علت کچلی مو | آیا ریزش مو ارثی است؟

کچلی مو به دلایل مختلفی پیش می آید، علت اصلی کچلی موی مردان وراثت است. همچنین حرص و غصه و مشکلات عصبی میتواند موجب ریزش موی زنان و مردان شود. رسیدگی به مو و تقویت مو میتواند روند ریزش را به تاخیر بیندازد. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره کچلی مو اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

کچلی مو

ریزش و کچلی مو

دانشمندان می‌گویند، کچلی قابل درمان است، به شرط اینکه حاضر باشید موهایتان را محکم بکشند و از ریشه بکنند.

بیشتر موارد کچلی مو موجود در بین مردان دارای پیش‌زمینه ژنتیکی است. این نوع کم‌مویی، کچلی مردانه یا طاسی موروثی نامیده می‌شود و شایع‌ترین نوع کم‌مویی در جهان است.

اغلب مردم روزانه بین ۷۰ تا ۱۵۰ عدد تار موی خود را به‌خصوص هنگام شست‌وشو و شانه‌کردن موها از دست می‌دهند. ریزش تارهای مو زمانی محسوس می‌شود که تعداد تارهای از دست رفته تا حدی زیاد شود که رویش مجدد موها، جای خالی موهای ریخته شده را پر نکند و کچلی پدید اید.

بیشتر موارد طاسی‌های موجود در بین مردان دارای پیش‌زمینه ژنتیکی است. این نوع کم‌مویی، طاسی مردانه یا طاسی موروثی نامیده می‌شود و شایع‌ترین نوع کم‌مویی در جهان است.

علاوه بر وراثت بسیاری از بیماری‌ها و تجویزهایی که برای درمان لحاظ می‌شود نیز، باعث بروز کم‌مویی در افراد می‌شود. تب‌بالا، امراض ناشی از عدم تنظیم ترشحات تیروئیدی،‌ مصرف انواع داروهایی که برای سرطان‌ها تجویز می‌شوند، همچنین زایمان، کمبود پروتئین و آهن از جمله مواردی است که موجب ریزش مو می‌شوند.

عوامل موثر در ریزش موی سر و کچلی

۱- ژنتیک: ژنتیک نقش مهمی در ریزش موی هورمونی یا طاسی دارد.

اگر یکی از والدین در سنین پایین شروع به از دست دادن موهای خود کند، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که فرزندان آن‌ها نیز همین فرایند را تجربه کنند. به دلیل اینکه الگوی طاسی مردان به علت کروموزوم X است، مردان این استعداد ژنتیکی را از طرف خانواده پدری خود به ارث می‌برند. با این وجود، دانشمندان ژن‌هایی را کشف کرده‌اند که سبب طاسی می‌شوند اما محدود به کروموزوم X نیستند. این ژن‌ها توضیح می‌دهند که مردان چگونه طاسی را از والدینشان به ارث می‌برند. ژن‌هایی که سبب از دست دادن مو می‌شوند، در مرگ سلول‌ها نقش دارند و با این کار خود، چرخه رشد مو را مختل می‌کنند.

۲- داروها: عامل دیگری که با از دست دادن مو در ارتباط است، داروها هستند.

هر چه بر سن ما افزوده می‌شود، ورم مفاصل و دیگر بیماری‌ها متداول‌تر می‌شود. استفاده از داروهای غیراستروئیدی مانند ناپروکسن، ایبوپروفن و دیگر داروها که به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند، می‌تواند در از دست دادن موها نیز تاثیرگذار باشد. در مقابل، بعضی داروها نیز به رشد مو کمک می‌کنند. بنابراین قبل از اینکه استفاده از دارویی را متوقف کنید یا دارویی را به داروهای خود اضافه کنید، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

۳- رژیم غذایی: رژیم غذایی نیز می‌تواند بر رشد موها تاثیر بگذارد. پروتئین برای رشد سالم موها ضروری است.

با افزایش سن، سوخت و ساز بدن کاهش یافته و افزایش وزن به یک معضل تبدیل می‌شود. رژیم‌های لاغری بیشتر اوقات مصرف پروتئین را کاهش می‌دهند؛ علاوه بر این، بالا رفتن سن بر مقدار غذای مورد نیاز بدن و چگونگی جذب و مصرف پروتئین تاثیر می‌گذارد. خوردن مواد غذایی سرشار از پروتئین و مصرف مکمل‌های پروتئینی می‌توانند ریزش مو را کاهش دهند؛ اما بهتر است قبل از آن که در رژیم غذایی خود تغییری ایجاد کنید با پزشکتان مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:

کچلی سر : علایم و درمان

علل ریزش موقتی و کچل شدن مو 

کچلی مو

بیماری‌ها: مثل دیابت، لوپوس، بیماری تیروئید

سوء تغذیه: پروتئین و آهن ناکافی رژیم غذایی، رژیم غذایی متغییر، بیماری‌های ویژه نظیر اختلالات غذا خوردن

داروها: داروهای مؤثر در درمان نقرس، التهاب مفاصل، افسردگی، مشکلات قلبی و فشار خون بالا و مصرف قرص ضدبارداری

درمان‌های طبی: شیمی درمانی و رادیوتراپی ( پس از پایان درمان، موها مجدداً رشد می‌نمایند)

– تب شدید، آنفلوانزای شدید، جراحی

دوران نوزادی: نوزادان اغلب طی چند ماه اول زندگی موهای خود را از دست می‌دهند. این موها توسط موهای پایدارتر جایگزین می‌شوند. همچنین موی پشت سر خود را به دنبال کشیده شدن بر تشک و صندلی ماشین از دست می‌دهند.هنگامی که کودک شروع به نشستن می‌کند، رشد موها دوباره شروع می‌شود.

زایمان: برخی خانم‌ها ریزش موی شدیدی را چند ماه پس از زایمان تجربه می‌نمایند. علت این است که در طی بارداری، موها وارد رشد فعال می‌شوند و بعد از زایمان به سرعت به وضعیت طبیعی باز می‌گردند.

محققان آمریکایی متوجه شدند، وقتی دویست تار مو را از روی سر کسی بکنند، به جای آنها تا شش برابر موی جدید درمی آید. البته همه تار موها باید از یک محدوده کوچک کنده شوند تا به این ترتیب، بدن پیام درد دریافت کند و به جای آن، موهای اضافه تولید کند.

اگرچه این روش درد دارد، به خصوص اینکه موها باید یکی یکی کنده شوند، اما محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گویند، شاید این راه به یافتن درمانی تازه برای ریزش موها و کچلی مو منجر شود.

میلیون‌ها مرد در سراسر دنیا موهای سرشان را کم یا زیاد از دست می‌دهند که در مورد بعضی‌ها، این روند از دوره نوجوانی شروع می‌شود.

میلیون‌ها زن نیز از کچلی مو رنج می‌برند. کارشناسان می‌گویند،‌ این مشکل می‌تواند از نظر روانی، اثر عمیق‌تری روی زنان بگذارد.

یک پیشنهاد:

نگران درمان کچلی خود هستید؟ این مقاله را بخوانید

سلول‌های بنیادی در درمان ریزش مو و کچلی مو انسان تاثیری ندارند

چند سال قبل، دانشمندان تاثیر سلول های بنیادی را در درمان ریزش موی حیوانات آزمایش کردند که نتیجه آن موفقیت آمیز بود.

ولی دکتر محمد علی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک اصفهان نتیجه این درمان را در انسان مطلوب نمی داند و می گوید:

«فاز حیوانی روش کاشت سلول های بنیادی فولیکول مو با نتایج قابل قبولی همراه بود، اما تا کنون این تحقیقات در مورد انسان در مورد کچلی مو نتایج خوبی در بر نداشته است.

مطالعات انجام گرفته در دنیا به طور ابتدایی اثرات سلول بنیادی مو را در درمان کچلی مو به اثبات رسانده و مراحل تکمیلی این تکنیک در حال تحقیق و بررسی است

کشف سلول های بنیادی فولیکول مو مژده‌ای برای بیمارانی است که از کچلی مو رنج می‌برند.
در این روش واکنش متقابل سلول های بنیادی فولیکول مو FSC با سلول‌های مزانشیمال درم در محیط آزمایشگاه با تکثیر قابل توجهی همراه بوده است.

در این روش باید توانایی سلول های بنیادی در تولید مو حفظ شود و مطمئن شویم که تعداد قابل توجهی از سلول های مورد نیاز در محیط کشت رشد می‌کنند.

در روش کشت سلول‌های بنیادی فولیکول مو، تکنیک باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که هزاران سلول در هر بیمار تولید شده و سبب رشد موی استاندارد قابل قبولی برای بیمار شود.

در روش مذکور این خطر وجود دارد که هیچ کدام از این موها دوام رشد نداشته باشند.

هزینه بسیار بالای این روش و نگرانی در مورد عدم ایجاد ظاهر دلخواه با توجه به اینکه کنترل ویژه‌ای در مورد تراکم یکنواخت و جهت موها وجود ندارد، از جمله مشکلات این روش است.

طبق مطالعات انجام شده در دنیا، سلول‌های تزریق شده می‌توان فولیکول‌های موی موجود فرد را تحت فشار قرار داده و سبب بازسازی و رشد موهای سالم در فرد  شود که در صورت قبول این تئوری مشکل ظاهر ناهمگون این روش رفع می‌شود.

در پروژه کشت سلول‌های بنیادی فولیکول مو، برداشت بافت از بیمار تنها با یک نمونه کوچک که شامل تقریبا 120 فولیکول مو باشد، انجام می‌شود و بنابراین آسیب آزاردهنده پوست سر کاهش می‌یابد، بنابراین این روش بسیار ساده‌تر با مدت زمان کوتاه تر و درد کمتری همراه است.

مزیت دیگر این روش، استفاده مجدد از همان نمونه کوچک در صورت ناکافی بودن مقدار مو است که در پیوند مو چنین امری امکان پذیر نیست.

مطالعات انجام گرفته در دنیا به طور ابتدایی اثرات سلول بنیادی مو را در درمان طاسی به اثبات رسانده و مراحل تکمیلی این تکنیک در حال تحقیق و بررسی است.»

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا