چگونه حال و هوای خوب روی زیبایی تاثیر می‌گذارد؟

علم نشان داده است که احساس ما بطور مستقیم روی ظاهرمان، خود را بروز می دهد. شاید قبلا هم این مطلب را شنیده باشید اما به آن توجه نکرده اید، “استرس ها ایجاد التهاب می کنند که هر دو (استرس و التهاب) باعث از بین رفتن کلاژن های پوست و ایجاد چین و چروک می گردند”. این جمله را امی وسلر متخصص و مشاور پوست اهل نیویورک می گوید. شادی باعث می شود که پوست درمان شود و بدرخشد. در ادامه مقاله به بررسی روش‌های داشتن احساس و حال و هوای خوب می‌پردازیم.

حال و هوای

افسردگی و نداشتن حال و هوای خوب: از بین برنده زیبایی     

مهم نیست که تحت چه شرایطی به سراغتان می آید (یعضی وقتها مشکلات جدی مثل بیکاری یا حتی داشتن یک روز پرکار) استرس و افسردگی می تواند تاثیرات اساسی روی زیبایی شما بگذارد.
افسرده بودن و داشتن اضطراب باعث ترشح هورمون کورتیزول می شود که مهمترین نقش را در بروز چنین پدیده ای برعهده دارد، کورتیزول هورمونی است که در غده آدرنال واقع در بالای کلیه ها ترشح می شود. کورتیزول وظایف زیادی در بدن انجام می دهد و متاسفانه تقریبا همه آنها بد هستند. برای مثال کورتیزول باعث بروز تغییرات هورمونی می گردد که باعث ریزش موقتی مو می شود یعنی موها نازک تر و خلوت تر می شوند. بالا بودن سطح این هورمون نیز باعث زیاد شدن اشتها، میل به شیرینی و تجمع چربی مخصوصا در ناحیه شکم می شود.

بعلاوه استرس تاثیر عمیقی روی پوست می گذارد. متخصصین زیبایی دانشگاه استنفورد در بررسی که روی 22 دانشجو انجام داده بودند دریافتند که بیماری آکنه در زمان امتحانات بیشتر از بقیه ترم در بین دانشجویان شایع است. بعضی از دانشمندان معتقدند که این تنش در اثر زیاد شدن سبوم ایجاد می شود؛ سبوم ماده روغنی موجود در پوست است که در واقع محافظت از پوست را بر عهده دارد اما گاهی وقتها با سلولهای مرده و باکتریها ترکیب شده و باعث می شود که فولیکول های مو مسدود شود و یا منجر به جوش می شود. سلولهایی که سبوم را در بدن تولید می کنند معروف به گیرنده های استرس هستند و احتمالا می توان اینگونه معنی کرد که در شرایط بحرانی تولید آنها کاهش می یابد. البته این مکانیزم هنوز در بین محققان درحال بررسی است. این چرخه به این صورت است: استرس باعث جوش می شود و جوش از بین نمی رود چون شما استرس دارید و این مساله هم در شما ایجاد استرس می کند.

حال و هوای

تنش های مزمن نیز موجب ایجاد وقفه در تولید کلاژن های جدید می شود، کلاژنها گروهی از پروتئین های حفاظتی ساختار یافته در بدن می باشند. بدون کلاژن جدید پوست ضعیف تر و نازک تر می شود. داشتن شرایط روحی نامناسب نیز باعث می شود که پوست آب خود را از دست بدهد. بعلاوه احساس ناراحتی کردن نیز روی توانایی سلولها برای ترمیم جراحات تاثیر می گذارد.

حال و هوای خوبی داشته باشید تا عالی بنظر برسید     

آنچه که بیشتر دانشمندان درباره احساس زیبا داشتن می دانند تمرکز روی چیزهای منفی زندگی است مثلا داشتن استرس، افسردگی، بد اخلاقی روی بدنتان تاثیر مستقیم می گذارد. اما عکس این مساله نیز درست است: استرس و افسردگی کمتر برابر است با آکنه کمتر، ریزش موی کمتر، خشکی پوست کمتر و تجمع چربی کمتر. بخش عمده ای از تحقیقات مربوط است به داشتن احساس و حال و هوای خوب تا از نظر رفتاری درست تصمیم گیری کنیم که منجر به زیبایی بیشتر می شود.
برای مثال افراد شاد بیشتر از افراد غمگین تمایل به برقراری رابطه ج-ن-س-ی دارند. رابطه ج-ن-س-ی باعث گشاد شدن رگهای خونی شده که منجر به درخشش و سرخی پوست می شود. همچنین باعث گردش خون در سراسر بدن می شود، گردش خون باعث ارسال مواد غذایی و اکسیژن به پوست و مو شده و آنها را سالمتر نگه می دارد.

حال و هوای

بهبود روحیه باعث بهبود عادات غذایی نیز می شود. مطالعه ای که در سال 2007 توسط متخصصین انجام گرفت نشان داد که مردم وقتی که یک فیلم خوب می بینند، نسبت به زمانی که یک فیلم ناراحت کننده تماشا می کنند، سالم تر غذا می خورند در این مطالعه دیده شد که افراد خوردن انگور را به خوردن تنقلات شور، ذرت بو داده کره ای ترجیح می دهند. غذهای سالم قند و چربی اشباع شده کمتری دارد که باعث می شود دچار نفخ شوید ، جوش بزنید و یا صورتتان چرب شود.

مردم وقتی که احساس شادی و پر انرژی بودن و حال و هوای خوب داشته باشند در برابر سرما خوردگی عمومی نیز ایمن تر می شوند و در مقابل افرادی هستند که عصبی، غمگین و پرخاش گرند. فرار کردن از همه احساسات بد که منجر به بروز بیماری می شوند به این معناست که شما فقط فعالیتهایی را انجام دهید که باعث شادی شما شوند مثل رفتن به باشگاه، خوردن غذاهای سالم و مفید و یا حتی رعایت نکات رژیمی برای پوست.

دانشمندان فقط به این مسائل می پردازند که چگونه احساسات روی ظاهر تاثیر می گذارند اما در حال حاضر برای روبرو شدن با این مساله چه اقدامی باید انجام دهید؟ ما یک سری اطلاعات ظریف و پیچیده علمی از زیست شناسی گرفته تا روانشناسی را گردآوری کرده ایم، اما مسایل ناگفته ای وابسته به شخصیت، احساسات، عواطف و نگرش شما درمورد بدنتان وجود دارند که تاثیر عمیق تری هم دارند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا