استرس چیست و چگونه آن را مدیریت کنیم؟

ایا میدانید استرس چیست

بیشتر مردم فکر می کنند که استرس ،همان زیر فشار بودن است اما واقعاً میان آنچه افراد از حادثه مشابه درک کرده و اینکه چگونه واکنش نشان دهند، تفاوت وجود دارد . استرس حاد معمولاٌ نتیجه مواقعی است که زمان کوتاه و خواست و نیاز ، زیاد و سنگین می باشد .

مدیریت استرس چیست

استرس مزمن در طول زمان به وجود می آید . بعضی استرسها طبیعی هستند اما استرس بیش از حد می تواند تأثیرات منفی بر ذهن و بدن داشته باشد . همه باید مدیریت استرس را بیاموزند. این مقاله کمک می کند که همه چگونگی مدیریت استرس را بیاموزند. 

 

استرس کوتاه مدت

استرس کوتاه مدت ( حاد ) در اثر هر چیزی که به طور موقت بدن را از حالت توازن و تعادل خارج سازد ، به وجود می آید و می تواند شامل موارد ساده ای مثل یک صف طولانی در اداره پست یا جاماندن کلیدهایتان در داخل ماشین و قفل شدن درب ماشین باشد .به گزارش آسان طب؛اگر چه احساسات استرس آور می تواند بسیار آزار دهنده باشد، ولی معمولاً بعد از یک مدت کوتاه از بین خواهد رفت.

استرس طولانی مدت

استرس طولانی مدت (مزمن) ، فشار ثابت و پایدار و بی امان است و می تواند نتیجه مدیریت کردن یک خانواده شلوغ یا مراقبت از والدین پیر باشد . همچنین می تواند نتیجه یک بیماری طولانی مدت یا یک سری کارهای مالیاتی باشد . استرس طولانی مدت معمولاً فرد را از لحاظ روانی و فیزیکی تخریب می کند . ممکن است فرد احساس کند که این استرس و فشار هیچ گاه تمام نخواهد شد . حتی برخی افراد آنقدر به وجود استرس عادت می کنند که دیگر نمی توانند آن را تشخیص دهند.

سه راه برای مدیریت استرس چیست

بعضی استرسها به طور مستقیم می تواند کنترل شود. برای مثال استفاده از یک کلاس مدیریت زمان می تواند در کنترل یک برنامه کاری شلوغ کمک کننده باشد . اما زمانی که کسی نمی تواند از وقوع استرس جلوگیری کند،سه راه حل می تواند به بیمار در دستیابی به کنترل آن کمک کند که شامل: تشخیص واکنش فردی به استرس، شناخت منابع استرس زا و تغییر شیوه واکنش نشان دادن.

شما میتوانید از ده روش خانگی برای درمان اضطراب که در این لینک ( درمان استرس ) که توضیح داده شده است استفاده لازم رو ببرید.

تشخیص واکنش فردی

واکنش افراد به استرس متفاوت است لذا اولین گام این است که بدانید استرس  هرفردی چگونه تحت تأثیر قرار می دهد . علائم و نشانه های اینکه فردی تحت فشار و استرس هست می تواند :

جسمانی : تعریق ، معده درد ، سردرد ، گرفتگی عضلات وضربان قلب تند

روانی : نگرانی ، عصبی بودن ، عدم تمرکز حواس و داشتن احساس محکوم شدن.

رفتاری : فریاد زدن ، گریه کردن ، گوشه گیری ، پرخوری یا کم خوری و نوشیدن بیش از اندازه الکل
شناخت منابع استرس

منابع استرس محرکهای تنش زا نامیده می شوند و برای هر فردی متفاوت است . بعضی از محرکهای تنش زا به آسانی تشخیص داده می شوند مثل یک موعد یا یک ضرب الاجل در تنگنا و یا یک رئیس سخت گیر . اما برخی نیز مشخص نیستند لذا زمانی که فردی حس می کند تحت تأثیر اضطراب است ،باید تلاش کند تا علت آن را بیابد. هنگامی که محرک تنش زا پیداشود، راحت تر به آن عکس العمل نشان می دهد. افراد می توانند محرکهای تنش زا را تغییر دهند و یا پاسخ خود را به آنها عوض کنند .

تغییر پاسخ فردی

تغییر در نوع عکس العمل قوی ترین ابزار  در استرسهای ترکیبی می باشد. حتی زمانی که کسی نمی تواند از محرکهای تنش زا جلوگیری کنید ، شما بر روی پاسخ خود کنترل خواهید داشت . روشهای زیادی برای تغییر واکنشتان وجود دارد . با تمرین کردن شما می توانید یک یا تعداد بیشتری راه حل پیدا کنید که برای شما مفید باشد .

شناخت پاسخ فردی به استرس

عکس العمل افراد در مقابل اضطراب متفاوت است . پس تشخیص عکس العمل خودتان به اضطراب مهم است . بدن ، ذهن و عملتان چه چیزی به شما میگویند ؟ دانستن عکس العملتان به شما کمک می کند که که کنترل استرس را یاد بگیرید.

استرس چیست ، بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد

زمانی که فردی اضطراب دارد، احتمالاً تغییرات جسمانی مانند سردرد ، مشکلات گوارشی ، گرفتگی عضلات ، ضربان قلب تند و حتی مشکلات پوستی را تجربه می کند . این علائم برطرف خواهند شد، اما زمانی که ،اضطراب به اتمام برسد . اما استرس طولانی مدت می تواند کل سلامتی را تحت تأثیر قرار دهد . ممکن است اغلب اوقات فرد دچار احساس مریضی باشد و مدت بیشتری برای بهبود یافتن از بیماری های ساده نیاز باشد . حتی ممکن است مشکلات سلامتی بدتری مثل یک فشارخون بالا بروز نماید.

استرس چیست، ذهن و روح شما را متأثر می کند

استرسهای روحی مانع تمرکز کردن می شود . ممکن است بیمار احساس عدم تمرکز ، بی صبری یا هیجانات بیشتری داشته باشد . احتمالاً مشکلاتی را در خوابیدن داشته باشد و به جای اینکه گوسفندان را تا هنگام خواب رفتن بشمارد ، ممکن است بیدار بماند و مشکلات خود را بشمارد و این بخاطر این است که اضطراب روانی ، ذهن و احساسات وی را درگیر کرده است . اما می توان در حلقه ای از نگرانیها گیر نکرد .

استرس چیست ، اعمال شما را متأثر می کند

اضطراب طولانی مدت می تواند به رفتارهای منفی منتهی شود .فرد دچار اضطراب احتمال دارد بر سر همسر خود فریاد بکشد یا از افرادی که نگران وی هستند ، گوشه گیری کند. و ممکن است اصطلاحا خاموش شود ( shut down ) ، لذا از اقدام به انجام هر کاری را پرهیز می کنند . برخی افراد آرامش را در نوشیدن الکل ، کشیدن سیگار و یا اعتیاد طلب می کنند که خود یک مشکل جدید دیگر است .

استرس چیست
استرس چیست

استرس دلایل مختلفی دارد. اگر به خدا توکل کنید و ارامش داشته باشید … با خودتان حرف بزنید و برنامه ریزی کنید دیگر نباید اضطراب دنبال شما بیاید.

قران خواندن و دعا هم به کاهش این مشکل کمک میکند.

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا