گیاهان موثر در درمان ترک سیگار

ترک سیگار با روشهای مختلفی امکان پذیر است. شما در کنار دوری از سیگار باید تغذیه صحیحی داشته باشید تا کمتر اذیت شوید و در این هدف به پیروزی دست یابید. برخی گیاهان دارویی مانند زنجبیل، علف چای، فلفل قرمز و … در این زمینه به شما توصیه می شود. در این بخش مهمترین گیاهان دارویی را که به ترک سیگار کمک می کنند به شما معرفی می کنیم. سیگار کشیدن نه تنها برای شما عوارض زیادی دارد، بلکه اطرافیان تان را هم بیمار می کند. یکی از عوارض سیگار سرطان ریه است.

ترک سیگار با گیاهان دارویی

طبق آمار جهانی در هر هشت ثانیه یک نفر در دنیا بر اثر استفاده از دخانیات فوت می کند. بیش از هفتاد در صد از سیگاری ها در سنین نوجوانی سیگاری شده اند .

سیگار کشیدن عوارض بسیار خطرناکی دارد که متاسفانه مردم ان را ساده گرفته وبه آن توجهی نمی کنند.

از جمله این عوارض می توان به آب مروارید ,از دست دادن موها,خرابی دندان ها ,آسیب رساندن به ریه ,چین وچروک ,سرطان پوست و.. اشاره کرد .

ترک سیگار کار آسانی نیست اما شما می توانید آن را انجام دهید. این درمان های گیاهی نیز در ترک سیگار به شما کمک خواهند کرد و این فرایند را سریع تر، راحت تر و مؤثرتر خواهند کرد.

برای آنکه انگیزه ی بیشتری برای ترک سیگار داشته باشید، باید ضررهای کشیدن سیگار و فواید ترک آن را به خود گوشزد کنید. باید بدانید که در ماه های ابتدایی ترک سیگار، مشکلات زیادی خواهید داشت اما مطمئن باشید که فواید کنار گذاشتن آن بسیار بیشتر از عذاب ترک آن خواهند بود.

اصلاح تغذیه به پاکسازی بدن از سموم سیگار و همچنین سموم دیگری که ممکن است از طریق خوراکی های ناسالم وارد بدن شده باشند، کمک می کند. زمانی که شروع به اصلاح یک قسمت از زندگی خود (تغذیه، استرس، روابط ناسالم) می کنید، تغییر قسمت های دیگر آن (به عنوان نمونه، عادت سیگار کشیدن) آسان تر خواهد شد. به گزارش آسان طب، بهبود تغذیه به کاهش استرس هم کمک می کند؛ استرس فرد را به کشیدن سیگار تحریک می کند و کاهش آن باعث می شود که میل فرد به کشیدن سیگار نیز کمتر شود.

خبر خوب دیگر این است که برخی از گیاهان دارویی نیز می توانند شما را در سفر پر فراز و نشیب ترک سیگار همراهی کنند. علف چای، زنجبیل، فلفل قرمز، جنسینگ و نعنا فلفلی چند نمونه از این گیاهان هستند.

ترک سیگار با زنجبیل

عوارض ترک سیگار باعث می شود که بسیاری از افراد، آن را رها کنند. تهوع یکی از علائم ترک سیگار و نیکوتین است که می توان با استفاده از زنجبیل، آن را برطرف کرد. زنجبیل طبیعت گرمی دارد و اثر گرم کنندگی آن باعث افزایش تعریق و در نتیجه، خارج شدن سموم اضافی از بدن نیز می شود. با خارج شدن سموم خطرناک سیگار از بدن، فرآیند سم زدایی سیگار بهبود می یابد و ترک سیگار آسان تر می شود. هم می توانید از کپسول های زنجبیل استفاده کنید و هم ریشه ی تازه ی آن را به طور مستقیم مصرف کنید (یا آن را به غذاها یا آب سبزیجات اضافه کنید). هر زمان که خواستید سیگاری روشن کنید، به جای آن، یک فنجان دمنوش بنوشید. این به بدن کمک می کند تا بتواند عادت جدیدی را جایگزین عادت قبلی (کشیدن سیگار) کند.

ترک سیگار با علف چای

برگ ها و گل های گیاه علف چای خواص دارویی دارند و از این گیاه بیشتر برای درمان افسردگی استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهند که این گیاه می تواند به ترک سیگار کمک کند. در یک تحقیق، ۳۷٫۵ درصد از افراد سیگاری که به مدت دو هفته از علف چای استفاده کرده بودند، موفق به ترک سیگار شدند. البته باید در مورد تأثیر علف چای بر ترک نیکوتین، تحقیقات بیشتری صورت گیرد. با این حال، استفاده از آن ضرری ندارد و اثر آرام بخشی آن اضطراب را کاهش می دهد و باعث می شود فرد کمتر میل به کشیدن سیگار پیدا کند.

ترک سیگار با فلفل قرمز

فلفل قرمز کمک می کند تا دستگاه تنفسی نسبت به تنباکو و محرک های شیمیایی دیگر موجود در سیگار بی حس شود و در نتیجه، میل فرد به کشیدن سیگار کمتر شود. فلفل قرمز سرشار از آنتی اکسیدان هم است و پوشش ریه ها را تثبیت می کند. طعم تند فلفل قرمز نیز میل کشیدن سیگار را کاهش می دهد. مصرف روزانه ی فلفل قرمز، همراه با غذا یا به صورت کپسول، به شما در مسیر ترک سیگار کمک می کند.

ترک سیگار با نعنا فلفلی

درمان گیاهی ترک سیگار با نعناع هم امکان پذیر است . نعنا فلفلی گیاهی ارزان قیمت و در عین حال، پرخاصیت است که به راحتی می توان آن را تهیه کرد. این گیاه می تواند ناراحتی های معده ای ناشی از تمایل به نیکوتین را برطرف کند و به افراد سیگاری در حال ترک کمک کند. دمنوش نعنا فلفلی نوشیدنی عالی برای درمان مشکلات گوارشی همچون نفخ و تهوع و گلودرد، سرماخوردگی و دندان درد است. بسیاری از افراد سیگاری در حال ترک، آدامس های نعنا فلفلی می جوند. عطر و طعم تند نعنا فلفلی تمایل فرد به کشیدن سیگار را از بین می برد.

ترک سیگار با جنسینگ

جنسینگ به مقابله با اثرات منفی استرس کمک می کند. یکی از دلایل اصلی تمایل فرد به سیگار، رهایی از استرس است- و ترک سیگار، خود استرس آور است. مصرف جنسینگ به رفع استرس روزمره و همچنین استرس ناشی از ترک سیگار کمک می کند. جنسینگ علاوه بر رفع استرس، از ترشح دوپامین ناشی از مصرف نیکوتین و احساس سرخوشی بعد از کشیدن سیگار جلوگیری می کند. جنسینگ به پاکسازی بدن از سموم خطرناک و تخلیه ی سموم جمع شده در ریه ها کمک می کند.

ترک سیگار

ترک سیگار چندان هم سخت نیست. فقط اراده می خواهد . مثل خواندن برای کنکور یا رژیم گرفتن و …. . هر وقت هوس سیگار کردید باید حواستان را پرت کنید و شروع به تخمه شکستن یا پسته خوردن یا … کنید.

شما باید روزانه تعداد سیگارتان را کم کنید تا به صفر برسد.

‫1/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا