درمان دیابت با گیاهان دارویی در طب سنتی

درمان دیابت با گیاهان دارویی روشهای مختلفی دارد. دیابت هم مانند سایر بیماری ها روشهای گیاهی برای درمان خودش دارد. به عنوان مثال برای درمان دیابت با گیاهان دارویی میتوانید از گل‏ ختمی، بولاغ‏ اوتی، گزنه، تخم‏ شوید، تخم‏ گشنیز، قرقات، تخم‏ خرفه هرکدام 25گرم و سماق نکوبیده یکصدگرم استفاده کنید. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب روشهای درمان دیابت با گیاهان دارویی را به شما معرفی می کنیم.

درمان دیابت با گیاهان دارویی در طب سنتی
درمان دیابت با گیاهان دارویی در طب سنتی

درمان دیابت با گیاهان دارویی

از بیماری‏های صعب‏ العلاج در جامعه دیابت است. این بیماری بشدّت رو به افزایش است. درمان دیابت را باید با تنظیم مزاج از روی دستگاه گوارش پیگیری کرد. دیابت یکی از مصادیق بالا رفتن غیرعادی صفراست.

نسخه جوشانده درمان دیابت با گیاهان دارویی

گل‏ ختمی، بولاغ‏ اوتی، گزنه، تخم‏ شوید، تخم‏ گشنیز، قرقات، تخم‏ خرفه هرکدام 25گرم و سماق نکوبیده یکصدگرم.

مخلوط داروها را در هاون برقی نیم‏کوب کرده و طبق دستور سایر جوشانده‏ ها عمل کنند، روزی 3 لیوان تناول کنند. باز هم تأکید داریم که از ظروف آلومینیوم و تفلون و امثال آن اجتناب ورزند.

برای پایین آمدن قند خون پس از اجتناب از درمان زودرس و عجولانه، اگر مشخص شد که بدن نمی ‏تواند بیماری را از بین ببرد، درنگ کردن جایز نیست و باید دستگاه‏های انسولین‏ ساز و عوامل دیگر زودتر تحریک شوند. روی غده‏ های فوق کلیوی و کلیه‏ ها باید پاکسازی صورت گیرد. برای پیشگیری از بروز و تثبیت دیابت، کلیه نقش زیادی دارد. سوءمزاج کلیه‏ ها موجب تکرّر ادرار می‏ شود. طب جدید با دید تجزیه نگری به شکل دیگری به موضوع نگاه می ‏کند. عوامل پائین آورندۀ قند خون فقط به لوزالمعده و جزائر لانکرهانس مربوط نمی‏ شود.

بسیاری از بیمارانی که به خاطر عمل جراحی غدّۀ لوزالمعده را در آورده ‏اند قند خونشان با داروهای گیاهی کنترل شده است. این نشان می‏ دهد فقط پانکراس مسئول پائین آوردن قند نیست. مزاج کلیه ‏ها و گرمی و سردی آن و تعادل مزاجی دستگاه گوارش و کبد  و ترشحات غدد دیگر و تیروئید در ایجاد دیابت و کم و زیاد شدن آن مؤثر است.

تغذیه شاید به عنوان مهمترین عامل پیدایش قند خون در کشور ما باشد. شاید بیشترین مصرف کننده‏ های نوشابه در دنیا ایرانی‏ ها و کویتی‏ ها باشند. خوردن نوشابه‏ های گازدار، آب میوه‏ های بسته ‏بندی، رانی و غذاهای کنسرو شده و فست فوت‏ ها و روغن مایع می ‏تواند از علل مسلم قند خون باشد. بعد از تغذیه عوامل عصبی در تشدید دیابت نقش دارد. 7 ماه خوردن مداوم داروهای گیاهی علاج دیابت توانسته یک بیمار دیابتی را به حالت عادی باز گرداند.

درمان دیابت با گیاهان دارویی
درمان دیابت با گیاهان دارویی

غذای پایه دیابت

بهترین غذای پایۀ دیابت همانا سوپ گشنیز است که برای همۀ بیماری‏‏ها یک غذای پایه بشمار می‏ رود.

کاهش دیابت از طریق پوست

سدر 500 گرم، اسفرزه یکصد گرم، مورد 350 تا 450 گرم، حنا 50 تا 150 گرم با هم کاملاً مخلوط شود. هنگام مصرف حدود یک لیوان آن را برداشته و با 2 تا 3 قاشق روغن زیتون و مقداری سرکه با هم مخلوط گردد و برای شستشوی بدن تا نیم ساعت روی بدن بماند. آنگاه شستشو انجام شود. درست مانند آن که صابون استفاده شود، روی آن لیف بکشند و از مصرف شامپو و صابون خودداری گردد. این روش پایین آوردن قند خون از طریق پوست است. برای فشار خون و گُرگرفتگی‏ های خانم‏ها و کهیر و اگزما و هر نوع بیماری گرم بهترین شوینده است.

درمان دیابت با گیاهان دارویی در طب سنتی
درمان دیابت با گیاهان دارویی در طب سنتی

مسهل عام همراه با ضمائم دیابت

به گزارش آسان طب برای درمان دیابت با گیاهان دارویی  شما به سنا و گل‏سرخ و ترنجبین از هر کدام 50 گرم، افسنتین، گل‏ ختمی، تخم‏ کتان، چای‏ مکه، زرشک‏ آبی، لیموی‏ عمانی از هر کدام 25 گرم نیاز دارید. آن قدر باید هر بعد از ظهر تکرار شود تا اسهال ملایم ایجاد شود و 3 تا 4 بار در روز شکم کار کند. ضمائم می‏ تواند سیاهدانه و چای‏ مکه و رازیانه و تخم ‏کاسنی باشد.

تنظیم رنگ‏های اطراف بیمار

رنگ‏های مورد توجه برای دیابتی‏ ها باید رنگ‏های سفید و کمرنگ و شاد باشد، مانند رنگ آبی نیلی و آسمانی و رنگ صورتی کمرنگ و امثال آن. رنگ قرمز موجب تحریک گرما می‏ شود.

 تنظیم خروج گرما از بدن

بیماران دیابتی اگر در معرض گرمای شدید قرار بگیرند لازم است خود را از معرض آن خارج کنند و به هوای خنک پناه ببرند و از سبزی‏های سرد مزاج مانند کاهو و تخم و لردهای داخل خیار سالادی و غذاها و میوه ‏های ترش زیاد استفاده کنند. برای کنترل حرارتی بدن از حمام با سدر و مورد و اسفرزه و حنا هر روز و حتی چند بار در روز استفاده نمایند. پاها را گرم کنند و همزمان سر را خنک کنند تا خروج گرما از پایین به بالا تشدید شود.

حقنه ضد دیابت درمان دیابت

حقنه در دفع دیابت بسیار مؤثر است؛ تمام حقنه‏ های ضد صفرا و گرمی کبد برای کاهش قند مفید هستند. یکی از حقنه های موثر:

برای درمان دیابت با گیاهان دارویی عناب، سپستان، به‏ دانه هر یک 20 عدد، تخم‏ ختمی9 گرم در یک کاسۀ آب جوشانده، آن‏گاه مقداری آب خیار، آب کلم، آب خبازی، لعاب اسفرزه و شیرۀ جو هر یک 45 گرم، روغن بنفشه یا روغن بادام 30 گرم اضافه کرده و حقنه کنند.

نسخه‏ های دیابت و ماده حقنه آن می‏تواند از روغن زیتون، روغن‏ بادام‏ تلخ و روغن‏ کنجد، روغن کدو و روغن حنا و امثال آن باشد. زهره گاو و زهره مرغ و زهره بعضی از طیور همراه با جوشاندۀ دیابت که میزان خشکی و چربی و نرمی را در نظر می ‏گیریم.

درمان دیابت با گیاهان دارویی در طب سنتی
درمان دیابت با گیاهان دارویی در طب سنتی

خون درمانی دیابت درمان دیابت

روش‏های حجامت و زالودرمانی و فصد می‏ تواند نقش مهمی در این موارد داشته باشد.

بیماران دیابتی را مانند بیماران فشارخونی و کسانی که سکته قلبی یا مغزی کرده‏ اند باید همراه با مصرف داروهای گیاهی و سنتی زالودرمانی کرد. زالودرمانی مانند درمان سکته‏ ها 20 عدد پشت گوش و 20 عدد 25 روز بعد روی دست‏ها و 20 عدد روی پاها 25 روز پس از زالودرمانی روی دست طبق دستور انجام می‏ شود.

دیابت گرم است ولی این بدین معنا نیست که هر داروی گرمی نمی‏ تواند دیابت را کاهش دهد. طبیعت سیر گرم است و ایجاد التهاب می‏ کند. اگر مزاج را به هم نمی‏زند ضد دیابت است ولی اگر مزاج را از حالت تعادل خارج کند نباید مصرف شود. گزنه از گیاهان گرم مزاج است اما قند را کاهش می ‏دهد. میوه ‏هایی مثل خیار سالادی که فقط از تخم‏ های خیار سالادی استفاده شود برای دیابت مفید است. سه ‏پستان تازه و گل‏ ختمی و بامیه و کدو قند را کاهش می‏ دهند. آب شلغم و جعفری و آب ترب سیاه، ترب سفید و خود ترب و برگش و آب کرفس و گشنیز همه قند را پائین می‏ آورد. در مورد قند این را بگویم که به طور کلی اکثراً برگ درخت‏هایی که در خیابان‏ها و پارک‏ها می‏ بینید ضد قند هستند، اما مشکل چگونه مصرف کردن آن است. هندوانۀ ابوجهل(حنظل) ضد دیابت قوی است اما مگر می‏ شود همیشه از آن استفاده کرد. اسهال‏ آور است و زیاده روی در مصرف آن موجب خراش در روده‏ها و امعا می‏شود.

داروهای شیمیایی هم که دارای مزاج خشک هستند سرشار از عوارض منفی است.

روشهای درمان دیابت دیگری از جمله ورزش کردن برای رفع و کاهش دیابت مفید است ، نوع رشته های ورزشی که در درمان بیماری دیابت موثر هستند را در این لینک ( ورزش و دیابت ) مطالعه و استفاده  لازم را ببرید.

درمان دیابت

درمان دیابت با ورزش ، گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی امکان پذیر است شما باید هر سه راه را در کنار هم انجام دهید تا قند خونتان تنظیم شود. وگرنه مشکلات جبران ناپذیری برایتان پیش می اید که گاهی جبران ناپذیر نیست.

اکثر بیماریهای ما به خاطر تغذیه است. اگر شیرینی و چربی را از صبح تا شب در وعده ها و میان وعده ها نگنجانیم این طور نمی شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا