درمان قطعی خروپف + ویدئو دلایل مهم آن

درمان قطعی خروپف موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. خروپف کردن به دلایل مختلفی رخ می دهد و روشهای درمانی گوناگونی دارد. یکی از راحت ترین روشها تکان دادن متکای شخصی است که خواب است. البته این تکان دادن و جابجا کردن باید آرام باشد تا شخص بیدار نشود. اگه علاقه مند کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید این مقاله را مطالعه کنید.

 

خروپف کردن

خروپف کردن به علت ارتعاش کام نرم (بخش نرم سقف دهان)، هنگامی که ریه ها در مقابل مجاری هوایی مسدود شده و هوا را به درون می کشند بوجود می آید.

این وضعیت معمولاً هنگامی رخ می دهد که عضلاتی که راههای هوایی را باز نگه می دارند هنگام خواب بیش از حد شل شوند یا هنگامی که بافت های اضافی در این قسمت وجود داشته باشد.

اصوات پر سروصدای خروپف کردن هنگامی رخ می دهند که انسدادی در جریان آزاد هوا در راههای هوایی پشت دهان و بینی وجود دارد . این قسمت از راه هوایی قابلیت مسدود شدن دارد (در جاییکه زبان و قسمت بالای گلو در تماس با کام نرم و زبان کوچک هستند). خروپف هنگامی اتفاق می افتد که این اعضاء به یکدیگر برخورد می کنند و درهنگام نفس کشیدن می لرزند.

هر وضعیت یا ماده ای که باعث شل شدن عضلات این ناحیه یا منجر به ساخته شدن بافت چربی در آن شود می تواند به خروپف منجر شود، از جمله: نوشیدن مشروبات الکلی، مصرف داروهایی مانند داروهای خواب آور، داروهای ضدسرماخوردگی یا آنتی هیستامین ها، خوابیدن بر روی متکای بیش از حد نرم یا بزرگ، به پشت خوابیدن و داشتن اضافه وزن.

انسداد مجاری هوایی و در نتیجه خروپف کردن همچنین ممکن است ناشی از بد شکلی ساختمان بینی از جمله، کام نرم یا زبان کوچک یا بیش از حد دراز یا انحراف تیغه میانی بینی باشد.

در کودکان بزرگی لوزه ها اغلب باعث خروپف کردن می شود. هر بیماریی که باعث انسداد مجاری هوایی ریه ها شود از جمله آسم می تواند به علت انسداد به خروپف بینجامد؛ سیگار کشیدن نیز با تحریک مجاری هوایی می تواند خرخر کردن را بدتر کند.

۲۰ تا ۲۵ درصد از افرادی که مبتلا به خرخر در حین خواب می باشند دچارعارضه جدی کاهش میزان اکسیژن خون در حین خواب می شوند. ۵/۳ تا ۵ درصد از مرگ و میر در حین خواب بعلت قطع تنفس رخ می دهد. چنانچه در حین خواب دامنه تنفس به میزان ۵۰ درصد کاهش یابد ( هایپوپنه) و جریان تنفس به مدت ۲۰ ثانیه قطع گردد (آپنه) باعث عوارض جدی کاهش میزان اکسیژن خون در حین خواب خواهد شد و علائم ذیل مشاهده می شود:

خروپف چگونه تظاهر می کند؟

درمان قطعی خروپف

خروپف به صورت سر و صدایی خشن و کلفت و نامنظم با درجات متفاوتی از شدت، فرکانس و طنین هنگام خواب شنیده می شود.

همانطور که گفته شد در اغلب موارد خرخر پدیده ای گاهگاهی و بی خطر است اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

هنگامی که با یک فرد خروپف کننده زندگی می کنید و متوجه می شوید که خرخر کردن او بسیار بلند است و در فواصل آن دوره هایی از قطع کامل تنفس بوجود می آید.چنین شخصی ممکن است دچار قطع تنفس انسدادی هنگام خواب باشد که یک عارضه وخیم تنفسی است.

اگر پس از خروپف شبانه در طول روز خواب آلوده و خسته باشید، ممکن است همانطور که در بالا گفته شد حین خرخر کردن به علت قطع تنفس از رسیدن اکسیژن کافی به بدن محروم شده باشید.

اگر در موقعیت های نامناسب مثلاً در طول یا هنگام رانندگی ناگهان به خواب می روید. ممکن است به علت قطع تنفس انسدادی حین خروپف کردن در شب ها خوابتان سبک و قطعه قطعه شده باشد و کمبود خواب باعث این حملات خواب شده باشد. البته این حالت ممکن است به علت بیماری نارکولپسی (حملات خواب) هم رخ دهد.

علت خروپف کردن

قدرت انقباضی ضعیف ماهیچه ها در زبان و گلو:

هنگامیکه ماهیچه ها در اثر مصرف الکل یا داروهای خواب آور بیش از حد شل شده باشند زبان به عقب و داخل راه هوا می افتد یا اینکه ماهیچه های گلو از اطراف به داخل راه هوایی کشیده می شوند. این وضعیت همچنین می تواند در طول خواب عمیق نیز اتفاق بیفتد.

بزرگی بیش از حد بافت گلو:

کودکان با لوزه های بزرگ اغلب خروپف می کنند. افراد چاق نیز دارای بافت گردنی حجیمی هستند. کیستها یا تومورها نیز می توانند باعث بافت گردن حجیم بشوند، اما نادر هستند.

کام نرم طویل و یا زبان کوچک:

وجود یک کام طویل سبب باریکی سوراخ بینی به گلو می شود. بافت کامی که آویزان می باشد همانند یک دریچه لرزشی پرسروصدا در طول تنفسی آرام عمل میکند . در صورت وجود زبان کوچک طویل مشکلات بیشتری ایجاد می شود.

راههای هوای بینی مسدود شده:

در یک بینی گرفته یا کیپ شده برای کشیدن هوا به داخل نیاز به تلاش بیشتری می باشد. این حالت یک مکش شدید در گلو ایجاد می کند و بافت نرم گلو را به هم می چسباند و باعث خروپف می شود . بنابراین خروپف اغلب فقط در زمان فصل تب یونجه یا سرماخوردگی یا عفونت سینوسی رخ می دهد.

همچنین بدشکلی بینی یا دیواره بینی از قبیل انحراف تیغه بینی (تغییر شکل دیواره ای که یک سوراخ بینی را از دیگری جدا می کند) می تواند باعث چنین انسدادی بشود.

آیا خروپف کردن مضر است؟

از لحاظ اجتماعی بلی! هنگامیکه خروپف کردن موضوعی برای تمسخر شخص شده و باعث بیخوابی شبانه و ناراحتی دیگران می شود مضر است.

از لحاظ پزشکی بلی! الگوهای خواب را مختل کرده و فرد خروپف کننده را از استراحت مناسب محروم می سازد. هنگامیکه خروپف کردن شدید می باشد می تواند باعث مشکلات طولانی مدت و مضر سلامتی مانند وقفه تنفس انسدادی در هنگام خواب شود.

 وقفه تنفسی در هنگام خواب

هنگامیکه در طول خروپف کردن بلند بطور مکرر تنفس قطع می شود به آن وقفه تنفس انسدادی در هنگام خواب گفته می شود . موارد شدید هر یک بیش از ۱۰ ثانیه طول کشیده و در هر ساعت بیش از هفت بار رخ می دهند. بیماران دچار وقفه تنفس ممکن است هر شب ۳۰ تا ۳۰۰ بار چنین وضعیتی را تجربه کنند . این وضعیت سطح اکسیژن خون را کاهش داده و باعث ایجاد مشکل در عملکرد قلب می شود.

تأثیر فوری وقفه تنفسی خواب این است که خروپف کننده خواب سبکی خواهد داشت و ماهیچه های خود را سفت نگه می دارد تا هوا به ریه ها جریان داشته باشد. بدلیل اینکه خروپف کننده نمی تواند بخوبی استراحت نماید، ممکن است در طول روز خواب آلود باشد که انجام کار او مختل می شود و او در هنگام رانندگی یا استفاده از تجهیزات صنعتی در معرض خطر می باشد. اگر این اختلال سالهای زیادی ادامه داشته باشد، ممکن است فشار خون بالا و بزرگی حجم قلب رخ دهد.

آیا خروپف کردن شدید قابل درمان است ؟

آنهایی که شدید خروپف می کنند کسانی هستند که در هر حالتی خروپف کرده یا مزاحم خانواده هایشان هستند. این افراد باید معاینه پزشکی شوند تا اطمینان حاصل شود که وقفه تنفس هنگام خواب وجود ندارد. در این مورد یک متخصص گوش و حلق و بینی معاینه کاملی از بینی، دهان، گلو، سقف دهان ( کام ) و گردن انجام خواهد داد. برای تعیین شدت خطر خروپف و اینکه چه تأثیراتی در سلامتی فرد دارند ممکن است انجام مطالعه خواب در محیط آزمایشگاه ضروری باشد.

چند توصیه برای درمان قطعی خروپف

درمان قطعی خروپف

انجمن خواب و خروپف انگلیس چند راهکار و توصیه‌ برای درمان قطعی خروپف اعلام کرد.این انجمن راه‌های موثری را برای درمان خروپف که از طریق بینی یا گلو خارج می‌شود را توصیه می کند.

برای این منظور اگر با باز و بسته کردن دهانتان خروپف صدادار ایجاد می‌کنید.

این راه را امتحان کنید:

زبانتان را تا آنجا که امکان دارد بیرون آورده و بین دندان‌هایتان قرار دهید. حالا سعی کنید خروپف با صدایی ایجاد کنید. اگر صدای آن کاهش یافته، احتمالا شما جزو افرادی هستید که با زبانتان خروپف می‌کنید، به این معنی که زبانتان به ارتعاش درآمده و سبب ایجاد این مشکل می‌شود. اگر با بینی خروپف می‌کنید به این معنی است که با دهان بسته خروپف می‌کنید.

راه حل‌هایی که این انجمن برای جلوگیری از «خروپف» توصیه می‌کند به شرح زیر است:

به پهلو بخوابید:

این نظریه به این خاطر است که وقتی ما به پشت می خوابیم زبان و ماهیچه های آن در گلو به هم چسبیده و مسیر هوا را منقبض کرده و باعث ایجاد خروپف می‌شود، به همین دلیل بهتر است که به پهلو بخوابیم.

سر را از سطح زمین بالاتر بگذارید:

این کار سبب می‌شود مسیر هوا توسط تکیه گاه گردن باز نگه داشته شود، به طوری که گلو کمتر منقبض شده و شما به راحتی به خواب می‌روید.

به طور مستقیم از راه نوارهای بینی نفس بکشید.

استفاده از اسپری گلوی سنوریز:

نرم کردن و تقویت کردن بافت کام نرم در پشت گلو که باعث ایجاد خروپف می شود.

استفاده از نزونت Nozovent:

یک تکه پلاستیک انعطاف پذیر است که اگر آن را داخل سوراخهای بینی تان قرار دهید آنها را باز تر کرده و شما راحتر نفس می کشید.

اجتناب از سیگار و نوشیدنی‌های الکلی:

سیگار را ترک کنید. همچنین، سعی کنید از مصرف نوشیدنی های الکلی قبل از خواب پرهیز کنید.

درمان قطعی خروپف به روش‌های دیگر

درمان قطعی خروپف

در این قسمت مراحلی را برای درمان خروپف به شما معرفی می کنیم. امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

– مرحله اول درمان قطعی خروپف

از محلول آب‌نمک استفاده کنید. یک دوم قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب‌گرم حل کنید. مقداری از آن را داخل دهان خود نگه دارید و سرتان را به آرامی به دو طرف خم کنید تا آب گرم داخل سینوس‌هایتان جا به جا شود. اگر مقدار نمک بیشتر از حد باشد، باعث سوختن دهان و بینی شما خواهد شد. راه دیگر می‌تواند این باشد که یکی از مجراهای بینی را با دست نگه دارید و با مجرای دیگر بینی خود سعی کنید آب‌نمک را بالا بکشید. سپس این کار را برای مجرای دیگر نیز تکرار کنید.

– مرحله دوم درمان خروپف

حواس‌تان به حالت خوابیدنتان باشد. روی پهلو بخوابید و زیر سرتان بالش بگذارید تا سرتان کمی بالا بیاید. از قرص خواب برای خوابیدن استفاده نکنید و سعی کنید ساعت غذا خوردنتان حداکثر ۲ ساعت قبل از خواب باشد.

– مرحله سوم درمان قطعی خروپف

روتین خواب داشته باشید. سعی کنید ساعت خواب و بیداری خود را ثابت کنید. هم‌چنین سعی کنید قبل از خواب به انجام کارهایی از قبیل ریلکسیشن و یوگا بپردازید.

– مرحله چهارم درمان قطعی خروپف

وزن کم کنید. کسانی که وزن‌شان بیشتر است، فشار بیشتری روی مجرای تنفسی خود تحمل می‌کنند و این امر باعث می‌شود بیشتر خرخر کنند. هم‌چنین باید مواظب باشید که مشکل خرخر کردنتان ممکن است بیماری خاصی باشد. اگر صدای خرخرتان خیلی بلند است، با حس خفگی از خواب می‌پرید، با خستگی بیدار می‌شوید یا صبح‌ها سردرد دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

– مرحله پنجم درمان قطعی خروپف

مواظب سلامتی خود باشید. به طور استاندارد خوب است که حدود دو و نیم ساعت در هفته به ورزشی مانند ایروبیک بپردازید. مواظب باشید که به اندازه‌ی کافی آب بخورید و هم‌چنین سیگار نکشید. به طور کلی، خوب است که حنجره‌ی خود را تا جای ممکن قوی کنید. در بهترین حالت، خوب است که هر روز آواز بخوانید!

– مرحله ششم درمان قطعی خروپف

با ورزش، عضلات دهان خود را قوی کنید. به عنوان ورزش اول، دهان خود را باز کنید و زبان‌تان را تا جایی که می‌توانید بیرون بیاورید. سپس سعی کنید نوک زبان‌تان را به یک طرف و سپس طرف دیگر تکان دهید. این کار را برای ۱۵ ثانیه و روزی چند بار انجام دهید. ورزش دیگری که می‌توانید بکنید این است که دهان را تا جایی که می‌توانید باز کنید و برای ۱۰ ثانیه باز نگه دارید. سپس چند دقیقه به فک خود استراحت دهید و این کار را دوباره تکرار کنید. این ورزش را برای چند بار در روز و هر بار برای چند دقیقه انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

راههای جلوگیری از خروپف با 5 روش

درمان خروپف با 7 روش در منزل

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا