مراقبت و تقویت ناخن ها

تقویت ناخن ها و انواع بیماری ناخن موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب است. سعی کنید از ناخن ها مراقبت کرده، به موقع آن را کوتاه کرده و کثیفی های زیر آن را تمیز کنید. یک روش برای تقویت ناخن انست که چند وقت یکبار ناخن هایتان را در آبلیمو فرو کنید. همچنین مالیدن روغن زیتون به ناخن ها میتواند به زیبایی ناخن شما کمک کند.

تقویت ناخن ها
تقویت ناخن ها

تقویت ناخن ها

راههای مراقبت از ناخن شامل بخش های مختلفی همچون آشنایی و استفاده از مواد غذایی مفید برای رشد و استحکام ناخن ها و رعایت اصول بهداشتی صحیح می شود که در این مطلب با انها آشنا می شوید.

راههای تقویت ناخن ها
راههای تقویت ناخن ها

ساختمان ناخن و تقویت ناخن ها

ناخن بطور طبیعی ۳ میلی متر در ماه رشد میکند البته تحت تاثیر عواملی همچون سن ،سطح فعالیت و ارث می باشند.

رشد ناخن های دست سریعتر از ناخن های پا می باشد. در فصل تابستان رشد ناخن ها سریعتر از زمستان است.

ناخن ها توسط سلول های زنده پوستی انگشتان دست و پا و از کراتین که یک پروتئین سخت است ایجاد می شوند ناخن شامل قسمتهای مخلتف است،قسمت پنهان ناخن که ریشه ناخن بوده و در آن رشد ناخن صورت می گیرد.

قسمت قابل رؤیت ناخن کـه مـا از آن بنام ناخن یاد می کـنیم. از کراتین مرده تشـکیل یافته و کمـی مـحدب می باشد. اساسا بی رنگ است اما بواسطه شبکه مویرگهای خونی که در زیر آن واقع است صورتی بنظر می آید.

پوست زیر ناخن که از بافت پیوندی تشکیل یافته و در آن عروق خونی و اعصاب وجود دارد و نقش تغذیه قسمت قابل روئیت را بعهده دارد.

تقویت ناخن ها
تقویت ناخن ها

راههای آسیب دیدن ناخن

 – صابون دست

صابون‌های آنتی‌باکتریال پوست دست و هم‌چنین ناخن‌ ها را خشک می‌کنند. بنابراین برای شستن دست‌تان بهتر است از این صابون‌ها استفاده نکنید. اگر نیازمند آنتی‌باکتریال برای پوست خود هستید، بهتر است از مواد طبیعی مثل روغن‌های گیاهی استفاده نمایید.

– آب یخ یا داغ

برای بسیاری از خانم‌ها این کار غیرممکن می‌نماید. اما برای مراقبت از ناخن‌ها و به بسیاری دلایل دیگر، پوشیدن دست‌کش هنگام انجام کارهای خانه این مشکل را برطرف می‌کند. آب داغ ناخن را خشک و آب سرد آن را قرمز خواهد کرد. بنابراین اگر می‌خواهید ناخن‌های سالمی داشته باشید، از آب سرد و داغ بپرهیزید.

– کرم مرطوب کننده

مرطوب کننده به‌جز پوست دست، به ناخن‌های شما نیز کمک می‌کند. پس از این پس به هنگام مرطوب کردن دست‌تان با کرم مرطوب‌کننده‌ی مناسب، ناخن‌هایتان را نیز چرب کنید.

– پاک‌کننده‌ی مناسب

اگر برای پاک‌کردن لاک از استون استفاده می‌کنید، آگاه باشید که مقدار زیاد استون می‌تواند ناخن‌تان را پوسته‌پوسته، خشک و شکننده کند. پیشنهاد ما به جای استون، لاک‌پاک‌کن‌های روغنی، پد لاک‌پاک کن یا اسپری است.

 – گوشه‌های ناخن

گوشه‌های ناخن‌تان را نکنید. ناخن‌تان را نجوید و هنگام گرفتن ناخن‌هایتان مواظب باشید.

– لاک‌های محافظ ناخن 

لاک‌های محافظ ناخن انواع بسیاری دارند. افزایش استحکام ناخن‌ها، روغن ناخن، لاک کلسیم ناخن و … انواع لاک‌هایی هستند که می‌توانید استفاده کنید. راههای تقویت ناخن ها

راههای تقویت ناخن ها
راههای تقویت ناخن ها

مواد غذایی برای رشد و تقویت ناخن

به طور کلی مواد غذایی مفید برای ناخن مربوط به مواد غذایی حاوی پروتئین – ویتامین های گروه B – زینک و اهن هستند و برخی از این مواد غذایی شامل  غذاهای خوب و مغذی مانند برنج قهوه ای، آجیل،غلات کامل، سویا ، شیر بدون چربی، تن ماهی، میوه و سبزیجات تازه  که برای ناخن بسیار خوب هستند. راههای تقویت ناخن ها

1- پروتئین برای تقویت ناخن

ناخن‌ها عمدتاً از پروتئینی به نام کراتین ساخته می‌شوند و اگر در رژیم غذایی روزانه‌ افراد پروتئین کم باشد، ناخن‌ها شکننده و نازک شده و سرعت رشد ناخن‌ها کم می‌شود. همچنین رژیم غذایی نامناسب  سبب بروز خطوط سفید رنگی روی ناخن می‌شود.

2- ویتامین های C و B و تقویت ناخن

وجود ویتامین C در بدن موجب افزایش جذب آهن از مواد غذایی می‌شود. به منظور افزایش دادن اثرات مفید ویتامین C در بدن، می‌توانید مواد غذایی حاوی ویتامین C را با مواد غذایی حاوی ویتامین E مصرف کنید، زیرا ویتامین E نیز یکی دیگر از ویتامین‌هایی است که در سالم بودن و رشد ناخن‌ها موثر است. ویتامین E سبب بهتر شدن جریان خون شده و در نتیجه عمل اکسیژن‌رسانی به ناخن بهتر انجام می‌شود و ناخن ها مستحکم تر باشند. راههای تقویت ناخن ها

ویتامین‌های گروه B مانند ویتامین B12 نیز در سلامت و رشد ناخن‌ها موثر است و کمبود ویتامین B12 می‌تواند سبب تغییر شکل آنها شود. از طرفی تغییر شکل نوک ناخن‌ها می‌تواند در اثر کمبود یک یا گروهی از ویتامین‌های B باشد.

3- مواد غذایی حاوی زینک

مواد حاوی زینک برای تقویت ناخن و تقویت مو توصیه می شوند. روی یکی از عناصر مهم در تشکیل ناخن و سلامت آن می‌باشد. عنصر روی نقش مهمی در سنتز پروتئین داشته و وجود آن در رشد و سلامت بافت‌های بدن ضروری است.بنابراین کمبود روی در بدن بر رشد و سلامت ناخن‌ها تأثیر می‌گذارد. عنصر روی که برای جذب بهتر به ویتامین B6 نیاز دارد در مواد غذایی مختلفی وجود دارد؛ بهترین منابع حاوی روی شامل گوشت قرمز و گوشت سفید (مرغ و ماهی و سایر پرندگان) می‌باشد.

4- مواد غذایی حاوی آهن

برای رشد و تقویت ناخن از مواد غذایی حاوی آهن استفاده کنید. کمبود آهن در بدن می‌تواند سبب خشکی و شکننده شدن ناخن و همچنین تغییر شکل و بد فُرم شدن ناخن گردد. برای جلوگیری از کمبود آهن می‌توان غذاهای سرشار از آهن مانند: انواع میوه‌های خشک‌شده، زرده تخم‌مرغ، جگر، گوشت قرمز کم چربی، گوشت مرغ، ماهی و سایر پرندگان، ماهی سالمون، ماهی تُن و انواع دانه‌ها را مصرف نمود.

مواد طبیعی تقویت ناخن ها

ناخن های قوی ، سالم و زیبا یکی از ویژگی های مهم یک دست زیبا ی زنانه می باشد. اغلب، پس از صدمه زدن به ناخن ها با ژل و اکریلیک ، ناخن ما رنگ زرد گرفته و مستعد ابتلا به شکستگی می شوند و ورقه ورقه می شوند.

برخی از دستور العمل های زیبایی  که می تواند برای تقویت ناخن ها به شما کمک کند برای شما بیان می کنیم .

۱ ) تقویت ناخن با آب لیمو و نمک دریا

مخلوط ۱ قاشق نمک دریا و ۱ قاشق آب لیمو تازه فشرده با نصف قاشق از آب گرم و قرار دادن ناخن ها در این مایع ، حمامی برای زیبایی ناخن ها با مواد طبیعی می باشد . ناخن ها را برای مدت ۱۵ دقیقه در این حمام نگه دارید و سپس با دقت شستشو دهید و بعد از آن با به  کار بردن کرم دست مرطوب کننده یا روغنی مغذی  این حمام را کامل کرده وبه ناخن ها جان دوباره ببخشید. اگر در طول حدود ۲ هفته این درمان را هر روز انجام دهید ، ناخن های سالم تر ،قوی تر وخوش رنگ تر خواهید داشت .شما می توانید گلبرگ گل سرخ و یک یا دو قطره از اسانس گل سرخ را به حمام زیبایی ناخن خود ، برای تقویت تزئینی وعطر اضافه کنید. راههای تقویت ناخن ها

۲ ) روغن زیتون ، عسل و تخم مرغ

مخلوط ۴ قاشق از کمی روغن زیتون گرم ( نباید زیاد گرم کنید ،پوست را نسوزاند ) را با ۲ قاشق عسل و 1 تخم مرغ ، خوب مخلوط کنید .سپس ناخن (بدون لاک )خود را برای ۱۰-۱۵ دقیقه ،در این محلول نگه دارید . راههای تقویت ناخن ها

سپس دستان خود را با آب گرم بشویید ( بدون استفاده از صابون) . اگر این درمان و مراقبت از ناخن با مواد طبیعی را در حدود ۲ بار در هفته در طول ۲-۳ هفته ،  به طور منظم انجام دهید . ناخن های قوی تر ،دارای خاصیت الاستیک بیشتر و شکنندگی کمترخواهید داشت . این حمام زیبایی ناخن ها به هیدرات کردن پوست  دست شما نیز کمک خواهد کرد .

۳ ) آب لیمو و روغن زیتون

آب لیمو و روغن زیتون به تقویت ناخن و جلوگیری از ورقه ورقه شدن آن کمک می کند. برای تهیه این مخلوط به ۳ قاشق روغن زیتون با ۱ قاشق آب لیمو ،احتیاج داریم . ناخن های بدون لاک وتمیز را در این حمام زیبایی ناخن به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه خوابانده و سپس با آب بشویید. در طول ۳ هفته با استفاده از این درمان یک یا دو بار در هفته ناخن های شما درمان خواهند شد ودارای ناخن های سالم ، قوی تر وبدون ورقه ورقه خواهید شد .

۴ ) به سادگی ، روغن زیتون

شما در خانه می توانید با کمترین وساده ترین مواد به تقویت ناخن های خود بپردازید . روغن زیتون بسیار مغذی و مرطوب کننده است ، به آسانی می تواند به داخل پوست و ناخن جذب  شود. فقط ناخن های خود را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه خیس بخورد .روغن زیتون را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید پس از انجام این درمان مراقبت از ناخن ،از روغن زیتون ،شما می توانید ناخن ها را با مایع ویتامین E (می توانید ازداروخانه ها تهیه فرمایید.)  ماساژ ،دهید تا آنها را تغذیه ،  کنید.این کار باعث بازسازی و تقویت کننده ناخن ها می شود.

( اطمینان حاصل کنید که شما قبل از انجام درمان به مواد تشکیل دهنده این دستور العمل های زیبایی حساسیت نداشته باشید ) .

راههای تقویت ناخن ها

انواع بیماری های ناخن

1- نقاط سفید انواع بیماری های ناخن

نقاط سفید بطور شایع روی ناخن ها دیده می شوند و معمولا عودکننده هستند. این نقاط سفید رنگ در اثر آسیب به ناحیه قاعده ناخن در زمانی که سلولهای ناخن در حال تشکیل شدن هستند رخ می دهند و معمولا جای نگرانی وجود ندارد.

2- خونریزیهای خطی

انتشار عروق خونی در بستر ناخن می تواند ایجاد خطوط عمودی زیر صفحه ناخن کند. اینها نیز بدنبال ضربه به ناخن و یا مصرف داروی خاص و بیماری های خاص ناخن ایجاد شوند. خونریزی خطی خودبخود بهبود می یابند. راههای تقویت ناخن ها

3- ناخن در گوشت فرو رفته

این مشکل شایعی می باشد. انگشت بزرگ پا بخصوص مستعد است. چیدن نامناسب ناخن ها ، استفاده از کفش های تنگ می تواند باعث افزایش انحنای ناخن شده و کناره های ناخن در  پوست کناری فرو رفته و باعث پیدایش عفونت و درد شدید می شود. جهت درمان این وضعیت باید قسمت فرورفته در پوست توسط پزشک بریده شده و عفونت نیز درمان شود

4- عفونتهای قارچی 

این عفونت در ناخن های پا شایع تر از ناخن های دست است چون این عفونتهای قارچی بیشتر محدود به نواحی مرطوب و گرم و محل های تحمل کننده وزن می شوند . در این موارد انتهای ناخن از بستر ناخن جدا می شود و پوسته های سفید، سبز، زرد یا سیاه زیر صفحه ناخن انباشته می شوند و کم کم قاعده ناخن را نیز درگیر می کنند عفونتهای مخمری مثل کاندیدا در ناخن های دست شایعترند بخصوص اگر دستها مرتبا در آب باشند و یا شخص مبتلا به دیابت باشد.

راههای تقویت ناخن ها
راههای تقویت ناخن ها

امیدواریم از راههایی که درباره تقویت ناخن ها ارایه کردیم بهره کافی برده باشید.

ظرف و لباس را با دستکش بشویید.

ناخن هایتان را در ابلیمو بگذارید.

ناخنتان را در روغن های گیاهی مختلف بگذارید.

انها را به موقع کوتاه کرده و سوهان بکشید.

بهداشت زیر ناخن را هم چک کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا