6 باور غلط در مورد شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان دغدغه خیلی از مادران است. متاسفانه باورهای اشتباهی درباره شب ادراری کودکان وجود دارد که شما باید با آن اشنا شوید. مثلا تنبیه کردن کودکان بخاطر شب ادراری هیچ تاثیری در بهبود انها ندارد. چون انها خواب هستند و هیچ کنترلی برای این کار ندارند. مثل اینکه کسی را تنبیه کنیم که چرا خروپف می کند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره شب ادراری کودکان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان

با اینکه شب ادراری در بچه‌های پیش دبستانی و بزرگ‌تر به دلایل متفاوتی به وجود می‌‌ ‌آید اما در اغلب موارد علت آن استرس، مشکلات عاطفی و گاهی هم عفونت ادراری است. در این میان باورهای اشتباهی نیز درباره  مشکل شب ادراری بچه ها وجود دارد که برخی از آنها را با هم مرور می‌‌کنیم.

شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکان

باورهایی درباره شب ادراری کودکان

باور اول : کودکی که شبها در رختخوابش ادرار می‌‌ کند برای رفتن به دستشویی تنبل است

واقعیت: آنچه اغلب افراد درک نمی‌‌کنند این است که کودکی که برای خشک ماندن در شب آموزش ندیده باشد طبیعی است که دچار شب ادراری شود. کودک شما تنبل نیست چون تا به حال شبها خشک نخوابیده است. او مثانه کوچکی دارد  و نمی‌‌ تواند تمام طول شب ادرارش را نگهدارد. همچنین هنوز به این آگاهی نرسیده است که بدن او در چنین مواقعی باید بیدار شود.

باور دوم: شب ادراری کودک به دلیل استرس ایجاد می‌‌ شود.

واقعیت: شب ادراری کودک به دلیل استرس ایجاد نمی‌‌شود. مهمترین دلیل شب ادراری تاخیر در بلوغ مثانه، مثانه کوچک، ژنتیک (والدینی که سابقه شب ادراری داشته اند بیشتر احتمال دارد کودکشان دچار شب ادرار ی شود) و خواب سنگین که فرد را نسبت به مثانه پر آگاه نمی‌‌کند.

باور سوم: پسرها بیشتر از دخترها دچار شب ادراری کودک می‌‌ شوند

واقعیت: پژوهش ها نشان می‌‌دهد پسرها بیشتر از دخترها مبتلا به شب ادراری می‌‌شوند زیرا آنها دیرتر از دخترها آموزش توالت رفتن را یاد می‌‌گیرند بنابراین دیرتر می‌‌توانند کنترل خشک بودن در شب را داشته باشند. اما این دلیل کافی نیست که دختران را نسبت به این موضوع ایمن کند.

شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکان

باور چهارم: تنبیه کمک می‌‌ کند دیگر کودک شبها در رختخوابش ادرار نکند

واقعیت: کودکی که شبها جایش را خیس می‌‌ کند هیچ کنترلی برآنچه انجام می‌‌دهد ندارد. مثل اینکه کسی را برای خروپفش سرزنش کنید. تنبیه کودک به خاطر شب ادرار تنها  اعتماد به نفس او را خدشه دار خواهد کرد و این احساس در او ایجاد می‌‌ شود که شما را با کاری که کنترلی بر آن نداشته ناراحت کرده است.

باور پنجم:برخی داروها شب ادراری کودک را درمان می‌‌ کند

واقعیت: دارو باید آخرین راه درمان شب ادرار ی در کودکان باشد. بهترین درمان برای شب ادرار ی کودکان این است که والدین صبور باشند و اجازه دهند کودک بزرگ شود. البته اگر فکر می‌‌ کنید که کودک به دلایل پزشکی دچار شب ادراری است حتما خیلی سریع با پزشک در این باره مشورت کنید.

باور ششم: بیشتر افرادی که شب ادراری کودک دارند، مشکلات پزشکی دارند

واقعیت: به طور معمول کودکان زیر ۶ سال که دچار شب ادرار ی می‌‌ شوند دلیلی برای نگرانی در موردشان وجود ندارد. اگر کودکی برای ۶ ماه جایش را خیس نکند اما دوباره دچار شب ادراری شود باید در این مورد با پزشک مشورت کنید. برخی دلایل پزشکی برای شب ادرار ی ناگهانی می‌‌توان در نظر گرفت که از جمله آنها می‌‌توان به عفونت ادراری، دیابت و مثانه غیرطبیعی اشاره کرد.

شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان مساله ای است که اگر منطقی روی ان اقدام شود به مرور و بدون ازار دیدن دو طرف حل می شود. فقط در این موارد عصبی نشوید و با خشونت با کودک برخورد نکنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا