فرار از ازدواج ؛ بررسی پسران و دختران فراری از ازدواج

فرار از ازدواج معظلی شده که امروزه جوانان ما دچار آن شده اند. پسرها و دخترها از ازدواج می ترسند و آن را غول بزرگی برای خود کرده اند. مثلا پسرها خیلی از خرج و مخارج آن نگرانند و به همین دلیل سراغ آن نمی روند. دختر ها هم میترسند با ازدواج بدبخت شوند و آزادی از آنها گرفته شود. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره فرار از ازدواج دختران و پسران اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

فرار از ازدواج

فرار از ازدواج

ازدواج یک مسئله دینی، فرهنگی و اجتماعی است که در سطح جهانی و در تمام طول تاریخ وجود داشته است و باعث پاسخگویی به یک رشته از نیازهای روحی و جسمی انسان می گردد.

در سالهای نه چندان دور ازدواج در سنین پایین اتفاق می افتاد و زمانی که خانواده ها احساس می کردند که نوجوانشان وارد سنین جوانی شده است برای او آستین بالا می زدند و او را به خانه بخت می فرستادند و در این زمینه تفاوتی میان دختر و پسر وجود نداشت ولی متاسفانه جامعه ما در سالهای اخیر با مسئله گریز جوانان از از دواج مواجه است و این مسئله در پسران با شدت بیشتری همراه است که دلایل اجتماعی اقتصادی و فرهنگی زیادی در این زمینه تاثیر گذار بوده است.

یک پیشنهاد:

11 خطر رایج در کمین ازدواج اشتباه و غلط

 

1- پسران فراری از ازدواج و علت فرار از ازدواج

هنگامی که پای صحبت پسران جوان می نشینید و علل ازدواج نکردنشان را جویا می شوی آنها دلایل گوناگونی را برای عدم آمادگی برای ازدواجشان مطرح می کنند که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

• یکی از علل تاثیر گذار برای مردان جهت علاقه مندی به ازدواج مسئله غریزه جنسی است ولی متاسفانه بر خلاف گذشته به دلیل اینکه رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده در این روزها به راحتی در دسترس قرار دارد این انگیزه قوی به نوعی برای بعضی جوانان عملاً حذف شده است.

• وحشت از طلاق و جدایی و عواقب اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن یکی دیگر از دلال گریز مردان از ازدواج است. درد و رنج های عاطفی حاصل از جدایی برای مردان بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد و همچنین به علت بار اقتصادی که طلاق برای مردان به همراه دارد مردان را از ازدواج ناموفق وحشت زده کرده است.

• کم توجهی به دین و ملزم نبودن به دستورات دین مبین جهت تشکیل خانواده نیز باعث ازدواج گریزی جوانان گردیده است و باید این نکته مورد توجه ویژه قرار گیرد که ازدواج فقط ارضاء غریزه جنسی نیست بلکه دین مبین اسلام با تشویق جوانان به ازدواج می خواهد زن و مرد را به کمال انسانی خویش رهنمود سازد.

• از عمده ترین مسائلی که باعث دلزدگی پسران جوان به ازدواج می گردد مشکلات اقتصادی و بیکاری است . به دلایل مشکلات اقتصادی که این روزها جامعه ما با آن دست به گریبان است و همچنین نرخ بالای بیکاری پسران ترجیح می دهند خود را درگیر مسئله ازدواج و هزینه های بالای آن نکنند و به دلیل افزایش ازدواج های تجملاتی و فاصله گرفتن از ازدواج های آسان این مسئله بیشتر خود نمایی می کند.

عشق یکی دیگر از چالش های پیش روی ازدواج است بسیاری از دختران تصور می کنند که باید قبل از ازدواج عاشق شوند و بعد ازدواج کنند و سالها به دنبال عشق گمشده خود می گردند و زمانی به خود می آیند که سن ازدواج آنها گذشته است.
 
بیشتر بخوانید:
هدف از ازدواج چیست و چرا ازدواج می‌کنیم؟ (ویدئو)
 

2- دختران فراری از ازدواج و علت فرار از ازدواج

فرار از ازدواج

سن ا زدواج در دختران نیز یک سیر صعودی را طی کرده است، دختران جوان نیز این روزها دلایلی را برای ازدواج نکردن برای خود دارند که این دلایل بیشتر مربوط می شود به پیدا نکردن فرد مناسب جهت ازدواج. از جمله دلایلی که برای به تعویق افتاده ازدواج دختران می توان به امور زیر اشاره کرد:

• از دیدگاه بسیاری از دختران جوان، نسل مردان خوب منقرض شده است و آنها با این باور رو به رو هستند که نمی توانند مرد ایده آل خود را پیدا کنند. بسیاری از دختران نقاط ضعف خود را نادیده می گیرند و فقط به نقاط منفی طرف مقابل توجه می کنند و به علت دارا نبودن تمام شرایطی که از نظر آنها ایده آل است خواستگاران خود را رد می کنند. در بعضی مواقع اگر به خصوصیات مردان ایده آل از دیدگاه این دختران توجه کنید مشاهده می کنید که این انسان ایده آل قطعاً بر روی کره زمین یافت نخواهد شد.

• افزایش میل به ادامه تحصیل در دختران نیز یکی از عوامل به تعویق افتادن از دواج است دختران امروزی دیگر نمی خواهند فقط نقش زن خانه دار و مادر را ایفا کنند و برای رسیدن به جایگاه اقتصادی و اجتماعی در پی ادامه تحصیل تا مدارج بالا هستند و از دواج را در این مسیر یک مانع در نظر می گیرند.

• مسئله بعدی عدم توازن تحصیلی میان دو جنس است در سالهای گذشته تعداد دختران تحصیلکرده نسبت به پسران تفاوت چشمگیری داشته است و این مسئله باعث شده است که بسیاری از دختران حاضر به از دواج با مردانی با تحصیلات پایین تر از خود نباشند.

• عشق یکی دیگر از چالش های پیش روی از دواج است بسیاری از دختران تصور می کنند که باید قبل از ازدواج عاشق شوند و بعد از دواج کنند و سالها به دنبال عشق گمشده خود می گردند و زمانی به خود می آیند که سن ازد واج آنها گذشته است.

• ارزیابی های دقیق و اعمال منطق افراطی نیز در مواجهه با خواستگاران باعث عدم از دواج دختران می گردد این دسته از دختران خواستگارن خود را بیش از اندازه مورد ارزیابی و موشکافی قرار می دهند و با بروز کوچکترین تفاوت و اختلاف نظر خواستگار مورد نظر را رد می کنند در حالی که روان شناسان تاکید می کنند هیچ گاه دو انسان نمی توانند صد درصد با یکدیگر تفاهم اخلاقی و فکری داشته باشند.

اینها گوشه ای از دلایلی بود که باعث گریز جوانان از از دواج می شود ولی نباید این نکته را فراموش کرد که پژوهش های مختلف نشان داده است که زنان و مردان متأهل در مجموع خوشبخت تر و راضی تر از مجرد ها هستند و احساس شادکامی بیشتری می کنند و این مسئله به خاطر حمایت های عاطفی و اجتماعی دو جانبه ای است که در از دواج های موفق به چشم می خورد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اسان طب درباره علت فراری بودن دختران و پسران و ازدواج نکردن انها تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

 1. علل محوری طلاق و عدم ازدواج جوانان

  ۲۵ -اینست که امروزه دیگر به ندرت زنی برای آبروداری ازدواج می کند و به خاطر حرف مردم به زندگی نکبت بارش ادامه می دهد زیرا آن آبرو و حرفها دیگر از اعتبار افتاده است و این از خاصیت جامعه صنعتی و ارتباطات مدرن است.

  ۲۶- و بندرت مردی فقط برای اینکه یک ظرف تخلیه شهوت به طور آماده در خانه داشته باشد به زناشوئی تن می دهد و آنرا تحمل می کند. زیرا روابط آزاد جنسی در همه جا فراهم است که ارزانتر هم هست.

  ۲۷– و به ندرت زنی فقط به خاطر داشتن یک سرپناه و شام شب تن به ازدواج و استمرار زناشوئی می دهد.

  ۲۸- و به ندرت زنی فقط به خاطر آتیه و بازنشستگی ازدواج می کند و ادامه اش می دهد زیرا بیمه ها این کار را می کنند و نیازی به شوهر نیست.

  ۲۹- تمکین جنسی زن هم که از اساس زناشوئی و از وظایف ذاتی زن در زندگیست در حال انقراض است زیرا زن دیگر مجبور به حفط زناشوئی اش نیست پس در این وظیفه هم اجباری نمی بیند و همین امر امروزه از علل محوری طلاق است.

  استاد علی اکبر خانجانی

  کتاب” فریادِ زن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52