علایم بیماری بهجت با راه درمان بیماری بهجت

علایم بیماری بهجت موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. زخم های مختلف در جاهای مختلف بدن مانند دهان، آلت تناسلی، چشم و …. از علایم بیماری بهجت می باشد. همچنین مشکلات روده، آفت های دهانی، ضایعات پوستی، مشکلات مفصلی و … همگی علایم بیماری بهجت هستند. در این قسمت اطلاعاتی را درباره بیماری بهجت آماده کرده ایم که تقدیم تان می کنیم.

علایم بیماری بهجت

بیماری بهجت چیست؟

بیماری بهجت با تظاهرات مختلف مانند زخمهای دهانی، زخمهای تناسلی و التهاب چشم می باشد. این سندرم شامل گروهی از علائم می باشد ( مواردی که شما تجربه کرده اید) و نشانه ها  (مواردی که پزشک مربوطه با معاینه ی شما متوجه شده است). این بیماری در محدوده خط ابریشم سابق شامل ترکیه،ایران و چین شیوع بیشتری دارد،علت بروز این بیماری بطور قطع مشخص نیست،شیوع بیماری در نژاد ترک ۳ برابر بیشتر از نژاد فارس است.

بیماری بهجت

نشانه ها و علایم بیماری بهجت

بهجت دامنه ی گسترده ای از علائم را داراست در حالی که اکثر بیماران ممکن است تنها تعداد کمی از این علائم را داشته باشند.

آفت های دهانی

یکی از علایم بیماری بهجت آفت دهانی است. تقریبا ۹۸٪ از مبتلایان به سندرم بهجت زخم های دهانی را دارند که از علائم برگشت پذیر می باشد. این زخم ها اکثرا دردناک هستند و بر دامن دهان، زبان، گلو ایجاد شده که دو دسته می باشند:

زخمهای کوچک و سطحی و متعدد که به سرعت خوب می شوند.

زخم های بزرگ و عمیق که دیر التیام می یابند.

بعضی اوقات ممکن است تعدادی زخم کوچک یکجا جمع شوند.

آفت دهانی در این بیماری معمولا عارضه بر روی مخاط دهانی ایجاد نمیکنداگر تنها زخم های گاه و بیگاه دهانی دارید ( همان طور که اکثر مردم دارند) بسیار بعید است که مبتلا به بیماری بهجت باشید ولی در صورتی که یکی از نزدیکان درجه یک شما مبتلا به این بیماری باشد این زخم ها می توانند از علائم بهجت باشند.

زخم های تناسلی

زخم های تناسلی از دیگر علایم بیماری بهجت هستند. در زنان و دختران ممکن است این زخمها در دستگاه تناسلی، واژن مشاهده شود. مردان و پسرها هم ممکن است با زخم بر روی پوست بیضه ها، و آلت تناسلی و تورم در بیضه ها مواجه شوند. زخم ها و التهابات ممکن است در اطراف مقعد و کشاله ی ران هم نمایان گردد.زخم تناسلی در این بیماری معمولا فاقد درد است و پس از بهبودی آثار آن بر روی پوست باقی می ماند.

زخم های دهانی و تناسلی در سندرم بهجت با ویروس تبخال به وجود نمی آیندو از طریق روابط جنسی قابل انتقال و سرایت نمی باشند پس نمی توانید این بیماری را از شخص دیگری بگیرید.

ابتلای پوستی

ضایعات پوستی از علایم بیماری بهجت است و می توانند شامل آکنه ، کورک، جوش های قرمز رنگ، زخم و لک باشند که شبیه نیش حشرات و برآمدگی و تورم زیرپوست است. پوست فرد مبتلا ممکن است ملتهب و زخم شود و یا عفونی به نظر برسد.

التهاب چشم

التهاب چشم یکی از مشهور ترین علایم بیماری بهجت است. التهاب چشمی ممکن است در جلو و یا پشت چشم باشد،در اطراف عنبیه یا کنار شبکیه. این التهاب باید در سریع ترین زمان ممکن درمان شود زیرا ممکن است موجب از دست دادن بینایی گردد.

علائم سندرم شامل احساس جسم شناور ( خال و لکه ای به صورت معلق در هوا مقابل میدان دید شما ظاهر می شود)، تیره گی یا افت بینایی و درد و قرمزی در چشم استکه توسط بیماران ذکر می شود.

مشکلات مفصلی

امکان دارد درد و تورم را در چندین مفصل داشته باشید. این مشکلات مفصلی ممکن است بیایند و بروند ( موقتی باشند) و یا دائمی و ماندگار شوند. این دسته از ناراحتی ها با رماتیسم و آرتروز و التهاب مفاصل یکسان نیست و معمولابر خلاف بیماری آرتریت روماتوئید به مفاصل آسیبی نمی رسانند. مشکلات مفصلی از دیگر علایم بیماری بهجت می باشند.

ابتلای سیستم عصبی 

در بعضی از افراد سر دردهای شدید وجود دارند این سردرد ها  ممکن است ناشی از التهاب در مغز باشد که با آزمایش قابل تشخیص است اما معمولا سردردها به خودی خود نشانه ی مشکلی جدی نیستند.

گاهی اوقات بیماری بهجت موجب علائم دیگری می شود. مانند:

 • دو بینی
 • اشکال شنوایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن تعادل
 • ضعف و بی حالی
 • احساس ضعف و بی حسی در بازوها و پاها

همچنین تعدادی از افراد مبتلا به بهجت تجربه ی افسردگی را نیز دارند.ابتلای سیستم مغزی در این بیماری بایستی مرتبا بررسی و درمان مناسب صورت گیرد.

مشکلات روده 

بسیاری از افراد  مبتلا به سندرم بهجت نفخ و باد فراوان معده دارند. بهجت گاهی اوقات التهاب روده ها، اسهال و دردهای شکمی، خون و مخاط در مدفوع را موجب می شود.

لخته شدن خون ( ترومبوز)

رگهای خونی ملتهب ریسک دچار شدن به ترومبوز را در شما افزایش می دهد، اگرچه این از انواع تروزمبوزی نیست که منجر به سکته های قلبی می شود.سیاهرگ نزدیک به سطح پوست شما در زمان ابتلاء دردناک، گرم و قرمز می شود و ترومبوز در سیاهرگ عمیق تر سبب درد و تورم اندامهای تاثیرپذیر زیرین می گردد. به گزارش آسان طب؛پاها اغلب بیشتر از بازوان تحت تاثیر قرار می گیرند. ترومبوز ممکن است در رگ های خونی سر، ریه ها یا دیگر اندامهای داخلی رخ دهد اما این امر بسیار نادر است.

تشخیص بیماری بهجت

تشخیص سندرم بهجت  مقداری زمانبر است.هیچ آزمایشی برای تایید تشخیص وجود ندارد و ممکن است علائم این سندرم با علائم بیماریهای معمولی اشتباه گرفته شود.پزشک مربوطه باید بقیه ی دلایل ممکن علائم را رد کند.

تست پاترژی

ممکن است به آزمایش Pathergy که میزان حساسیت شما را اندازه گیری میکند احتیاج داشته باشید. پزشک مربوطه یک خراش کوچک یا تزریق را به پوست شما وارد میکند و اگر نشانه ی لک قرمز رنگ که بصورت برجسته و جوش مانند ظاهر شود نتیجه مثبت است. این به این معنا نیست که شما قطعا بهجت دارید ولی دکترتان در هنگام تشخیص این نتیجه را در کنار دیگر عوامل به حساب خواهد آورد .

امکان ندارد که همیشه تشخیص قطعی داده شود اما اگر با بازگشت زخمهای دهانی (بیشتر از ۳ بار در دوره ی زمانی ۱۲ ماه) مواجه شوید به همراه یافته های زیر ممکن است مبتلا به بهجت باشید.

 • زخمهای تناسلی
 • مشکلات پوستی
 • التهاب در چشم
 • مثبت بودن آزمایش  Pathergy

چرا آزمایش خون استفاده می شود؟

اگرآزمایش خون تشخیص های بهجت را تایید نکند ممکن است موارد زیر از دلایل آن باشد:

 • رد کردن بقیه ی بیماری ها
 • اندازه گیری میزان التهاب، برای مثال انجام سدیمان خون(ESR) و پروتئین واکنشی (CRP)جهت نظارت بر اثرات داروهای درمانی و بررسی عدم به وجود آمدن اثرات جانبی، برای مثال آزمایش خون، اوره و الکترولیت ها ((U&E و عملکرد کبد.
 • آزمایش برای یک نشانگر ژنتیکی  (HLA-B51 )این طور به نظر می رسد که افراد با این نشانگر ژنتیکی احتمال بیشتری برای ابتلا به بهجت دارند، در نتیجه در صورت وجود این نشانگر احتمال تشخیص پزشک بیشتر خواهد شد.
 • داشتن علائم بیشتر مانند تورم مفصل (آرتریت) و لخته خون در عروق(ترومبوز) احتمال کلی درست بودن تشخیص ها را افزایش خواهد داد.

ممکن است چه آزمایشات دیگری احتیاج داشته باشم؟

آزمایش های مورد نظر در افراد مختلف متغیر است:

 • ممکن است تست اشعه  ایکس قفسه ی سینه برای چک کردن عدم وجود عفونت در ریه ها را لازم داشته باشید، مخصوصا اگر پزشک شما پیشنهاد درمانی را کرده باشد که امکان تاثیر بر سیستم ایمنی را دارا باشد.
 • اگر مشکلات شما روده ای است به آزمایشهای بیشتری احتیاج دارید، مانند آزمایش

بررسی دستگاه گوارش با آندوسکوپ

اگر علائم خاص دیگری داشته باشید ممکن است رادیولوژی کامپیوتری (CT) و تصویر برداری پیشرفته (MRI) لازم داشته باشید که تصاویر جزیی تری را نسبت به اشعه ایکس در اختیارتان قرار خواهد داد.

بیماری بهجت چیست

 درمان بیماری بهجت

در حال حاضر معالجه ای برای سندرم بهجت وجود ندارد اما درمان می تواند کنترل کننده ی شدت علائم و بهبودی وضعیت عمومی شما گردد و از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

از آنجایی بهجت بر بسیاری از قسمتهای بدنتان تاثیر خواهد گذاشت، ممکن است معالجه ی شما تحت نظارت چندین متخصص مختلف قرار گیرد. معمولا یک متخصص روماتولولوژی توانایی متناسب کردن درمانهای شما را دارد. اکثر اوقات با یک چشم پزشک و دیگر متخصصان نیز مشورت می شود.

داروها

داروهای بسیاری برای کنترل سندرم بهجت قابل استفاده می باشد. هدف پزشکان تطبیق قدرت دارو با مشکلات همراه با آن است زیرا احتمال اثرات جانبی معمولا با داروهای  قویتر بیشتر خواهد بود.

درمان علائم موضعی

درمان هایی که به طور مستقیم برای بهبودی زخمها و درمان بیماری بهجت استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • شستن دهان با استروئید های موضعی
 • خمیر استروئید
 • اسپری استروئید

اکثر این موارد تنها در نسخه ها موجود می باشند. استروئید همچنین می تواند برای استعمال کردن در چشم و زخمهای تناسلی و پوستی تجویز شود.

قرصهای کلشی سین اغلب برای زخمهای دهانی و تناسلی تجویز می گردد و  داپسون هم می تواند تاثیر گذار باشد.

همچنین در صورت مواجهه با آفت های دهانی مقاوم به درمان داروی تالیدومید هم میتواند برای زخمهای شدید به کار رود، اگرچه پزشکان اغلب مایل به تجویز این دارو برای زنانی که امکان حامله شدن را دارند نیستند.چون این دارو امکان ایجاد عارضه در جنین را بوجود می آورد.

می توانید برای آرام کردن دردهای مفصلی خود مسکن مصرف کنید که قابل خریداری از داروخانه  است. اگر استفاده از مسکن عوارض زیادی نداشته باشد پزشکتان می تواند مسکن های قویتری را برای شما تجویز کند.

درمان های متداول بیماری بهجت

درمان متداول برای تعدیل موارد شدید سندرم بهجت ،گروهی از داروها هستند که سیستم ایمنی بدن شما را کنترل می کنند. این داروها شامل:

 • آزایتروپین
 • سیکلوسپورین
 • میکوفنولات
 • تاکرولیموس

بعضی از افراد به درمان بیشتر با استروئید معمولا پردنیزولون احتیاج دارند، اگرچه پزشکان سعی بر کم کردن این درمان ها جهت عوارض جانبیشان مانند پوکی استخوان و… دارند.

در مواقعی که بیماری به درمان مقاوم شده باشد داروهای بیولوژیک موثرند داروی interferon alpha اخیرا مورد آزمایش قرار گرفته است. این دارو با کنترل سیستم ایمنی شما موثر واقع شده و برای تمام علائم سندرم بهجت مفید است.

ورزش کردن

مفاصل خود را ورزش دهید و سطح کلی تناسب اندامتان خوب نگه دارید. تا جایی که توان دارید ورزش کرده اما زمانی که خسته شدید حتما استراحت کنید.

رژیم و تغذیه و بیماری بهجت

پیشنهاد میکنیم یک رژیم متعادل با مقدار فراوان میوه و سبزیجات به همراه پرهیز از خوردن چربی و شکر برای سلامت عمومی خود داشته باشید،استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم،ویتامین D3 ،جهت جلوگیری از پوکی استخوان توجه می شود.

زندگی با سندرم بیماری بهجت

هر شرایطی در دراز مدت می تواند بر روی حالات روحی شما مثل احساسات و اعتماد به نفستان تاثیرگذار باشد، این شرایط می تواند منجر به فشار بر روی کار، زندگی اجتماعی و روابط شما گردد. هرگاه احساس کردید که این شرایط ناراحتتان می کند با دوستان، آشنایان و پزشک خود صحبت کنید. همچنین می توانید با گروه های حمایت کننده و دیگر افراد مبتلا به بهجت در ارتباط باشید.

بیماری بهجت در بارداری

برخی اوقات زخمهای تناسلی مرتبط با بهجت رابطه ی جنسی رو سخت و دردناک می کنند اما این زخم ها قابل انتقال یا مسری نیستند.

بعضی از داروهای مصرفی برای درمان سندرم بهجت بر اسپرم ، تخمک، باروری یا حتی نوززاد شما تاثیرگذارند، برای مثال تالیدومید به عنوان دارویی مضر بر جنین شناخته شده است. مهم است که مردان و زنان مبتلا به بهجت با پزشک خود درباره ی تصمیم بر بچه دار شدن مشورت کنند. البته دلیلی بر تشکیل خانواده ندادن بیمارن بهجت وجود ندارد و شانس ابتلای فرزند شما به بیماری بهجت کم است.

بیماری بهجت

بیماری بهجت موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه این مقاله بهره کافی را برده باشید. اگر اطلاعات دیگری درباره این بیماری دارید در قسمت نظرات عنوان کنید تا دیگران هم از ان بهره مند شوند.

این بیماری یکی از بیماریهای پوستی است که باید سریع شناسایی شده و درمان شود.

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫3 دیدگاه ها

 1. مطالب بسیار مفید بود،فقط این که من خودم از تمام نشانه هایی که گفتین آفت مکرر دهانی رو دارم زمینه ارثی هم ندارم هیچ کس تو خانوادمون این بیماری رو نداره به نظرتون من باید نگران این بیماری نسبت به خودم باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35