Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
مراقب آلرژی تابستانه باشید و آن را درمان کنید + 2ویدیو – مجله آسان طب

مراقب آلرژی تابستانه باشید و آن را درمان کنید + 2ویدیو

آلرژی تابستانه هم مانند آلرژی بهار وجود دارد و علل مختلفی دارد. عطسه، سرفه و آبریزش بینی زیاد از علایم این آلرژی تابستانه است. در حالی که مشکلات بهاری و پاییزی به صورت علامت های کلاسیک آلرژی مثل خارش و اشک ریزش چشم، آبریزش بینی و عطسه های فراوان برای ما عرض اندام می کنند، آلرژن های فصل تابستان بیشتر خودشان را به صورت گرفتگی بینی و تجمع مخاط در بینی و گلو نشان می دهند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره آلرژی تابستانه اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

7 درمان خانگی برای برطرف کردن گرفتگی بینی ناشی از آلرژی

 

4 درمان طبیعی برای آلرژی‌های فصلی

آلرژی تابستانه چیست؟

علت این تفاوت ها آن است که آلرژن ها (مواد حساسیت زا) از فصلی به فصل دیگر تغییر می کنند. این آلرژن ها حتی در زمان های مختلف بهار هم با یکدیگر متفاوت هستند.

آلرژن های ابتدای فصل بهار، مثل گرده های درختان غان، صنوبر، گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک، علائمی مثل خارش و اشک ریزش چشم، آبریزش بینی و همچنین علائم مشابه تب یونجه را ایجاد می کنند. اما آلرژن های آخر بهار معمولا گرده های گیاهانی مثل برمودا، تیموتی، بالا قرمز، برخی گیاهان دیگر هستند و علائم متفاوتی دارند.

با شروع تابستان و فصل گرما، بخش زیادی از پوشش گیاهی زمین می میرند. این کاهش پوشش گیاهی و افزایش رطوبت هوا محیط خوبی را برای رشد قارچ ها فراهم می کند. مخصوصا آن قارچ هایی که از برگ ها و گیاهان مرده تغذیه می کنند. در اوایل ماه مرداد، این گرده ها و آلرژن ها به حداکثر میزان خود می رسند.

علائم آلرژی های تابستانه چگونه است؟

آلرژی تابستانه

از شایع ترین علائم آلرژی تابستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– آلرژی تابستانه و آبریزش بینی

– آلرژی تابستانه و اشک ریزش چشم ها

– آلرژی تابستانه و عطسه

– آلرژی تابستانه و سرفه

– آلرژی تابستانه و  خارش چشم ها و بینی

– آلرژی تابستانه و  گودی و تیرگی زیر چشم ها

مواقعی که میزان گرده های معلق در هوا زیاد است بهتر است در خانه بمانید و درب و پنجره ها را باز نگذارید، مثل زمان وزیدن باد.

واکنش های آلرژیکی به حشرات معمولا باعث ایجاد علائم خفیف می شود، مثل خارش و التهاب موضعی. اما در درصد کمی از افراد ممکن است علائم جدی دیده شود، مثل التهاب زبان، گلو درد، لرز، تهوع، و حتی تب. فراموش نکنید که در صورت بروز این علائم مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود.

آلرژی تابستانه چگونه تشخیص داده می شود؟

با مراجعه به پزشک، پزشک علائم و سابقه بیماری های آلرژیکی تان را از شما می پرسد و بر اساس توضیحات شما، یک راه درمانی مناسب را انتخاب می کند.

در برخی موارد پزشک نیاز می بیند که شما را به پزشک متخصص آسم و آلرژی ارجاع دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه بفرمایید: درمان آسم در طب سنتی با روش های گیاهی و علمی

در این موارد آزمایشات دقیق تشخیصی انجام می شود تا ترکیبات و محرک هایی که برای فرد ایجاد آلرژی می کنند پیدا شوند.

این آزمایش ها فوق العاده دقیق هستند و تمام آلرژن ها و محرک ها را تک به تک تعیین می کنند.

آلرژی تابستانه و سرماخوردگی های تابستانه

یکی دیگر از مشکلات شایع در تابستان سرماخوردگی های تابستانه است.

بر خلاف سایر سرماخوردگی های که سرمای زمستان و پاییز منجر به آن می شود و یا پای عفونت ویروسی در میان است، سرماخوردگی تابستانه نتیجه ی واکنش های آلرژیکی است و از گرده ها و ذرات معلق در هوا ناشی می شود که با ورود به مجاری بینی و تحریک مخاط بینی، باعث التهاب می شوند و نتیجه چیزی نیست جز رینیت آلرژیک.

رینیت آلرژیک یک بیماری شایع است. اگر این آلرژی در حد یک مزاحم کوتاه مدت باشد، می شود با آن کنار آمد. اما خیلی وقت ها، شرایط جدا آزاردهنده و غیر قابل تحمل خواهد بود.

رینیت آلرژیک مزمن کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولا افراد را مجبور می کند تا به پزشک مراجعه کنند.

بد نیست بدانید علائمی هم هستند که نشان دهنده ی آلرژی اند و شما هیچوقت به آنها مشکوک نمی شوید.

برای ابتلای به آلرژی حتما لازم نیست آبریزش بینی یا اشک ریزش چشمی داشته باشید.

اگر شما از هر یک از علائم زیر رنج می برید ممکن است راه خلاصی از آنها مراجعه به پزشک و درمان های آلرژیکی باشد. این علائم عبارتند از:

– سردرد های مکرر، مخصوصا سردرد هایی که  اطراف بینی و پیشانی را تحت تاثیر قرار می دهند.

– نفس کشیدن از راه دهان

– احساس گرفتگی بینی، بدون وجود انسداد واقعی و وجود چیزی در مجاری بینی

– احساس گرفتگی گوش ها و تغییر صداها

– خارش و گرفتگی گلو

– اختلالات خواب

اما خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی و وجود انواع جدیدی از داروهای آنتی هیستامین و دکونژستان ها، آلرژی قدرت حکومت کمتری بر افراد دارد.

اما از آنجایی که انواع مختلف این داروها برای انواع مختلفی از آلرژی ها موثر و مناسب است، بهترین راه خلاصی از این مشکلات مراجعه به پزشک و بررسی نوع آلرژی خواهد بود.

در اینجا راهکارهایی را به شما می گوییم که با کمک آنها می توانید مواجهه با آلرژن ها را کاهش دهید:

– مواقعی که میزان گرده های معلق در هوا زیاد است بهتر است در خانه بمانید و درب و پنجره ها را باز نگذارید، مثل زمان وزیدن باد.

– بهتر است خانه و اتاق شما دارای تهویه هوای مناسب باشد.

– خانه را خوب گردگیری کنید. این کار را زود به زود انجام داده و از ماسک مناسب استفاده کنید.

– ملافه ها را با آب گرم برای از بین بردن غبار و سایر مواد حساسیت زا بشویید.

– اگر در روزهایی که میزان گرده های هوا بالا است از منزل بیرون می روید، بعد از بازگشت، لباس های خود را با آب گرم بشویید تا آلرژن ها وگرده های آنها شسته شود.

– زمانی که از مکان های پر گل و گیاه مخصوصا چمنزار ها عبور می کنید، از ماسک مناسب استفاده کنید.

– مخصوصا در روزهای بسیار گرم توجه داشته باشید، رطوبت اتاق شما بالا نباشد.

بیشتر بخوانید:

8 روش موثر برای درمان گرفتگی بینی

 زکام تابستانه (زکام در اثر حساسیت)

آلرژی تابستانه

اگر کودک شما بدون اینکه سرماخورده باشد، عطسه‌های جسته گریخته، سوزش چشم و آبریزش بینی دارد، یعنی دچار زکام تابستانه شده است.
پروفسور امبریل در مرکز تحقیقات آلاینده‌های هوایی می‌گوید: معمولاً زکام تابستانه در کودکان زیر 2 سال پیش نمی‌آید،این یک حساسیت است، بنابراین کودکان قبل از اینکه به گرده‌ها واکنش نشان دهند، باید با آن مواجه شده باشند.

به طور معمول زکام تابستانه طولانی‌تر از سرماخوردگی است و شما متوجه می‌شوید که وقتی کودک را بیرون می‌برید،بدتر می‌شود.

آنها را از چمن‌ها و سبزه‌های تازه هرس شده دور نگه دارید. شیشه‌های ماشین را همواره بسته نگه داشته، از کولر و سیستم تهویه مطبوع و فیلترهای مخصوص آلاینده‌ها استفاده کنید. از بیرون آوردن کودک در صبح زود و بعدازظهر که میزان ذرات و گرده‌های گیاهان به حداکثر می‌رسد، اجتناب کنید. به‌ طور مرتب دست‌های کودک خود را بشویید تا از رفتن گرده‌ها به چشم‌هایش جلوگیری شود. منافذ بینی کودک را با کمی وازلین چرب کنید تا گرده‌ها وارد مجرای تنفسی او نشوند. همیشه آخرین پیش‌بینی وضع هوا را از اخبار بگیرید.

حمله‌های آسم و آلرژی تابستانه

اگر کودک شما آسم دارد، آلودگی و گرده افشانی تابستانی می‌تواند علائم بیماری را حادتر کند. پرستار یک مرکز آسم می‌گوید: گرما و خشکی هوا می‌تواند موجب بروز حمله آسم شود؛ چرا که میزان آلودگی را افزایش می‌دهد همان‌گونه که در زمان بروز یک توفان میزان ذرات هوا در حد بالایی خواهد بود.

 زمان حمله آسم

بلافاصله اسپری مخصوص آسم را به کودک برسانید.

به کودک کمک کنید راست بنشیند و به آرامی نفس بکشد.

بعد از 5 تا 10‌ دقیقه کودک باید بتواند به ‌طور طبیعی تنفس کند، اگر نتوانست با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.
تا رسیدن کمک دوبار از اسپری استفاده کنید (‌هر دقیقه یک ‌بار و به‌مدت 5دقیقه).

التهابات پوستی در تابستان

چون غده‌های عرق کودک هنوز در حال تکامل است،وقتی کودک عرق می‌کند این غدد توسط باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست بسته می‌شوند و ممکن است کودک شما عرق‌سوز شود. برای جلوگیری از ابتلا می‌توانید کودک را با آب ولرم حمام کنید.از کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص کودک استفاده کنید.

 میوه‌های تابستان و حساسیت‌ها

حتی اگر کودک شما به‌طور معمول میوه دوست نداشته باشد،میوه‌های لذیذ تابستانی مثل کیوی و توت‌ها می‌تواند او را وسوسه کند،که دقیقاً حساسیت‌ها هم در همین میوه‌هاست؛به‌ خصوص حساسیت به کیوی که بسیار شایع است. نشانه‌های این حساسیت شامل احساس سوزش و خارش، زخم‌های دهان، تورم لب‌ها، تنگی‌نفس و در شرایط حادتر از دست دادن هوشیاری است. علائم آلرژی به توت‌فرنگی و شاتوت نیز معمولاً خارش، تورم لب‌ها و زبان است.

 نیش و گزیدگی حشرات

گزیدگی برای کودکان یک شوک ناراحت‌کننده است که خوشبختانه خیلی زود آن‌را فراموش می‌کنند اما برای تعدادی از افراد، گزیدگی می‌تواند شروع ابتلا به حساسیت باشد. هر کسی می‌تواند به نیش زنبور عسل یا زنبور زرد حساسیت داشته باشد، اما مبتلایان به آسم بیشتر مستعد هستند.

 عوارض گزیدگی

  • ایجاد خارش در همه جای بدن.
  • التهاب پوست.
  • تورم و تنگی نفس.
  • احساس سوزش.
  • گرفتگی عضلات شکم و احساس بیماری.

 درمان گزیدگی

درصورت بی‌تابی شدید کودک حتماً از پزشک یا فوریت‌های پزشکی کمک بخواهید اما اگر کودک شما حساسیت‌های شدیدی بروز نداد،سعی کنید:اگر در خانه هستید برای نیش زنبور زرد از یک کمپرس آب سرد با سرکه رقیق شده استفاده کنید و برای درمان نیش زنبور‌عسل ضمادی از آب و بی‌کربنات سدیم تهیه کرده و روی محل گزیدگی بگذارید و در مواقعی که بیرون از منزل و در فضای باز هستید اسپری مخصوص گزیدگی را همراه داشته باشید. نیش زنبور عسل بر سطح پوست باقی می‌ماند در این صورت با دقت و به کمک ناخن یا موچین تمیز نیش را خارج کنید، نباید محل گزیدگی را فشار دهید،این کار موجب می‌شود زهر بیشتر پخش شود.

راه‌هایی برای دوری از آلرژی تابستانه

شیر مادر بیشترین محافظت را برای جلوگیری از پیشرفت آلرژی به کودک می‌کند زیرا به قوی شدن سیستم ایمنی کودکان کمک می‌کند. اگر کودک واقعا دچار تب تابستانه شد، او را در منزل نگه‌دارید،درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید و به سرعت او را بنشانید. در این صورت در مدتی حدود 15‌دقیقه متوجه می‌شوید که او احساس بهتری دارد. کنار ساحل یکی از مکان‌هایی است که خطر ابتلا به تب تابستانی در آن بیشتر است همچنین بهتر است از سبزه‌ها دوری کنید. لباس‌های خنک و کتان از عرق‌سوز شدن کودکان جلوگیری می‌کند.

در 95‌ درصد از موارد گرده‌افشانی گیاهان موجب بروز آلرژی شایع تب تابستانه در سال‌های اولیه زندگی می‌شود، بد نیست بدانید فصل گرده‌افشانی معمولا از اوایل خرداد ماه تا اواخر شهریور است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52