سرطان مثانه در آقایان را جدی بگیرید | مشکل دفع ادرار

سرطان مثانه یکی از انواع سرطان است که در مردان بیشتر دیده شده است. شاید یکی از دلایل آن مصرف دخانیات باشد که در اقایان بیشتر است. یکی از نشانه های این بیماری مشکل در دفع ادرار است. برای درمان این نوع سرطان، میتوان عمل جراحی انجام داد و بخشی یا کل مثانه را برداشت. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره این بیماری اطلاعاتی را تقدیم تان می کنیم.

سرطان مثانه

سرطان مثانه چیست؟

متاسفانه آقایان دو تا سه برابر خانم ها در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. این مسئله تا حدوی به مصرف دخانیات نیز مربوط می شود که در بین آقایان رواج بیشتری دارد و یکی از عوامل اصلی افزایش خطر ابتلا به این سرطان است. در این مطلب کوتاه، علائم اصلی ابتلا به این سرطان و روش های موثر درمانی آن را عنوان می کنیم.

مشکل دفع ادرار اولین علامت سرطان مثانه در آقایان

سرطان مثانه، علائمی دارد که باید نسبت به آنها هوشیار بود. آقایانی که هنگام دفع ادرار مشکل دارند و در حین این کار دچار سوزش می شوند یا در ادرارشان خون مشاهده می کنند، باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

این علائم جزو مهم ترین و نخستین علائم ابتلا به سرطان مثانه است. توجه داشته باشید که وجود خون در ادرار طبیعی نیست و حتما باید مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.

در برخی بیماران، مشکل دفع ادرار با انقباض های غیرارادی مثانه (اسپاسم مثانه) و همچنین دردهای کمری همراه است.

در بیشتر موارد هماچوری یا وجود خون در ادرار اولین نشانه ای است که بیمار را به نزد پزشک می کشاند.

اما توجه داشته باشید که خون در ادرار الزاما نشان دهنده ی ابتلا به سرطان مثانه نیست. در نتیجه نیازی به نگرانی نیست، اما لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش های لازم برای تشخیص علت این مشکل انجام شود.

باید نسبت به برخی از علائم بدنتان دقت بیشتری داشته باشید. درد و خونریزی از اندام ها غیرطبیعی است و باید حتما مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.
 
بیشتر بخوانید:

درمان سرطان مثانه در آقایان و احتمال عوارض جانبی

سرطان مثانه

در صورت تشخیص سرطان مثانه و برای درمان آن در آقایان، نیاز به عمل «سیستکتومی» وجود  دارد.

در این عمل جراحی، متناسب با گستردگی توده سرطانی، بخشی از مثانه یا تمام آن خارج می شود.

خارج کردن مثانه از متاستاز سرطان (سرایت سلول های سرطانی به اندام های دیگر) و عوارض آن جلوگیری می کند.

بعد از این عمل جراحی شیمی درمانی، پرتودرمانی (رادیوتراپی) یا ایمنی درمانی (ایمونوتراپی) لازم است.

بعد از این عمل برخی از بیماران دچار اختلالات نعوظی می شوند، بخصوص اگر پروستات آنها نیز خارج شده باشد.

در صورت احتمال بروز مشکلات باروری ناشی از عمل جراحی، پزشک معالج پیشنهاد استخراج و نگهداری اسپرم را برای باروری به بیمار می دهد.

یک پیشنهاد:

علائم و روش‌های درمانی اسپاسم مثانه

حرف آخر سرطان مثانه

حرف آخر اینکه باید نسبت به برخی از علائم بدنتان دقت بیشتری داشته باشید. درد و خونریزی از اندام ها غیرطبیعی است و باید حتما مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.

در برخی موارد، پای مشکل جدی ای در میان نیست. اما در برخی موارد، اهمیت دادن به مشکل و برخورد زودهنگام با آن، جان تان را نجات می دهد.

سرطان مثانه یکی از انواع سرطان است که جدیدا هم به شدت شایع شده است و دلایل مشکوکی دارد. لطفا اگر به علامت مشکوکی پی بردید خود را به متخصص نشان دهید. شاید اصلا چیز مهمی نباشد اما اگر خدای نکرده نشانه سرطان باشد هر چه زودتر شناخته شود بهتر پیشگیری می شود.

و همین طور که میدانید پیشگیری بیشتر از درمان است. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره سرطان مثانه تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. موفق باشید.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا