با ورم ملتحمه و علت ایجاد آن آشنا شوید

ورم ملتحمه آلرژیک باعث قرمزی، آبکی شدن و خارش چشم ها می شود.علت شایع آن، حساسیت به گرده در فصل تب یونجه است.علل دیگر مانند آلرژی به کرم های گرد و غبار خانه، مواد آرایشی، و مشکلات با لنزهای تماسی، کمتر شایع هستند. قطره های چشمی معمولا به کاهش علائم منجر می شود. درد، نور آسیب رساننده به چشم ها و کاهش بینایی، ویژگی های ورم ملتحمه آلرژیک نیست- اگر این علائم نگران کننده بیشتر شدند، پزشک خود را مطلع کنید.

ورم ملتحمه

ورم ملتحمه چیست؟

ورم ملتحمه به معنی التهاب ملتحمه است. ملتحمه پوست نازکی است که بخش سفید چشم و داخل پلک ها را پوشش می دهد.

چه چیزی باعث ورم ملتحمه می شود؟

عفونت شایعترین علت است. بسیاری از باکتری ها و ویروس ها می تواند باعث ورم ملتحمه شوند.

آلرژی یکی دیگر از علل شایع است.

گاهی اوقات “ورم ملتحمه سوزناک” رخ می دهد. به عنوان مثال، ممکن است پس از ورود مقداری شامپو در چشمانتان ،ملتحمه شما قرمز و متورم شود. کلر استخرهای شنا، از علل دیگر شایع التهاب ملتحمه سوزناک خفیف است.
چه چیزی باعث ورم ملتحمه آلرژیک می شود؟

آلرژی بدان معنی است که سیستم ایمنی به چیزی بیش از حد واکنش نشان می دهد که منجربه التهاب می شود. علل آن شامل موارد زیر است:

ورم ملتحمه فصلی به دلیل گرده ها و کپک ها Seasonal conjunctivitis

ورم ملتحمه فصلی هنگامی است که علائم، هر سال در زمان معینی رخ می دهد. بیشتر موارد، به دلیل گرده است و در فصل تب یونجه رخ می دهد. نشانه ها تمایل دارند چند هفته در هر سال باقی بمانند. دانه های گرده چمن تمایل به ایجاد علائم در اوایل تابستان دارند. انواع دیگر گرده ها و کپک ها ممکن است در اواخر تابستان علائم را نشان دهند. سایر علائم تب یونجه نیز ممکن است در همان زمان رخ دهد، مانند آبریزش بینی و گلودرد.

ورم ملتحمه چند ساله Perennial conjunctivitis

این ورم ملتحمه در طول سال باقی می ماند. این معمولا به دلیل آلرژی به کرم های گرد و غبار خانه است. کرم گرد و غبار خانه یک موجو حشره مانند ریز است که در هر خانه زندگی می کند. به طور عمده در اتاق خواب و تشک ها به عنوان بخشی از گرد و خاک زندگی می کند .افراد مبتلا به ورم ملتحمه چندساله معمولا رینیت الرژیک (رینیت: ورم غشاء مخاط بینی) هم دارند که باعث بروز علائمی مانند عطسه و آبریزش بینی می شود. علائم هرروز صبح که از خواب بیدار می شوید بدتر می شود.

آلرژی به حیوانات allergies to animals

تماس با برخی از حیوانات می تواند منجر به ورم ملتحمه آلرژیک شود.

ورم ملتحمه غول پیکر پاپیلاری Giant papillary conjunctivitis

این غیر معمول است. این التهاب ملتحمه پوشش پلک فوقانی است. در بعضی از افراد که شیء کوچکی بر روی چشم دارند – به طور معمول، یک لنزهای تماسی اتفاق می افتد. این حالت حدود 1 % کاربران لنز را تحت تاثیر قرار می دهد. علت دقیق التهاب نامشخص است – احتمالا بدلیل یک واکنش آلرژیک به ذرات باقی مانده پشت یک لنز یا بی توجهی به بهداشت لنز است. گاهی اوقات بعد از عمل جراحی چشم این حالت ایجاد می شود.

ورم ملتحمه تماسی Contact conjunctivitis

برخی از مردم به لوازم آرایشی، آرایش، قطره چشم یا مواد شیمیایی دیگر که با ملتحمه تماس می یابند، حساسیت پیدا می کنند. این سپس باعث یک واکنش حساسیتی و ایجاد علائم ورم ملتحمه می شود. در این وضعیت، پوست پلک نیز ممکن است ملتهب شود. پس از آن dermatoconjunctivitis یا ورم ملتحمه پوستی نامیده می شود.
· هر دو چشم معمولا تحت تاثیر قرار می گیرند و نشانه ها به سرعت گسترش می یابند.

· چشمها معمولا می خارند و سفیدی چشم به رنگ قرمز یا صورتی است.

· احساس سوزش ممکن است رخ دهد، اما چشم ها معمولا دردناک نیست.

· پلک ها تمایل به تورم دارند.

· آب چشم بیش از حد معمول است، اما مانند ورم ملتحمه عفونی، بیش از حد چسبناک نمی شوند.

· تاثیری بر بینایی ندارد.

· در موارد شدید ملتحمه زیر پلک فوقانی ممکن است متورم شده و ناصاف به نظر رسد.
آیا هیچ عوارض احتمالی وجود دارد؟

ورم ملتحمه فصلی و چندساله ممکن است ناخوشایند باشد، اما عوارض بسیار نادر است. تماس ورم ملتحمه پوستی و ورم ملتحمه غول پیکر پاپیلاری، گاهی باعث التهاب و زخم قرنیه (کراتیت) می شود که ممکن است در صورت عدم درمان منجر به از دست دادن بخشی از بینایی گردد.
درمان ورم ملتحمه آلرژیک چیست؟

· اقدامات عمومی

ورم ملتحمه

بدون توجه به علت ورم ملتحمه آلرژیک، موارد زیر می تواند مفید واقع شود:

· اگر از لنز استفاده می کنید: به طور کلی، تازمانی که علایم نرفته اند، و تا 24ساعت پس از آخرین دوز از هر قطره چشم یا پماد، از لنز استفاده نکنید. با این حال، اگر بتوانید با انواع خاصی از قطره های چشم از لنز استفاده کنید ،پزشک یا عینک سازتان به شما توصیه های لازم را خواهند کرد.

· سعی کنید چشم خود را نمالید چون این کار باعث التهاب بیشتر می شود.

· شستشوی چشم با پارچه ی خیس شده با آب سرد ممکن است نشانه ها را تسکین دهد.

· در صورت امکان، ازعامل حساسیت دوری کنید. به عنوان مثال، اگر ورم ملتحمه فصلی دارید سعی کنید در مدت فصل تب یونجه تا آنجا که ممکن است، در خانه بمانید، پنجره ها ببندید و وقتی بیرون می روید اطراف عینک افتابی را بپوشانیدو… .
درمان ورم ملتحمه فصلی، چندساله و مرتبط با حیوانات

علاوه بر اقدامات عمومی که در بالا توضیح داده شد:

· در صورتی که علائم خفیف باشد، هیچ درمان دیگری ممکن است لازم نشود.

· قطره های چشمی که باعث کاهش واکنش آلرژیک می شوند، اغلب تجویز می شوند.

دو نوع از قطره های چشمی استفاده می شود – قطره های چشم آنتی هیستامین antihistamine eye drops و قطره های چشم تثبیت کننده ماست سل mast cell stabilizer eye drops . (ماست سل ها و هیستامین هر دو در واکنش های آلرژیک دخیل اند. قطره های چشم با اقدامات هیستامین یا با بی ثبات سازی ماست سل ها که منجر به آزاد شدن هیستامین می شود،مقابله می کند .) هر کلاس از قطره های چشمی ، تیپ ها و مارک های مختلف دارد. قطره های چشمی معمولا به خوبی کار می کنند. شما باید به طور منظم قطره ها را مصرف کنید تا زمانی که عامل آلرژی از بین رفته و علائم ناپدید شوند. برخی از افراد در می یابند یک محصول بهتراز بقیه است. بنابراین، اگر مورد اول به خوبی کار نمی کند، تغییربه نوع دیگر ممکن است کمک کند. اگر پلکهای شما بسیار متورم است، ممکن است چند روز طول بکشد که قطره ها علائم را به طور کامل از بین برند.

· قرص های آنتی هیستامین- شما می توانید این قرص ها را برای از بین بردن علائم عمومی تب یونجه مصرف کنید.این قرص ها علائم چشم را کمی کاهش می دهند اما بخوبی قطره های چشم در کاهش علائم چشم عمل نمی کنند.اثرات جانبی (عمدتا خواب آلودگی) برای برخی از افرادی که از قرص های آنتی هیستامین استفاده می کنند ، یک مشکل است.

· قطره های چشمی استروئید به ندرت مورد نیاز است و یا استفاده می شود. استروئید ها در کاهش التهاب خوب عمل می کنند.با این حال، تنها زمانی باید مورد استفاده قرار گیرند که درمان های دیگر با شکست روبرو شود. این قطره ها عموما فقط تحت نظر یک متخصص چشم و برای عفونت و سایر علل ورم ملتحمه که لازم است قطعا از بین روند ،به کار می رود .آنها معمولا تنها تحت استفاده می شودنظارت متخصص چشم، به عنوان علل دیگر عفونت و التهاب ملتحمه نیاز بهقطعا رد کرد.(استروئیدها باعث می شود که برخی دیگر از شرایط چشم را بدتر کنند.)

· قرص های استروئید گاهی برای 3-5 روز، زمانی که علائم شدید هستند، استفاده می شوند. آنها به خوبی کارمی کنند اما بدلیل عوارض جانبی احتمالی که استفاده طولانی مدت ممکن است داشته باشد ، دوره های منظم و طولانی تر توصیه نمی شود.

توجه:

در صورتی که حامله هستید و یا شیر می دهید، به پزشک و یا داروساز خود بگویید زیرا برخی درمان ها(از جمله برخی از قطره های چشمی) ممکن است توصیه نشود.

ورم ملتحمه (کونژکتیویت) چیست؟

ورم ملتحمه اصطلاحی است که برای توصیف التهاب ملتحمه ازآن استفاده می شود و شایع ترین علت قرمزی چشم می باشد. سفیدی چشم با پرده نازکی به نام ملتحمه پوشیده شده است که ترشحات مخاطی را برای پوشاندن و نرم کردن سطح چشم تولید می کند. این پرده به طور طبیعی حاوی عروق خونی ظریفی است که با بررسی دقیق، قابل مشاهده اند. در صورت تحریک یا التهاب ملتحمه, عروق خونی آن مشخص تر می‌شوند و چشم، قرمز به نظر می رسد

—————————————————————————
علت ورم ملتحمه چیست؟

عوامل گوناگونی می توانند سبب ورم ملتحمه شوند که شایع ترین آن ها عبارتند از عفونت ها، آلرژی ها و تحریک های محیطی. از آن جا که ملتحمه بافت ساده ای است، به همه محرک ها به یک گونه پاسخ می دهد و قرمز می شود

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35