علل دل درد در کودکان چیست؟

دل درد در کودکان علت و علایم مختلفی دارد و با توجه به این مشخصات باید درمان شود. یک علت دل درد کودکان گرسنه بودن است. همچنین عدم تحمل لاکتوز ممکنست باعث دل درد در کودکان شود. همچنین ممکنست او دچار آپاندیس شده باشد. شاید هم غذایی با طبع سرد خورده باشد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره علت دل درد در کودکان اطلاعاتی را گردآوری کرده ایم که تقدیم تان می کنیم.

دل درد در کودکان

علت دل درد در کودکان

اغلب کودکان در مورد محل درد و علت درد توضیح واضحی نمی دهند. هنگامی که کودک شما دچار درد شکم باشد، مشکلات مختلفی می توانند باعث آن شده باشند.

کودکان همیشه نمی توانند بگویند چه چیزی باعث درد در آنها شده است و چه احساسی دارند. بنابراین شما به عنوان والدین باید برخی کارها را برای کشف علت درد انجام دهید.

از کودک خود سئوال های زیادی بپرسید و به علائم کودک دقت کنید تا علت درد کودکتان را دریابید.

هنگامی که یک کودک دل درد دارد، اغلب برای والدین سخت است که بفهمند منبع این درد کجاست. پس باید هر گونه تغییر رفتار کودک خود را بررسی کنند.

همچنین اگر دل درد موجب بیدار شدن کودک از خواب شد و یا همراه با تهوع، استفراغ، اسهال، کاهش وزن و مدفوع خونی بود، باید نزد پزشک متخصص اطفال بروید.

گاهی کودکان از دل درد در کودکان برای نرفتن به مدرسه استفاده می کنند، در نتیجه والدین باید دقت کنند که آیا کودکشان هر روز صبح و قبل از رفتن به مدرسه، از دل درد ناله می کند و یا دل درد در تمامی روز ادامه دارد؟

اگر کودک به یک فعالیت سرگرم کننده مشغول شود، آیا دل درد در کودکان از بین می رود؟ اگر اینطور بود، پس معلوم می شود که نمی خواهد به مدرسه برود.

علل دل درد در کودکان

– زیاد غذا خوردن و یا خوردن غذاهای چرب، شیرین و یا تند

– گرسنه بودن

گاهی اوقات کودکان از دل درد شکایت دارند، ولی نمی دانند که گرسنه هستند و با دادن یک لقمه کوچک، دل دردشان خوب می شود.

– عدم تحمل لاکتوز

مشکل عدم تحمل لاکتوز دارای علائم اسهال، تهوع، دل درد، آروغ و نفخ می باشد.

اگر دل درد همراه با تب، استفراغ شدید، اسهال و یا مدفوع خونی بود، هر چه سریع تر به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید

– اسهال و یا یبوست

دل درد در کودکان

اگر 2 تا 3 روز شکم کودک کار نکرد و سپس مدفوع کوچک و سختی را دفع کرد، کودک دچار یبوست گردیده است. علاوه بر غذا و مایعات، فعالیت بدنی نیز موجب کار کردن شکم می گردد.

– بیماری دستگاه تنفسی فوقانی

سرما خوردگی و آنفلوانزا می توانند موجب دل درد شوند، زیرا در حین این بیماری ها، خلط زیادی در گلو تولید می شود و هنگامی که کودک آن خلط را قورت می دهد، موجب دل درد می گردد.

اما برخی اوقات کودک دارای گلودرد، تب و سردرد همراه با مشکلات معده ای می باشد که باید فورا نزد متخصص اطفال بروید، زیرا ممکن است کودک دچار گلودرد چرکی شده باشد.

– آپاندیسیت (ورم آپاندیس)

دارای علائم شکم درد (قسمت راست و پایین شکم)، تب و استفراغ می باشد.

– مشکلات روده بزرگ

– استرس های روحی

– گاز معده و نفخ: دقت کنید که چه ماده غذایی به کودک خود داده اید. برخی آبمیوه ها مثل آب سیب و آب گیلاس موجب دل درد می گردند. به کودک خود روزانه نصف تا سه چهارم لیوان، آبمیوه بدهید.

– گاستروانتریت یا آنفلوآنزای معده: التهاب معده و روده که توسط ویروس ها و یا باکتری ها بوجود آمده باشد را گاستروانتریت می نامند و با علائمی مانند استفراغ، اسهال و درد شکم همراه است.

راه های تسکین علت دل درد در کودکان

– کودک هنگام خواندن کتاب و یا تماشا کردن تلویزیون، استراحت کند و دراز بکشد.

– کودک را تشویق به نوشیدن آب و یا مایعات ساده کنید.

– اگر کودک غذا را بالا می آورد (استفراغ)، چند ساعت از دادن غذاهای جامد به او خودداری کنید. بعد از چند ساعت، غذاهای مایع و یا غذاهای نیمه جامد را به کودک بدهید، غذاهایی از قبیل بیسکویت، نان برشته خشک، سیب و یا برنج ساده.

– بر روی شکم کودک یک پارچه گرم به مدت 20 دقیقه بگذارید.

– هرگز خودسرانه به کودک خود داروهای مسکن ندهید، زیرا این ها می توانند درد معده کودک را بدتر کنند و یا علائم مهم دیگر را بپوشانند.

علت دل درد در کودکان موضوع این بخش از اسان طب بود. اگر به علامت مخصوصی برخوردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت بیماری او تشخیص داده شده و سریع تر درمان شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا