Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
دیابت نوع 2 و پیشگیری از دیابت نوع 2 – مجله آسان طب

دیابت نوع 2 و پیشگیری از دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 یکی از انواع دیابت است که اولین قدم برای کنترل آن رژیم غذایی است. همچنین شما باید اضافه وزن تان را سریع کاهش دهید. چون بیماری را تشدید می کند. این بیماری بیشتر گریبان گیر افراد مسن است. ولی خب افراد جوان هم دچار آن می شوند. در این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره دیابت نوع 2 اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 ناشی از چیست ؟

افراد مبتلا به دیابت ،مشکل قند خون دارند. قند یا گلوکز خون آنها ممکن است خیلی بالا برود. اگر قند در خون خیلی بالا باشد می تواند مشکلات بسیاری را سبب شود. دیابت خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، نابینایی، قطع عضو و دیگر مسائل جدی را در شما افزایش می دهد. اما متداول ترین نوع دیابت، دیابت نوع دو نامیده میشود که اگر از کارهایی که می توان در این زمینه انجام داد آگاه باشید می توانید از آن اجتناب کرده یا به تاخیر اندازید.

پیشگیری از دیابت نوع 2

تحقیقات نشان می دهد که شما می توانید با خوردن رژیم غذایی سالم، داشتن فعالیت فیزیکی زیاد و کم کردن وزن اضافه خود تا حد زیادی از دیابت نوع 2 یا پیش دیابت پیش گیری نمائید.

دیابت نوع 2 چیست

دیابت نوع 2 به خاطر مشکلاتی در هورمونی که انسولین نامیده میشود به وجود می آید. وقتی غذایی که می خوریم هضم میشود، تجزیه شده و به گلوکز و مولکولهای دیگر تبدیل میشود که در جریان خون جا به جا میشود. انسولین به سلولها سیگنالی ارسال می کند که اجازه استفاده از گلوکز به عنوان یک منبع غذا را می دهد. وقتی فردی مبتلا به دیابت نوع دو است، ممکن است یا سلولهای بدن در استفاده از انسولین مشکل داشته باشند و یا بدن انسولین کافی تولید نکند. در نتیجه، گلوکز در خون به سطح خطرناکی می رسد.

دیابت نوع 2 اغلب در افراد میان سال یا مسن اتفاق می افتد اما افراد جوان تر نیز ممکن است به آن مبتلا شوند.قبل از اواسط تا اواخر دهه 1990، ما کمتر شاهد دیابت نوع دو در جوان ها بودیم. اما امروزه، دیابت نوع دو در افراد جوان هم راستا با افزایش نرخ چاقی در کودکان بیشتر شده است.

علت دیابت نوع 2

برخی از عواملی که خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهند خارج از کنترل است. مثلا اگر یکی از اقوام درجه یک مبتلا به دیابت باشد ریسک ابتلا به آن افزایش می یابد. به گزارش آسان طب؛ دیابت نوع 2 همچنین در برخی نژادها و قومیتها از جمله آفریقایی-آمریکایی ها، بومیان آلاسکا، هندوهای آمریکایی، آسیایی-آمریکایی ها، جزیره نشینان اقیانوس آرام واسپانیایی های لاتین تبار بیشتر است.

افرادی که چاق بوده با اضافه وزن دارند یا کم فعالیت هستند نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. اما فاکتورهای خطری هستند که شما می توانید آنها را تغییر دهید و با انجام آنها تا حد زیادی ریسک ابتلا به دیابت را کاهش دهید.

برای درک نحوه تاثیرگذاری کاهش وزن بر ریسک ابتلا به دیابت، در اوایل دهه 1990 تحقیقی به نام برنامه پیشگیری از دیابت انجام شد. پزشکان در حال حاضر می دانند که چاقی یا اضافه وزن یک فاکتور خطر برای دیابت است اما نمی دانند که آیا کاهش وزن این ریسک را کاهش می دهد یا خیر.

یک گروه با افرادی که این تحقیق را انجام می دادند مرتبا ملاقات داشته و بر رفتارهای سالم مثل خوردن کالری های کمتر و ورزش بیشتر تمرکز داشتند و هدف آنها حداقل 7 درصد کاهش وزن بدن و انجام حداقل 150 دقیقه فعالیت فیزیکی در هفته بود. به گروه دیگر متفورمین داده شد، دارویی که عموما برای درمان دیابت نوع دو استفاده میشود همچنین توصیه هایی نیز به آنها در مورد رژیم غذایی و ورزش داده شد. به گروه کنترل توصیه های استاندارد و یک دارونمای غیرفعال که هیچ تاثیر دارویی نداشت داده شد.

شما میتوانید راه و روشهای درمان گیاهی دیابت  را در این لینک ( درمانی گیاهی دیابت ) مطالعه و استفاده لازم رو ببرید.

بعد از حدودا سه سال، محققان دریافتند که در گروهی که تشویق به تغییرات سبک زندگی سالم داشتند نرخ ابتلا به دیابت 58 درصد کاهش داشته است. حدود 38 درصد در آن گروه به هدف کاهش وزن و 58 درصد اهداف فعالیت فیزیکی خود رسیده و آن را حفظ کردند. در گروهی که متفورمین مصرف کرده بودند نیز احتمال ابتلا به دیابت در آنها تا 31 درصد در مقایسه با گروه کنترل کمتر شد.

در ادامه این تحقیق، تغییرات در سبک زندگی و متفورمین همچنان ریسک ایجاد دیابت را کاهش داد اگرچه تاثیرات آنها کاهش یافت. بعد از ده سال، افرادی که تغییرات در سبک زندگی را حفظ کرده بودند در مقایسه با افراد گروه کنترل 4 سال دیرتر به دیابت مبتلا شدند. افرادی که به استفاده از متفورمین ادامه دادند حدودا 2 سال تاخیر در ابتلا داشتند.

از متفورمین مدتهای مدیدی است که برای درمان دیابت نوع دوم استفاده و تاثیرگذاری آن تایید شده است. با این وجود، برای پیشگیری از دیابت نوع دو  تایید نشده است. تحقیقات نشان می دهد که تاثیرات پیشگیری کننده این دارو بهتر در جوانتر ها و افراد سنگین وزن جواب می دهد. برای افراد مسن، تغییر در سبک زندگی مخصوصا می تواند کمک کرده و ریسک ابتلا به دیابت را در آنها تا 71 درصد کاهش می دهد.

کاهش وزن امری کلیدی و فعالیت فیزیکی بسیار مهم است اما تغییر دادن سبک زندگی هیچ گاه آسان نیست. در برنامه های مخصوصی منابعی برای کمک به کاهش وزن، خوردن سالم و فعالیت بدنی ارائه میشود. برای گروههای خاصی مثل کودکان و مسن تر ها نکات خاصی در این باره ارائه میشود.

همان طور که برنامه های پیشگیری از دیابت نشان می دهند، رژیم غذایی و ورزش می توانند ریسک ایجاد دیابت نوع 2 را افزایش دهند. اگر بتوانید فعالیت بدنی انجام دهید که برایتان لذت بخش باشد و آن را هر روز ادامه دهید به احتمال زیاد در کاهش وزن موفق خواهید شد.

برای کاهش وزن، شما نیاز به سوزاندن کالری ای بیش از آنچه که مصرف می کنید دارید. شرکت کنندگان در برنامه های پیشگیری از دیابت از رژیم کم کالری و کم چربی استفاده می کنند. کارشناسان امروزه متوجه شده اند که افراد مختلف ممکن است به رژیم های متفاوتی نیاز داشته باشند. اگر مقدار زیادی چربی مصرف می کنید، باید همان را قطع کنید. اگر شکلات زیاد می خورید پس شکلات همان چیزی است که باید قطعش کنید. باید رژیم را برای خود شخصی سازی کنید.

متخصصان پیشنهاد می دهند که افرادی که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها بالاست باید با شدت متوسط حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش داشته باشند.

ضربان قلب خود را بالا ببرید تا زمانی که کمی عرق کنید.

اگر فکر می کنید که پیش دیابت یا دیابت دارید، پزشکتان می تواند به تصمیم گیری برای کارهایی که باید انجام دهید کمک کند. با آزمایش خونی که A1C نامیده میشود می توانید میانگین سطح گلوکز خون خود را بررسی کنید و ببینید آیا پیش دیابت دارید یا نه.

افراد بالای 45 سال و افرادی که ریسک ابتلا در آنها بالا است باید تحت معاینه برای دیابت قرار گیرند.عوامل خطر و علائم دیابت نوع 2 هشدار دهنده برای دیابت نوع 2 شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سابقه دیابت بارداری یا بیماریهای قلبی و عروقی می باشد.

نرخ ابتلا به دیابت در سال 2012 در کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا برای افراد بالای 20 سال، بیشتر از سال 2010 بوده که این نشان می دهد که تا حدی به این موضوع توجه شده است.

دیابت نوع 2

گامهایی برای پیشگیری از دیابت نوع 2

تحرک بیشتر داشته باشید. با دوستان و خانواده خود راه بروید، برقصید یا دوچرخه سواری کنید. مهم نیست که چه فعالیت بدنی داشته باشید فقط از آن لذت ببرید.

غذاهای سالم را نتخاب کنید. میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر بخورید.

وزن خود را در محدوده سالم حفظ کنید. با خوردن سالم و فعالیت فیزیکی بیشتر، می توانید چند کیلوگرم وزن کم کنید و این کاهش وزن را حفظ کنید.

اهداف معقول تعیین کنید. با تغییرات کوچک شروع کنید، مثلا برای 15 دقیقه در روز در این هفته فعالیت داشته باشید. هر روز در هر هفته 5 دقیقه به آن اضافه کنید تا حداقل به 30 دقیقه، 5 روز در هفته برسید.

روند کار خود را ثبت کنید. از هر آنچه که می خورید و می نوشید و تعداد دقایقی که ورزش کرده اید روزانه یادداشت بردارید. این راهی موثر برای حفظ تمرکز و رسیدن به اهدافتان است.
مداومت داشته باشید. ایجاد حتی یک تغییر کوچک هم در ابتدا کار سختی است. اگر از مسیر خود منحرف شدید دوباره از اول شروع کنید.

همچنین شما میتوانید با ورزش هایی که در این لینک ( درمان دیابت ) آورده شده است تا حد زیادی از ابتلا و رشد دیابت جلوگیری و حتی آن را درمان کنید.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 و درمان دیابت نوع 2 موضوع این بخش از سایت اسان طب بود. سعی کنید تا میتوانید مصرف قند خود را کاهش دهید تا به این مشکلات دچار نشوید.

دیابت گاهی خیلی شدید می شود و حتی منجر به قطع دست و پا می شود. چرا وقتی میتوانیم جلوی این بیماری را با کم خوردن قند بگیریم کاری نمی کنیم؟

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35