تزریق بوتاکس و نکاتی راجب تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش زیبایی برای از بین بردن چین و چروک و جوانسازی است که جدیدا طرفداران زیادی پیدا کرده است. بوتاکس اگر زیر نظر یک متخصص واقعی انجام شود عوارض زیادی نخواهد داشت. ولی اگر زیر نظر شخص غیر متخصصی انجام شود امکان دارد عوارض جبران ناپذیری را برای زیبایی و سلامتی شما داشته باشد. در این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره تزریق بوتاکس اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

پیری با بروز چین و چروک صورت که غالباً آزار دهنده هستند همراه است. این چین ها به دلایل گوناگونی به وجود می آید که عبارتند از:

  • – افزایش سن و آسیب اشعه آفتاب
  • – اثر جاذبه زمین
  • – اثر انقباض عضلات صورت

تزریق بوتاکس

چین های بین ابرو، چین های اطراف دهان و چین های پیشانی چین هایی هستند که بسیار مورد توجه بیماران هستند. این چین ها عمدتاً در اثر انقباض عضلات سطحی صورت به وجود می آیند و با تزریق بوتاکس قابل درمان می باشند. با تزریق بوتاکس می توان چین های اطراف چشم و باندهای گردن را نیز درمان نمود.

تزریق بوتاکس چیست و چگونه عمل می کند؟

dysport در واقع سم نوع A باسیل کلستریدیوم بوتولینوم است که جهت استفاده پزشکی تغییر یافته و خالص شده است. این سم از طریق بی حس کردن عضلات، جلوی انقباض آنها را می گیرد تا دیگر چین و چروک ایجاد نکنند.

آیا صورت شما به عمل بوتاکس احتیاج دارد؟ موقعیت عمل برای صورت شما مهیا است؟

شما میتوانید با مراجعه به این لینک ( زمان عمل بوتاکس ) از باید یا نباید عمل بوتاکس بر روی چهره خود مطمئن شوید.

روش کار عمل بوتاکس چیست؟

در این عمل dysport با سوزن های بسیار ظریف و به صورت سطحی تزریق می شود. تزریق بوتاکس ده دقیقه طول می کشد ولی اثر آن معمولاً دو تا سه روز بعد ظاهر می شود. بیماران نباید روی محل تزریق با انگشت فشار وارد کنند، یا این که تا چهار ساعت پس از تزریق بخوابند چرا که این اعمال سبب پخش شدن dysport به نواحی دیگر و اثرات نامطلوب می گردد. بهتر است که پس از تزریق عضلات محل تزریق را تا حد امکان منقبض کنیم تا جذب آن بیشتر و در نتیجه اثر آن نیز بیشتر گردد.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

چه مدت یکبار باید بوتاکس تزریق نمود؟

اثر dysport دایمی نیست و بسیاری از بیماران باید هر چند ماه یکبار تزریق بوتاکس را تجدید کنند چرا که در اثر تزریق مکرر، عضلات می آموزند که منقبض نشوند و به این ترتیب پس از مدتی فاصله تزریق ها بیشتر شده و کم کم دیگر لازم نخواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس بی ضرر است ؟

تزریق بوتاکس بسیار بی ضرر است. ممکن است در اثر این تزریق کمی پلک پایین بیفتد که موقتی است، ولی ممکن است دو تا سه هفته طول بکشد. بروز دوبینی بسیار نادر است. ندرتاً ممکن است سردرد گزرایی به وجود آید که چندان هم شدید نیست.

بد نیست سر گذشت و نتیجه دختر جوان بعد از عمل dysport  را در این لینک ( فرجام تلخ دختر جوان بعد از عمل بوتاکس ) مطالعه کنید.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یا Botox Injection

نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینیوم تایپ A قادر است سمی را تولید کند. این باکتری بی هوازی است و در محیط های دربسته مثل قوطی های کنسرو رشد میکند به همین دلیل توصیه میشود قبل از باز کردن درب قوطیهای کنسرو  آنها را بجوشانید . این باکتری را در آزمایشگاه تکثیر میدهند و سم آن را تلخیص کرده و برای مصارف پزشکی با دوراژ مناسب تهیه می کنند . dysport  و dysport دوشکل آماده شده این دارو است که به شکل پودر در ویال مخصوص بسته بندی شده اند . از آنجایی که مولکول این دارو خیلی حساس است این دارو در شرایط خاصی نگهداری می شود از جمله اینکه باید در دمای بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود. مصرف اصلی این دارو برای شل کردن گرفتگی عضلانی است.

مکانیسم اثر تزریق بوتاکس

برای اینکه عضله ای منقبض شود باید توسط عصبی تحریک گردد . این دارو مانع منتقل شدن تحریک عصبی به عضله میشود لذا عضله شل میشود و چون چروک های پوستی فوق الذکر به علت انقباض عضلات زیرینشان ایجاد میشوند ، پس با شل شدن عضله ، چین و چروکها نیز برطرف میگردد .

تزریق بوتاکس

نحوه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یا dysport بطور سرپایی در مطب قابل انجام است . دارو  با سوزن بسیار نازک “ سرسوزن انسولین ” در چند نقطه پیشانی و دور چشم شما تزریق می گردد . برای اینکار نیازی به بی حس کردن نیست  و درد ناشی از تزریق  اندک و در حد گزش پشه است .

نکاتی که لازم است بعد از ترزیق dysport انجام دهید:

1 – تا 4 ساعت پس از تزریق از درازکشیدن  خودداری کنید .

2 – تا 24 ساعت از دوش گرفتناجتناب نمایید .

3 – اثر دارو از روز چهارم شروع شده و تا روز چهاردهم به حداکثر خود می رسد . این اثر 6 -4 ماه دوام خواهد داشت و بعد از آن بتدریج چین و چروک ها دوباره  ظاهر میشوند که در صورت تمایل می توانید مجددا تزریق نمایید .

4 – استفاده از این دارو در حاملگی و شیردهی ممنوع است .

بوتاکس چیست

تزریق بوتاکس یکی از عملهای زیبایی است که خطرات و فواید خود را دارد. پیشنهاد می کنیم زیاد سراغ این کارها نروید . چون به خطرات ان می ارزد.

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا