زخم دهان کودکان و بررسی بیماری و یا غیر بیماری بودن

زخم دهان کودکان به دلایل مختلفی ایجاد می شود. برخی از آن‌ها نشانه یک بیماری جدی است و بعضی بیماری به حساب نمی آید. مثلا کیست های رویشی در دهان کودکان هنگام رویش دندان ایجاد می شود و امری طبیعی است. اما تبخال یک عفونت ویروسی است که باید درمان شود و بیماری به حساب می آید. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره زخم دهان کودکان اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم که تقدیم می کنیم.

دهان کودکان

زخم دهان کودکان

در این قسمت درباره انواع زخم دهان کودکان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم، 4 ضایعه ای که بیماری محسوب نمی شوند:

1- کیست های رویشی دهان کودکان

وقتی دندان در حال رویش است، معمولا حالت خون مردگی در سطح لثه اتفاق می افتد که به آن کیست رویشی می گویند. کیست های رویشی بیماری نیستند، عوارض خاصی ندارند و فقط ممکن است خونریزی کمی ایجاد کنند. کیست های رویشی در دندان های خلفی (عقبی) مانند دندان های آسیا رخ می دهد.

2-خراش زبان کودک

وقتی دندان های قسمت جلویی فک پایین از لثه خارج می شود، ممکن است تیزی دندان باعث ایجاد خراش و زخم هایی زیر زبان شود. چنین زخم هایی طبیعی هستند و خودبخود هم برطرف می شوند.

3- آسیب به بافت نرم

کودکان در حال جنب و جوش هستند و احتمال ضربه خوردن به دهانشان وجود دارد. ضربه هم گاهی باعث صدمه دیدن بافت مخاط نرم دهان کودکان می شود.

4- برخی از درمان های دندانپزشکی

در اثر انجام اعمال دندان پزشکی و بی حس کردن بخشی از دهان هم ممکن است آسیب در دهان کودک ایجاد شود. تزریق ماده بی حسی باعث می شود کودک ناخواسته بخشی از مخاط دهان بی حس شده را بجود. زخم هایی که در اثر جویدن به جود می آیند، بدشکل هستند و معمولا تا 2 هفته باعث آزاد کودک می شوند.

5 ضایعه ای که بیماری محسوب می شوند:

1- التهاب لثه

دهان کودکان

بیماری ژنژیویت یا التهاب لثه، به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در کودک اتفاق می افتد. ژنژیویت باعث خونریزی لثه می شود. آموزش کودکان برای مسواک زدن و  استفاده از نخ دندان جلوی بروز این بیماری را می گیرد. البته کمبود شدید ویتامین C که کمتر در کودکان کشور ما دیده می شود هم باعث ژنژیویت می شود، اما در این کودکان خونریزی بدول دلیل از لثه وجود دارد.

2- عفونت های دندان

اگر عفونت دندان کودک زود درمان نشود و به صورت مزمن درآید، به صورت چرک از مخاط اطراف دندان خراب خارج می شود که باعث التهاب و زخم خواهدشد. همچنین زخم باعث ایجاد فیستول (حفره)، کیست و آبسه در دهان می شود. کیست یا فیستول با درمان دندان خراب برطرف می شود.

3- عفونت های ویروسی

عفونت های ویروسی نیز ممکن است باعث زخم در دهان کودکان شود. ویروس هرپس یا تبخال علاوه بر اینکه روی لب ها به طور شایع دیده می شود، داخل دهان نیز ایجاد می شوند. زخم ها به داروی خاصی نیاز ندارند و در طول یک یا دو هفته از بین می روند ولی به مراقبت نیاز دارند چون اگر از عفونت ویروسی ایجاد شده به خوبی مراقبت نشود، ممکن است به عفونت باکتریایی تبدیل شود.

4- عفونت های قارچی

عفونت شایع قارچی در دهان کودکان از نوع کاندیدیا آلبیکانس است. کاندیدیا ممکن است در همان دوران نوزادی و هنگام خروج کودک از کانال زایمانی به وجود آید (برفک داخل دهان نوزاد ظرف مدت 7 تا 10 روز برطرف می شود) خشکی دهان کودک نیز باعث رشد عفونت قارچی کاندیدیا در دهان و ایجاد برفک داخل دهان کودک می شود.

5- جویدن لب و مخاط دهان

جویدن لب و مخاط دهان (گونه) بیشتر در کودکانی که استرس دارند، دچار براکسیسم (دندان قروچه) هستند یا دندان های نامرتبی دارند، دیده می شود. جویدن مخاط هم با عث خونریزی و ایجاد زخم می شود.

به کودکانی که دهانشان برفک زده، شیرینی ندهید!

برفک دهان در کودکان کمتر از 1 سال شایع است. نوزادان حین عبور از کانال زایمانی به برفک مبتلا می شوند ولی برفک بعد از نوزادی نیز دیده می شود. عامل بیماری دهان کودکان، نوع قارچی به نام کاندیدیاست که باعث می شود کودک نتواند راحت شیر یا غذا بخورد. برفک دهان کودک معمولا خود به خود بهبود می یابد ولی برای بهبود سریع، خوراکی ضد قارچ مانند «نیستاتین» تجویز می شود.

مادران باید دقت کنند تا به کودک خوراکی های شیرین ندهند چون شرینی زمینه را برای رشد قارچ در دهان مهیا می کند. همچنین شیشه شیر کودک را نیز باید به دقت شست. یکی از راه ها برای ضدعفونی کردن شیشه شیر، 20 دقیقه جوشاندن شیشه در آب است. البته نوک پستان مادر نیز باید تمیز باشد چون هنگام شیردادن نوک پستان نیز به قارچ آلوده می شود. بنابراین بهتر است نوک پستان با محلول های ضدقارچ تمیز شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  ضمن تشکر از شما بخاطر مطلب مفیدی که در دسترس مردم قرار داده اید
  اما دراین مطلب چیزی که دنبالش بودم که همان درمان بود ندیدم
  خوب است عنوان آن را به بیماری های شایع در دهان کودکان تغییر دهید

  1. با سپاس درود بر شما
   جایی عنوان نکردیم این مقاله راهکار درمانی برای این عارضه است!
   این مقاله صرفا جنبه آشنایی و جنبه های این عارضه محسوب میشه

   پیروز و سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا