سمعک (انواع سمعک و راهنمای خرید آن)

سمعک یک وسیله الکتریکی است که با باتری کار می کند و برای درمان مشکل شنوایی استفاده می شود. این وسیله را باید در گوشت گذاشت تا بتواند صدای بیرون را بهتر از قبل شنید. انواع سمک به دسته های مختلفی تقسیم می شود. در این بخش از مجله پزشکی اسان طب درباره سمک اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

سمعک چیست

سمعک چیست ؟

به گزارش مجله پزشکی آسان طب سمعک ( Hearing aid ) وسیله ای الکترونیکی و باتری دار است که صدا را تقویت می کند و به نحوی تغییر می دهد که فرد بتواند با استفاده از آن برقراری ارتباط با سایرین و محیط اطراف خود را بهبود بخشد. سمعک ها صدا را از طریق یک میکروفن دریافت می کنند و سپس امواج صوتی را به پیام ها ( سیگنال ) های الکتریکی تبدیل مینمایند. تقویت کننده ( آمپلیفایر) بلندی سیگنال را افزایش می دهد و سپس صدا را از راه یک بلند گو به گوش می فرستد.

کاهش شنوایی ممکن است «هدایتی» باشد ( که در آن، امواج صوتی نمی توانند به گوش داخلی برسند. و در اثر مشکلات مختلفی مانند وجود سِرومِن یا واکس در گوش، عفونت گوش، وجود مایع میانی در اثر عفونت یا اوتیت میانی، یا پارگی پرده صماخ ایجاد می شود). نوع دیگر کاهش شنوایی، نوعی «حسی عصبی» است که در آن، عصب شنوایی یا سلول های مویی گوش داخلی در اثر افزایش سن، سروصدا، بیماری، آسیب دیدگی، عفونت، ضربه سر، داروهای سمنی ( برای گوش) یا اختلالات ارثی تخریب می شوند. کاهش شنوایی ممکن است از نوع مختلط «هدایتی و حسی عصبی» باشد. کاهش شنوایی هدایتی، اغلب با روش های دارویی یا جراحی قابل اصلاح است ولی کاهش شنوایی حسی عصبی معمولاً قابل بازگشت نیست.

در صورتی که تمایل به مطالعه بیشتر در مورد کاهش شنوایی گوش دارید به اینجا ( درمان کاهش شنوایی ) مراجعه و استفاده لازم را ببرید.

در افراد مبتلا به کاهش شنوایی بعضی یا تمام مشکلات زیر ایجاد می شوند:

اشکال در شنیدن صحبت دیگران، به ویژه در هنگام وجود صداهای زمینه ای

وزوز، سوت زدن یا زنگ زدن گوش

اشکال در شنیدن صدای رادیو یا تلویزیون با صدای معمولی

خستگی و تحریک پذیری ناشی از تلاش برای شنیدن

گیجی یا مشکلات تعادلی

اُدیولوژیست ( متخصص شنوایی سنجی ) بر اساس نتایج آزمایشاتی که به عمل می آورد مشخص می کند که آیا استفاده از سمعک برای فرد مفید است یا نه؟ سمعک ها به ویژه برای بهبود شنوایی و تکلم افراد مبتلا به کاهش شنوایی حسی عصبی مفید هستند.

برای بسیاری از افراد «قیمت» عامل مهمی در تهیه سمعک محسوب می شود.

استفاده از دو سمعک به تعادل صداها، بهتر شدن توانایی درک کلمات در مکان های پر سرو صدا و آسان تر شن تعیین محل صداها کمک می کند.

انواع سمعک

سمعک، انواع مختلف دارد و هر نوع، بر حسب طراحی، میزان تقویت صدا و اندازه، از مزایای مختلفی بر خوردار است.

قبل از خرید هر نوع سمعک درباره گارانتی و امکان تعویض آن سوال کنید. اکثر سازندگان سمعک اجازه می دهند خریدار در صورت لزوم از 30 تا 60 رئز بعد بتواند سمعک را مسترد کند و پول خود را پس بگیرد.

چهار نوع اصلی سمعک برای کاهش شنوایی حسی عصبی

سمعک داخل گوشی

1 – سمعک داخل گوشی ( In- the- Ear,ITE ) :

سمعک داخل گوشی به طور کامل در داخل گوش خارجی قرار می گیرد و در کاهش شنوایی خفیف تا شدید به کار می رود. قاب این نوع سمعک از جنس پلاستیک سخت است.

ITE ها می توانند با مکانیسم های تکنیکال اضافی ای مانند سیم پیچ تلفن ( تله کویل telecoil ) تطابق پیدا کنند. تله کویل، نوعی سیم پیچ مغناطیسی کوچک است که در سمعک قرار می گیرد و انتقال صدا از تلفن را بهبود می بخشد. ITE ها ممکن است در اثر واکس گوش یا ترشحات داخل گوش آسیب ببینند و اندازه کوچک آن ها می تواند مشکلات تنظیم و فید بک را سبب شود. به گزارش آسان طب،معمولاً از این نوع سمعک در کودکان استفاده نمی شود زیرا باید با رشد کودک، قاب سمعک را عوض کرد.

سمعک

2 – سمعک پشت گوشی ( Behind- the- Ear,BTE )

سمعک پشت گوشی در پشت گوش قرار می گیرد و به قالب گوشی پلاستیکی متصل شده است که در قسمت داخلی گوش خارجی جا میگیرد. اجزای سمعک در محفظه ای قرار دارند که در پشت گوش واقع می شود. صداها از طریق قالب گوشی به داخل گوش منتقل می شوند. BTE ها در تمام سنین، در کاهش شنوایی خفیف تا مفرط به کار می روند. چنان چه قالب BTE به طور مناسب قرار نگرفته باشد می تواند موجب بروز «فیدبک» شود که به صورت صدای سوت به گوش می رسد.

3- سمعک مجرای ( Canal aid )

سمعک مجرای در داخل مجرای گوش جای می گیرد و در دو اندازه در دسترس است:

سمعک داخل مجراییالف) سمعک داخل مجرایی ( In – the-canal.ITC ) که بر طبق اندازه و شکل کانال گوش سفارش داده و ساخته می شود و برای کاهش شنوایی خفیف یا نسبتاً شدید به کار می رود.

سمعک مجرایی

ب) سمعک کاملاً داخل مجرایی ( completely in-canal,CIC ) در مجرای گوش مخفی می شود و برای کاهش شنوایی خفیف تا نسبتاً شدید به کار می رود. تنظیم و بیرون آوردن سمعک های مجرایی به دلیل کوچک بودن ممکن است برای استفاده کنندگان آن ها دشوار باشد و نمی توان در آنها از تله کویل ( سمعک داخل گوش، شماره 1 سطور قبلی) و وسایل اضافی دیگر استفاده کرد. این نوع سمعک ها همچنین ممکن است در اثر واکس داخل گوش و ترشحات گوش آسیب ببینند. سمعک های مجرایی معمولاً برای کودکان توصیه نمی شوند.

سمعک بدنی

4 – سمعک بدنی ( Body Aid )

سمعکهای بدنی به کمر بند یا جیب فرد متصل می شود و به وسیله یک سیم در گوشی قرار می گیرد، سمعکهای بدنی در کاهش شنوایی مفرط به کار می رود. سمعک بدنی به دلیل بزرگ بودن می تواند بسیاری از گزینه های پردازش سیگنال را شامل شود ولی معمولاً فقط وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که نتوان از سایر انواع سمعک استفاده کرد.

آیا همه انواع سمعک به یک شکل کار می کنند؟

مکانیسم های داخلی سمعکها، حتی درصورت شبیه بودن شکل ظاهری آن ها، با یکدیگر متفاوت است. در ساخت سمعک ها از سه نوع مدار استفاده می شود:

  1. آنالوگ / قابل تنظیم : اُدیولوژیست، میزان صدا و سایر ویژگی های لازم فرد را مشخص می کند و سپس لابراتور بر اساس ویژگی های تعیین شده سمعک را می سازد. این نوع مدار سمعک عموماً ارزان ترین نوع است.
  2. آنالوگ/قابل برنامه ریزی: در این نوع، اُدیولوژیست برای دادن برنامه به سمعک از کامپیوتر استفاده میکند. مدار این نوع سمعک ها با بیش از یک برنامه یا موقعیت تطابق دارد. چنان چه سمعکها مجهز به دستگاه کنترل از دور باشد، فرد می تواند بر حسب شرایط محیط، برنامه آن را تغییر دهد. از نوع آنالوگ / قابل تنظیم می تواند در همه انواع سمعک استفاده کرد.
  3. دیجیتال / قابل برنامه ریزی: در این نوع، ادیولوژیست سمعکها را به وسیله کامپیوتر برنامه ریزی می کند و می تواند کیفیت صدا و زمان پاسخ دهی را بر حسب هر فرد تنظیم نماید. در این نوع سمعکها از میکروفن، گیرنده، باتری و تراشه کامپیوتری استفاده می شود. مدار دیجیتال بیشترین امکان تنظیم سمعکها را در اختیار ادیولوژیست قرار می دهد و میتوان از آن در تمام انواع سمعکها استفاده کرد. این نوع سمعک ها معمولاً گران ترین نوع سمعک هستند.

چه انتظاراتی باید از سمعک داشت؟

استفاده موفقیت آمیز از سمعکها به زمان و شکیبایی نیاز دارد. سمعکها باعث شنیدن صدا به شکل طبیعی یا حذف سروصداهای زمینه ای نمی شود. عادت کردن به سمعک، فرایندی تدریجی، شامل آموزش گوش دادن در محیط های مختلف و خو کردن به شنیدن صداهای مختلف است. در صورتی که از سمعکها استفاده می کنید، سعی نمایید تا در شرایط بدون استرس، هر بار چند ساعت آن را به کار گیرید تا با نحوه استفاده از آن آشنا شوید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه های ضروری برای رفع نیازهای استفاده از سمعکها با ادیولوژیست خود تماس بگیرید.

سوال هایی که باید قبل از خرید سمعک پرسیده شوند

قبل از خرید سمعک سوالهای مهم زیر را از ادیولوژیست بپرسید:

آیا کاهش شنوایی من با دارو یا عمل جراحی قابل درمان است؟

بهترین روش بهبود کاهش شنوایی من کدام است؟

قیمت سمعکهای لازم برای من چه قدر است؟

چه مدت برای آزمایش سمعکها در اختیار دارم؟ چنانچه سمعک را پس از گذشت مدت آزمایش مسترد کنم، چه مقدار از پول آن پس داده می شود؟

مدت ضمانت ( گارانتی) سمعکها چقدر است و آیا می توان آن را افزایش داد؟

آیا ضمانت، شامل نگهداری و تعمیرات هم می شود؟

آیا ادیولوژیست می تواند سمعکها را تنظیم کند و سرویس و تعمیرات جزیی سمعک را به عهده بگیرد؟ آیا در زمانی که سمعک نیاز به تعمیر دارد، سمعک دیگری به عنوان جایگزین موقت داده می شود؟

ادیولوژیست چه آموزش هایی می دهد؟

آیا می توان از وسایل کمکی مثل تله کویل در سمعک استفاده کرد؟

مشکلاتی که می توان تا زمان عادت کردن به سمعک انتظار داشت

ادیولوژیست نحوه استفاده و محافظت از سمعکها را به شما یاد میدهد. چگونگی قرار دادن سمعک و برداشتن آن، تنظیم صدا، تمیز کردن سمعک، تشخیص سمعک گوش راست و چپ و نحوه تعویض باتری را از ادیولوژیست یاد بگیرد.

از ادیولوژیست سوال کنید چه مدت طول می کشد تا به سمعکها عادت کنید. همچنین سوال نمایید که چگونه باید سمعک را در شرایط وجود اشکال شنوایی آزمایش کنید و چگونه می توانید صدا و یا برنامه سمعک را برای صداهای خیلی بلند یا خیلی ضعیف تنظیم کنید.

ممکن است هنگام قرار دادن سمعکها ، با صدای خیلی بلند صحبت کنید. این مساله در افرادی که به تازگی از سمعکها استفاده می کنند بسیار شایع است. ادیولوژیست ممکن است بتواند این مشکل را برطرف کند و یا ممکن است قادر به این کار نباشد. به هر حال اکثر افراد با گذشت زمان خودشان این مشکل را رفع می کنند.

ممکن است سمعکها «سوت بکشند». به این وضعیت «فیدبک» گفته می شود که ناشی از اندازه سمعک است و یا به دلیل افزایش و متراکم شدن واکس ( جرم ) داخل گوش و یا وجود مایع در گوش روی می دهد. در صورت ایجاد فید بک به ادیولوژیست مراجعه کنید.

ممکن است سروصدای زمینه به گوش برسد. به خاطر داشته باشید که سمعک به طور کامل صداهایی را که متمایل به شنیدن آن ها هستید از سایر صداها جدا نمیکند ولی همچنین ممکن است سمعکها دچار اشکالی شده باشند. موضوع را با ادیولوژیست مطرح کنید.

نکاتی درباره مراقبت از سمعکها

سمعکها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.

باتری هایی را که تمام شده اند فوراً تعویض کنید.

سمعکها را مطابق دستور العمل ارایه شده تمیز کنید.

در هنگام استفاده از سمعکها از اسپری و یا سایر فرآورده های آرایشی و بهداشتی مو استفاده نکنید.

وقتی از سمعکی استفاده نمی کنید آن را خاموش نمایید.

باتری ها و سمعکهای کوچک را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

سمعک ها

سمعک وسیله ای است که با ان میتوانید قدرت شنوایی تان را افزایش دهید. وسیله ای که در گوش میگذاریم تا صدا را بشنویم یا بلند تر بشنویم. شما باید برای خرید ان به نکاتی توجه کنید که در بالا ذکر شد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع: asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا