عمر ناخن هایمان را بیشتر کنیم

چقدر طول می کشد تا ناخن ها بلند شوند؟ چرا گاهی اوقات لکه های سفیدرنگی روی ناخن ها نقش می بندد؟ چرا نباید کوتیکول ناخن ها را دستکاری کرد؟ آیا ناخن ها می توانند نشان دهنده وجود یک بیماری در بدن باشند؟ در مورد ناخن ها اطلاعات ریز و درشت و البته درست و غلط زیادی گفته و شنیده می شود. در این مطلب می خواهیم 10 واقعیت در خصوص افزایش عمر ناخن ها را با شما در میان بگذاریم. لطفا با ما همراه باشید.

عمر ناخن

بررسی عمر ناخن های دست 

به گزارش آکادمی درماتولوژی آمریکا، ناخن های دست هر ماه به طور متوسط سه و نیم میلی متر رشد می کنند.

اما این عدد بر حسب عوامل متعددی متفاوت است؛ به عنوان مثال در برخی افراد به دلیل عوامل ژنتیکی ناخن ها سریع تر رشد می کنند و بر عکس، در برخی دیگر به دلیل وجود برخی بیماری ها مانند دیابت، اختلال هورمونی، استرس، کمبود آهن یا مصرف برخی داروها، رشد ناخن ها به کندی صورت می گیرد.

بهتر است بدانید که با گذشت زمان و افزایش سن، رشد ناخن ها کند می شود.

سرعت رشد ناخن پا دو برابر کمتر از ناخن دست است

کاملا طبیعی است که ناخنهای پاهایتان را کمتر از دست هایتان کوتاه کنید. ناخن پاها به طور طبیعی دو برابر کمتر از ناخنهای انگشتان دست ها بلند می شوند. در واقع ناخنهای پاها 1.6 میلی متر و ناخن دست ها 3.5 میلی متر در ماه بلند می شوند.

توجه داشته باشید که کوتاه کردن منظم ناخن ها، به فرم و گردی آنها بستگی دارد. بهتر است در کوتاه کردن ناخنهای پاها دقت بیشتری داشته باشید تا در گوشت پا فرو نروند.

لکه های سفید نشان دهنده کمبود کلسیم نیست

بر خلاف باورهای رایج، لکه های سفید رنگ نشان دهنده ی کمبود کلسیم نیست، اما می تواند بازگو کننده ی این باشد که اتصال و چسبندگی ناخن به گوشت ضعیف است.
این مسئله می تواند ناشی از وارد آمدن ضربه به ماتریس ناخن نیز باشد.

بهتر است بدانید که چپ دست یا راست دست بودن نیز در رشد آن ها تاثیر می گذارد. در واقع ناخن های دستی که با آن می نویسید زودتر رشد می کنند، به خاطر اینکه گردش خون در این دست بیشتر است

این قبیل مشکلات در بین افرادی که ناخن های خود را می جوند رایج تر است و خطری سلامتی فرد را  تهدید نمی کند.
اما آن هایی که به شکل فزاینده ای سفیدشده باشند، امکان وجود قارچ را نشان می دهند. در صورت بروز این مشکل لازم است که به متخصص مراجعه کنید.

فاش کننده ی بیماری ها

معمولا پزشک ها در حین معاینه، ناخن های بیمار را نیز بررسی می کنند. در واقع ناخن ها می توانند اولین علائم وجود بیماری را در بدن بروز دهند که معمولا از چشم بیماران پنهان می ماند که در این صورت عمر ناخن کم می شود.

ناخن های منحنی و قوزدار احتمال وجود بیماری های ریوی، کبدی و حتی سرطان را افشا می کنند. البته ناخن برخی افراد به طور ژنتیکی به این شکل است. بهتر است هر گونه تغییری در شکل ناخن ها را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا خیالتان راحت شود.

– ناخن های سرد و رنگ پریده: ضعف عروق در ناحیه نوک انگشت ها، سردی و رنگ پریدگی ناخن ها می تواند نشان از آرتریوپاتی، نارسایی قلبی یا ریوی باشد.

– مقاومت ناخن ها: ناخن های ضعیف، نرم یا شکننده می توانند نشان دهنده کمبود مواد مغذی بدن بویژه آهن باشد.

ناخن های سفید امکان وجود بیماری های گوارشی، ریوی یا لنفوم (نوعی سرطان خون) را نشان می دهند.
ناخن های قهوه ای خبر از بیماری های هورمونی می دهند.
لکه های کوچک قرمز رنگ روی ناخن ها احتمال وجود بیماری های خودایمنی را آشکار می سازند.
در نهایت اینکه قرمزی اطراف ناخن ها می توانند نشان از درماتومیوزیت باشد.

نباید کوتیکول دستکاری شود

عمر ناخن

کوتیکول بخشی از پوست و ناخناست که در حین مانیکور کردن بریده و جدا می شود. توجه داشته باشید که تغذیه ی اصلی برای رشد ناخنها در این ناحیه انجام می شود و امکان دارد این کار یعنی جدا کردن کوتیکول، به نفع سلامتی تان نباشد.
باید بدانید که جدا کردن و کندن این پوسته نازک در جایی که پوست انگشت به ناخن متصل می شود، مانند این است که عایق بندی انگشت را از بین برده باشید.
کوتیکول مانع از نفود میکروب ها به پوست و پایه ی ناخن ها می شود. بنابراین لازم است که از کندن و جدا کردن این بخش به ظاهر اضافی بپرهیزید.

ناخن ها در فصل تابستان بیشتر رشد می کنند

فصل های مختلف و در واقع میزان نور خورشید نقش مهمی در رشد آنها دارند. به این صورت که ناخنها نیز مانند موها در فصل گرما و با تابش نور خورشید بهتر رشد می کنند. به خاطر اینکه گرما باعث تحریک جریان خون و همچنین ساخت کراتین بیشتر می شود که ناخنها را می سازند.
بهتر است بدانید که چپ دست یا راست دست بودن نیز در رشد ناخنها تاثیر می گذارد. در واقع ناخنهای دستی که با آن می نویسید زودتر رشد می کنند، به خاطر اینکه گردش خون در این دست بیشتر است و عمر ناخن های این دست بیشتر است.

شش ماه طول می کشد

شوک ها و ضربه های واردشده به ناخن ها باعث تخریب و افتادن آنها می شود. اما جای نگرانی نیست، چون این ناخن ها دوباره رشد می کنند.

روند احیا یعنی زمانی که لازم است ماتریس به بستر ناخن متصل شود، بین 5 تا 6 ماه طول می کشد.
این مدت زمان برای ناخن های پا بیشتر است و بین 9 تا 12 ماه به طول می انجامد.

ناخن های آقایان سریع تر رشد می کنند

در حالت کلی، آقایان رشد سریع تری نسبت به خانم ها دارد.
البته یک استثنا وجود دارد. در دوران بارداری ناخن های خانم ها به دلیل افزایش هورمون استروژن، سریع تر رشد می کنند.

استفاده ی زیاد از لاک

لاک باعث آسیب به ناخن ها و تخریب آنها می شود.

آن هایی که مدام مانیکور شده و لاک زده می شوند، ضعیف تر و نرم تر بوده و رنگ آنها به زرد- نارنجی تغییر می کند.
اگر متوجه شده اید، ناخن هایتان ضعیف و شکننده شده اند، بهتر است چند ماه از لاک استفاده نکنید.

ترفندهایی برای افزایش عمر ناخن

۱- از ناخن های خود مراقبت کنید

ناخن های خود را تمیز نگه دارید و هرگز از ناخن های خود به عنوان یک ابزار مانند باز کردن قوطی ها استفاده نکنید، به هنگام شستن ظرف ها یا لباس ها نیز از دستکش استفاده کنید زیرا ترکیبات شیمیایی در این مواد شوینده آسیب جدی به ناخن های شما وارد می کند.

۲- تغذیه سالم و مناسب داشته باشید

برای اینکه ناخن های شما سالم و محکم بماند از غذاهای غنی که پروتئین دارند مثل گوشت و مرغ استفاده کنید، مصرف موادی که شامل ویتامین B و B12 هستند نیز برای ناخن ها مفید می باشد، این مواد شامل هویج، کاهو، حبوبات و آجیل می باشد.

۳- ناخن های خود را ماساژ دهید

ماساژ ناخن و دست با روغن زیتون به صورت مداوم باعث برطرف شدن خشکی و رشد کند ناخن می شود، روغن زیتون علاوه بر نرم کردن ناخن ها باعث درخشش آنها نیز می شود و همچنین باعث افزایش عمر ناخن ها می شود.

۴- ناخن های خود را محکم بسازید

مصرف کلسیم به استحکام ناخن ها کمک می کند کلسیم بیشتر وقتی به بدن سود می رساند که همراه با ویتامین D مصرف شود، شیر یک منبع عالی محسوب میشود. غوطه ور کردن ناخن ها در شیر گرم به مدت ۱۰ دقیقه نیز باعث رشد بیشتر ناخن ها می شود.

۵- از تیره شدن ناخن ها جلوگیری و به عمر ناخن اضافه کنید

ویتامین A به بهبود تیرگی ناخن و همینطور خشک شدن ناخن ها کمک  می کند، مواد حاوی ویتامین A چغندر، کدو، اسفناج و جگر هستند. ماساژ ناخن با آب لیمو نیز به روشن شدن ناخن ها کمک میکند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا