماری همه گیر است که ممکن است ناحیه تناسلی را نیز آلوده کند. زمانی که این بیماری در اطرف مقعد به وجود می‌آید ابتدا به صورت برجستگی‌های بسیار کوچک ظاهر می‌شود و با گذشت زمان رشد کرده، بزرگ‌تر شده و کل مقعد را می‌گیرد. این زگیل مانند گوشت اضافه و به رنگ قهوه‌ای می‌باشد. البته زگیل مقعدی در رنگ‌های مختلف قابل تغییر است مانند زرد، صورتی، قرمز گوشتی و یا قهوه‌ای روشن. زگیل مقعدی از طریق ویروسی به نام پاپیلومای انسان به وجود می‌آید که در هنگام تماس مستقیم بدن دو نفر به یکدیگر متنقل می‌شود. ویروس پاپیلومای انسانی انواع گوناگونی دارد که بعضی از آن‌ها سرطان‌زا هستند. در ادامه درمان زگیل مقعدی را با هم خواهیم خواند.

درمان زگیل مقعدی

انتقال زگیل از طریق رابطه جنسی

زگیل یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که از طریق رابطه جنسی به شریک جنسی‎تان منتقل می‌شود. این بیماری زمانی منتقل می‌شود که پوست با ناحیه مقعدی و یا تناسلی آلوده، در تماس باشد. مبتلا شدن به این بیماری می‌تواند از طریق رابطه جنسی در سال‌های گذشته با افراد مختلف باشد که ممکن است فرد به تازگی متوجه آن شود.
از آنجایی که زگیل مقعدی قابلیت رشد کردن را دارد، شما باید حتما در هنگام مشاهده این بیماری سریعا برای درمان اقدام کنید تا بتوانید خطر ابتلا به سرطان را در خود کاهش دهید اما می‌توان گفت که خطر ابتلا به این بیماری بسیار کم است.

بیماری زگیل تناسلی در زنان در خارج از واژن و در مردان در قسمت پوست آلت تناسلی به وجود می‌آید، البته گاهی هم ممکن است که زگیل در زنان در داخل واژن و در گردنه رحم پدیدار شود. گاهی زگیل نیز در اطراف مقعد و گاهی این بیماری می‌تواند در داخل واژن، در گردنه رحم، کیسه‌ی بیضه و یا در داخل مقعد به وجود آید. همچنین گاهی اوقات در داخل مجرای ادراری رخ می‌دهد.

علائم زگیل مقعدی

از آنجایی که این بیماری درد و ناراحتی خاصی را در فرد مبتلا ایجاد نمی‌کند اغلب بیمار مبتلا به زگیل مقعدی از بیماری خود اطلاعی ندارد. بعضی از بیماران علائمی هم‌چون خونریزی، خارش و یا احساس یک توده در ناحیه مقعد خود دارند. زگیل تناسلی در هر فرد علائم متفاوتی را دارد، گاهی همراه با سوزش و درد در ناحیه مقعد و یا به همراه خونریزی و درد در هنگام نزدیکی است.

اثراتی که زگیل در ناحیه های مختلفی از بدن دارد به شرح زیر می باشد:

 • زگیل داخل مقعد می‌تواند در هنگام اجابت مزاج باعث خونریزی شود.
 • زگیل در مجرای ادرار، روی ادرار اثر می‌گذارد و باعث خونی شدن ادرار می‌شود.
 • در هنگام رابطه دهانی، بر روی گلو و دهان شما اثر می‌گذارد.
 • به دلیل آنکه زگیل تناسلی تصویر خوشایندی ندارد گاهی از بیماران که به این بیماری مبتلا می‌شوند را دچار خجالت و ترس از فعالیت جنسی می‌کند.

ممکن است که از فهمیدن این‌که به این بیماری مبتلا شده‌اید ناراحت شوید. اطلاع داشته باشید که اگر به این بیماری مبتلا شده‌اید رابطه مقعدی این بیماری را گسترش می‌دهد، پس بهتر است تا خوب شدن کامل زگیل مقعدی از داشتن رابطه مقعدی اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید:

زگیل تناسلی و رابطه جنسی خطرناک؛ از درمان خجالت نکشید!

پیشگیری و درمان زگیل مقعدی

برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری نکات زیر را رعایت کنید:

اولین توصیه: پسران و دختران در سن 11-12 تا 26 سالگی قبل از آنکه به این ویروس مبتلا شوند توصیه می‌شود که واکسینه شوند اما هنوز دلیلی برای واکسن زدن برای جلوگیری از سرطان و زگیل مقعد مشخص نشده است.

شخص باید از رابطه جنسی پرخطر دوری کند و با استفاده از کاندوم و یا محدود کردن تعداد شریک‌های جنسی می‌تواند خطر مبتلا شدن به ویروس HPV را کاهش دهد اما نمی‌توان گفت که کاندوم می‌تواند فرد را کاملا در برابر این ویروس محافظت کند.
البته این ویروس نیز می‌تواند از طریق رابطه با یک شریک جنسی هم فرد را مبتلا کند زیرا این ویروس از تماس مستقیم دو پوست منتقل می‌شود ولی ویروس نمی‌تواند از طریق کاندوم منتقل شود.
می‌توانید شریک جنسی خود را برای احتیاط از نظر زگیل و یا بیماری‌ مقاربتی بررسی کنید، البته ممکن است هیچ نشانه‌‌ی ظاهری نداشته باشد.

تشخیص زگیل مقعدی

پزشک شما ممکن است که قبل از اینکه بیماری را بررسی کند، عوامل خطر را مانند سابقه‌ی رابطه مقعدی، ابتلا به HIV یا تماس با فرد آلوده، آغاز رابطه جنسی از سنین پایین و سیستم ایمنی بدن‌تان که آیا ضعیف است یا خیر را مورد بررسی قرار دهد.
زگیل مقعدی با چشم قابل مشاهده است و می‌توان کاملا آن را تشخیص داد اما ممکن است بعضی از پزشکان برای مشاهده دقیق زگیل از اسید استیک و یا همان سرکه استفاده کنند تا ضایعه به رنگ سفید تغییر کرده و تمام قسمت‌های آن باید قابل رویت باشد.

معاینه داخل مقعد با کمک آندوسکوپ برای مشاهده‌ی زگیل انجام می‌شود. گاهی نیز با کمک تست پات اسمیر برای مشاهده زگیل در داخل واژن در زنان صورت می‌گیرد. البته گاهی اوقات برای تشخیص بیشتر نیاز به گرفتن نمونه از زگیل و مشاهده‌ی آن زیر میکروسکوپ است.

یک پیشنهاد:

علت ایجاد زگیل‌های نخی و راه‌های از بین بردن آن‌ها

درمان زگیل مقعدی

درمان زگیل مقعدی

هر درمان هم می‌تواند جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه منفی که تجربه نشان داده شده که هر درمان برای کدام ناحیه مفید است:

 • اگر زگیل در ناحیه مقعد پراکنده باشد درمان از طریق سرمادرمانی جوابی نمی‌دهد.
 • برخی از درمان‌ها که شیمیایی هستند برای مواردی مانند دهانه رحم، واژن و درون مقعدی استفاده نمی‌شوند.
 • برخی از درمان‌ها که شیمیایی هستند نباید برای زنان باردار استفاده شود.
 • همیشه جراحی موفقیت‌آمیز نیست و احتمال عود دوباره وجود دارد.
 • درمان زگیل در افراد سیگاری کمتر جواب مثبت می‌دهد، به صورتی که ترک آن باعث می‌شود که درمان فرد موثر باشد.

گزینه های دیگری نیز برای درمان زگیل مقعدی از طریق مواد شیمیایی و یا درمان فیزیکی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

دارو برای درمان زگیل : اگر زگیل‌ها هنوز کوچک هستند و فقط بر روی پوست اطراف مقعد قرار دارند، ممکن است با یک پماد درمان شود.
پمادهای موضعی که مستقیما بر روی زگیل مالیده می‌شود شامل پودوفیلین، اسید تری کلرواستیک اسید است.
این‌گونه درمان تنها در مطب و به مدت چند دقیقه انجام می‌شود که موجب پوسته‌ریزی زگیل می‌شود.
البته دکتر معالج توصیه‌هایی را برای شستن دارو بعد از درمان خواهد کرد. دارودرمانی معمولا در طی چند هفته تا شش ماه انجام می‌شود.

اما داروهایی هم هست که در خانه می‌توان استفاده کرد:

1. پودوفیلوتوکسین

یک ماده شیمیایی است که به صورت کرم یا لوسیون تجویز می‌شود، دوره‌ی مصرف این دارو چهار تا پنج هفته است.

هنگامی که از این دارو استفاده می‌کنید باید به نکاتی نیز توجه داشته باشید، این نکات شامل موارد زیر است:

 • استفاده از این دارو در زمان حاملگی ممنوع!
 • حتما دارو را فقط بر روی زخم و قسمت آسیب دیده استفاده کنید و جداً از پخش شدن آن در نواحی دیگر خودداری کنید!
 • در مدت زمانی که باید از این دارو استفاده کنید از رابطه جنسی پرهیز کنید زیرا این دارو پوست شریک جنسی‌تان را نیز تحریک می‌کند.
 • دارو را به میزان مشخص شده استفاده کنید زیرا ممکن است عوارض ناخواسته‌ای را در درون بدن بوجود آورد.

همراهان عزیز سایت آسان طب مطالعه این مقاله نیز برای شما خالی از لطف نیست:

10 روش درمان مولوسکوم یا همان زگیل‌های آبکی

2. داروی دیگر مانند ایمیکویمود

این دارو را می‌توان در خانه استفاده کرد. شما باید این دارو را هنگامی که برای خواب اقدام می‌کنید استفاده کرده و بعد از گذشت 6 تا 10 ساعت آن را بشویید.

دوره‌ی درمانی این دارو: سه بار در هفته و در طی 16 هفته باید مصرف شود.

عوارض جانبی که این دارو دارد شامل التهاب، سوزش و زخم دردناک در پوست است.

در صورتی که با عوارض شدیدی در هنگام استفاده از کرم مواجه شدید باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی که باید در هنگام استفاده از این دارو رعایت کنید عبارتند از:

 • مصرف این دارو در زمان حاملگی ممنوع!
 • از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید زیرا پوست شریک جنسی‌تان را نیز تحریک می‌کند.
 • پماد باید فقط بر روی قسمت زخم مالیده شود.
 • شما باید از مالیده شدن آن به قسمت‌های سالم جداً خودداری کنید.
 • در هنگام استفاده از این پماد تغییر رنگ دائمی در قسمتی که پماد مالیده می‌شود وجود دارد.

3. سرمادرمانی

پزشک معالج در مطب با استفاده از نیتروژن مایع منجمد زگیل مقعدی را از بین می‌برد. نتیجه سرمادرمانی تقریبا با داروهای موضعی مشابه است. نیتروژن مایع بر روی زگیل اسپری می‌شود، این روشی مناسب برای زگیل‌های کم و برای زنان باردار است.

جراحی زگیل مقعدی

زمانی که زگیل‌های مقعدی بسیار زیاد باشند پزشک عمل جراحی را پیشنهاد می‌کند. جراحی زگیل مقعدی درمان سریعی را به همراه دارد.
عمل جراحی به کم بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد که البته این کار بستگی به تعداد زگیل‌ها دارد.
سوزاندن، جراحی و یا لیزردرمانی برای درمان زگیل‌های بسیار بزرگ و یا زگیل‎هایی که در داخل مقعد بوجود آمده است استفاده می‌شود.

بیشتر اوقات جراحی زگیل مقعدی سرپایی انجام می‌شود و می‌توانید در همان روز مرخص شوید. بعد از سوزاندن زگیل، درد کمی احساس می‌شود اما فرد می‌تواند طبق معمول به کارهای روزانه خود بپردازد. البته گاهی افرادی نیز بعد از درمان نیاز به چند روز استراحت دارند و گاهی نیز به داروهای مسکن احتیاج پیدا می‌کنند، این افراد باید بیشتر استراحت کرده و سپس به کارهای روزانه خود بپردازند. خونریزی خفیف طبیعی است اما اگر خونریزی شدید باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر می‌خواهید زخم‌تان زودتر بهبود پیدا کند باید منظم پانسمان تعویض شود که این کار به کاهش رطوبت و خارش ناحیه زخم کمک می‌کند.
تعویض پانسمان منظم به بهبود سریع‌تر زخم و کاهش رطوبت و خارش ناحیه کمک می‌کند.

برای درمان در طول چند ماه به طور منظم از زمانی که آخرین زگیل دیده شده لازم است پیگیر شوید تا دیگر زگیل جدیدی به وجود نیامده باشد.

توجه:

قابل ذکر است که اگر درد و خونریزی داشتید باید مجدداً به پزشک مراجعه کنید.

گاهی حتی پس از درمان ممکن است که زگیل چند بار دیگر نیز عود کند.

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

 1. سلام
  من گی هستم
  امروز وقتی خواستم رابطه با شریکم برقرار کنم شریکم متوجه شد ک کناره های مقعدم جوش هایی هست! اما بسیار ریز ب انده مثلا نیم دانه برنج … امکان داره زگیل باشه چطوری باید ب دکتر نشون بدم، چه دکترب برم لطفا کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا