زبان بدن خود و دیگران را تفسیر کنید

زبان بدن با زبانی که در دهان است فرق دارد و خیلی از ارتباطات با آن برقرار می شود. همین حرکت دست و چشم در هنگام صحبت کردن میتواند یک وسیله ارتباطی عالی باشد که کار زبان دهان را تکمیل می کند. شما باید در مواقع خاص از دست و چشم و سایر اعضای بدن تان استفاده کنید تا بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره زبان بدن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

زبان بدن

زبان بدن را بشناسید

ما فقط با زبان مان حرف نمی زنیم، چشم، ابرو و بدن ما بیشترین حرف ها را منتقل می کنند. شاید در نگاه اول، این گونه به نظر برسد که کلمات شفاهی، نمادین یا مکتوب رایج ترین وسیله ارتباطی است، اما متخصصان علوم انسانی بالخص روان شناسنان معتقدند که  این شکل از ارتباط تنها شکل ارتباط نیست. آنان از ابعاد مختلف ارتباط صحبت می کنند و علاوه بر ارتباط کلامی از ارتباطی بدون کلام صحبت می کنند که اثر پذیری آن به مراتب  بیش از ارتباط شفاهی است و آن را ارتباطی از نوع  غیر کلامی معرفی می نمایند. به جرات می توان اظهار نمود که ارتباط غیرکلامی یکی دیگر از اصلی ترین انواع ارتباط است و همزمان با  ارتباط کلامی به کار گرفته می شود و اطلاعاتی در سطح ارتباط کلامی و حتی فراتر از آن را در اختیار شنونده قرار می دهد، لذا التفات به این سبک از ارتباط نیز، همچون توجه به کلام، بسیار مهم و ارزشمند است.

در حقیقت لغات به تنهایی تنها بخشی از پیام هستند و حتی در مواردی نیز ممکن است گمراه کننده باشند. بدین معنی که هر جنبه از رفتار انسانی می تواند پیامی را به دیگری منتقل کند. به هنگام صحبت با دیگری، تنها با کلمات ارتباط برقرار نمی کنیم، بلکه اطلاعاتی در باره خودمان منتقل می کنیم که شنونده همراه با کلماتی که انتخاب کرده ایم، آن ها را تعبیر و تفسیر می کند و گاها ممکن است به  برداشت های یکسان و حتی متضاد از این دو دریچه ارتباط دست یابد. ما حالت وجودی خود را از طریق زبان غیر کلامی بدن به عمل تبدیل می کنیم. مثلا: در هنگام گیج بودن، بینی خود را  می خارانیم  ودر هنگام  فراموش کاری  به پیشانی خود می زنیم…. حرکات بیانگر، حرکاتی متعددند  که اگر چه برخی از آنها عمدی هستند اما برخی دیگر نیز وجود دارند که بیشتر ناآگاهانه اند. روان شناسان این نکته را چنین بیان  می کنند: هنگامی که انسان تفسیر زبان حالت بدن را یاد می گیرد،هیچ  واژه ای را به اندازه آن روشن و واضح نمی یابد.

مشاهده زبان بدن فرد مقابل هنگام گفتگو اطلاعات بسیاری را در اختیار شما قرار می دهد و آنچه در این  میان اهمیت بسیاری  دارد صحت  اطلاعات  مذکور است.  زیرا زبان بدن معمولا قادر به دروغگوئی نیست و بر همین اساس علائم بدنی اخبار دقیق تری از وضعیت  احساسی  فرد مقابل  در اختیار  شما  می گذارد.از این رو پاسخ های  زبان بدن، بالقوه  ممکن است اصیل تر از پاسخ های  زبان کلامی  باشد و  اطلاعات  بسیار  مهمی  را از  وضعیت  احساسی  و درونی فرد مقابل آشکار کند.

ارتباط غیرکلامی شامل پاسخ های فیزیکی از قبیل حالات چهره، دست ها، حرکات و تماس چشمی است که چه همراه با صحبت مورد استفاده قرارگیرند و چه نگیرند، معنی آنچه را که می گوییم تحت تاثیر قرارمی دهند علائم زبانی غیرکلامی، احساسات و نگرش های ما را نسبت به سایرین آشکار می سازند.
مشاهده زبان تن،از آن جهت برای شنونده کارآمد مهم است که پیام منتقل شده از طریق آن برای گوینده بیشترین اهمیت را دارد. وقتی که شخص برای به زبان آوردن احساساتش رغبتی ندارد و یا نمی تواند عبارت های مناسبی را برای توصیف هیجان های خود پیدا کند و یا اصلا احساساتش را چنان سرکوب کرده است که به طور آگاهانه از آن مطلع نیست. رفتار های غیر کلامی او در هر یک از این موقعیت ها، احساسات واقعی او را به نمایش می گذارد، به گفته زیگموند فروید: ” خیانت به خویشتن، از همه مجاری بدن ما سرازیر است.” بنابراین تفسیر زبان تن یکی از مهمترین مهارت های لازم در گوش کردن اثر بخش است.

برخی مواقع کلمات شخص، پیام خاصی را انتقال می دهد اما رفتارهای غیر کلامی او، معنای بسیار متفاوتی را می سازند. هنگامی که میان کلمات بیان شده  و زبان تن، نا هماهنگی وجود دارد، هر دو پیام را باید مهم دانست و بررسی معناها و مفهوم های هر یک از مجرا های ارتباطی بسیار مفید خواهد بود

رهنمودهائی جهت تفسیر زبان بدن:

چهار رهنمود به ما کمک کرده اند تا در پاسخ به “زبان خاموش خود- زبان رفتار” کارآمدتر شویم:

برای تفسیر زبان بدن بر نشانه ها توجه کنید

زبان بدن

ما به عنوان شنونده، اطلاعات مربوط به هیجان های گوینده را از شش منبع مختلف دریافت می کنیم: سه منبع در مجرای شنیداری قرار دارد.
1- واژگان خاصی که بیان می شوند
2- لحن صدا
3- سرعت گفتار، فراوانی و طول مکث ها
سه منبع دیگر این اطلاعات مربوط به مجرای دیداری هستند:
1- حالت چهره

2-وضع اندام

3- حرکات بیانگر

برای تفسیر زبان بدن رفتارهای غیر کلامی را در بافت مخصوص به آن، ببینید، بشنوید و تفسیر کنید

صاحب نظران مدعی اند که هیچ حرکتی، به خودی خود معنای خاصی ندارد و هرگز نمی تواند به تنهائی مقبول افتد. هر حرکتی ،همیشه بخشی از یک الگو است که معنای آن، به بهترین وجه در بافت  یا زمینه وقوع آن قابل درک می شود. در گسترده ای وسیع تر معنای یک حرکت بیانگر،هنگامی بیشتر قابل درک خواهد بود که بعنوان بخشی از الگوی بزرگ تری در نظر گرفته شود که در آن بافت یا زمینه اتفاق می افتد.

برای تفسیر زبان بدن به پیام های متناقض توجه کنید

برخی مواقع کلمات شخص، پیام خاصی را انتقال می دهد اما رفتارهای غیر کلامی او، معنای بسیار متفاوتی را می سازند. هنگامی که میان کلمات بیان شده و زبان تن، نا هماهنگی وجود دارد، هر دو پیام را باید مهم دانست و بررسی معناها و مفهوم های هر یک از مجرا های ارتباطی بسیار مفید خواهد بود.

برای تفسیر زبان بدن به هیجانات و واکنش های جسمانی خود توجه کنید

روانکاوان می گویند: ناخودآگاه یک انسان می تواند به نا خودآگاه انسان دیگر واکنش نشان دهد بدون آنکه از مسیر خود آگاهی بگذرد. قسمت بیشتر این نوع ارتباط از طریق زبان تن منتقل می شود. این ارتباط های غیر کلامی می تواند از ضمیر هشیار شنونده بگذرد و پاسخ هائی را در در بدن او فعال می سازد. هر قدر انسان نسبت به اینکه بدنش چه چیزی را تجربه می کند آگاه تر باشد، نسبت به آنچه که دیگران احساس می کنند نیز حساس تر خواهد بود.

واضح است که شنونده، باید نسبت به شیوه ای که بر اساس آن، هویت طرف مقابل منعکس می کند حساس باشد. زیرا اگر  این روش به نحوی   ناشیانه و یا با بی عاطفگی  بکار رود ممکن است  گوینده آن را نوعی انتقاد تلقی کند.

راه رفتن، رفتار، اخلاق، طرز نشستن و … همه اینها نشان دهنده شخص مورد نظر است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

  1. عالی بودش من مقاله های زیادی از زبان بدن خوندم از دکتر مازیار میر هم زیاد شنیدم به سایتشون سر زدم واقعا مطلبای مفیدی گذاشته بودن خوندنش ضرر نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35