اطلاعات دارویی کدئین و سولفات مرفین

کدئین و سولفات مرفین هر دو جزو داروهای ضد درد مخدر و از گروه مرفین ها هستند. استفاده درست از آنها برای تسکین درد اشکالی ندارد. اما زیاده روی در مصرف آن ها عوارض خیلی بدی برای شما دارد و وابستگی می آورد. در این بخش درباره اشکال دارویی کدئین، مقدار مصرف آن و … اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. همچنین سعی می کنیم شما را با سولفات مرفین بیشتر آشنا کنیم.

کدئین از جمله داروهای مسکن

کدئین Codein phosphate & Sulfate از داروهای ضد درد مخدر و از گروه مرفین می باشد . اثر ضد درد آن یک ششم 1/6 قدرت مرفین است. بدنبال مصرف این دارو امکان پیدایش یبوست واعتیاد وجود دارد. اثر وقفه ای آن بر مرکز تنفس و تهوع و استفراغ پس از مصرف دارو کمتر از مرفین است .

کاربرد کدئین بیش از 60 میلی گرم اغلب موجب بیقراری و هیجان و تحریک مرکز سرفه می گردد. کدئین یک داروی ضد سرفه قوی است و لذا اکثرا جزء ترکیبات تشکیل دهنده یک شربت سینه می باشد. از این ترکیب داروئی همچنین جهت تقویت اثر داروهای ضد درد دیگر (نظیر آسپیرین) نیز استفاده می شود .

موارد مصرف کدئین

برای تسکین درد و به عنوان داروی ضد سرفه مصرف می گردد. ممکن است از دارو به عنوان مسکن قبل یا بعد از اعمال جراحی استفاده شود .

مقدار مصرف

به صورت قرص، شربت و شکل تزریقی جهت تزریق در عضله (ملح سولفات) و جهت تزریق زیر جلدی (ملح فسفات) وجود دارد .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

جهت تسکین درد در بالغین 30 میلی گرم هر 3 تا 4 ساعت یکبار و به عنوان داروهای مسکن سرفه 5 تا 10 میلی گرم در همین فواصل زمانی مصرف می گردد. در اطفال دوز ضد درد دارو 3 میلی گرم / کیلوگرم در 6 روز منقسم روزانه و جهت تسکین سرفه 1 تا 5/1 میلی گرم / کیلوگرم / روز (در 6 روز) می باشد .

 اطلاعات دارویی کدئین و سولفات مرفین

اطلاعات دارویی سولفات مرفین

یک محلول استریل از مرفین جهت مصرف از راه تزریقی است و معمولا بر حسب کارخانه سازنده دارای 8-10 -15 یا 30 می لیگرم در هر میلی لیتر می باشد .

مقدار 10 میلی گرم برای 70 کیلوگرم وزن بدن از طریق تزریق زیر جلدی یک دوز آغازی مناسب می دانند ، زیرا در 70 درصد بیماران سبب تسکین دردهای متوسط یا شدید می گردد و عوارض نیز شایع نیست. به گزارش آسان طب دوز های بعدی مرفین با نظر پزشک معالج و پاسخ بیمار به تزریق اولیه ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.

متوسط دوز خوراکی در بالغین 8 تا 20 میلی گرم می باشد و مطالعات نشان داده که تاثیر دارو از این طریق تنها یک ششم تا یک پانزدهم تاثیر از طریق تزریقی است .

اطلاعات دارویی نشان می دهد بندرت ممکن است سولفات مرفین را از طریق وریدی (در فوریت های درمانی) تزریق کرد  دوز معمول در این مواقع 4 تا 10 میلی گرم می باشد. اثر ضد درد دار و بلافاصله آغاز و پس از 20 دقیقه بحداکثر میرسد و اثرات وقفه ای آن بر تنفس نیز در مدت 10 دقیقه ظاهر می گردد.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

دوز دارو در اطفال بر اساس وزن بدن و با نظر پزشک معالج باید محاسبه گردد.

کدئین

کدئین ها جزو داروهای مسکن هستند و وقتی ما دچار درد وحشتناکی شده ایم که نیمتوانیم ان را تحمل کنیم از کدئین استفاده میکنیم.

اما باید بدانیم که این کدئین ها مخدر هستند و اگر بلافاصله بعد از هر دردی ان را بخورید بدنتان به ان عادت کرده و مدام باید بعد هر دردی از ان استفاده کنید. وگرنه درد قابل تحمل نیست.

همچنین کم کم بدنتان به ان عادت میکند  و حتی بعد مصرف ان هم دردتان کم نمی شود.

کدئین

کدئین ها نوعی مسکن و تسکین دهنده هستند . ما در مواقعی که درد شدیدی داریم میتوانیم از ان استفاده کنیم. توجه کنید کدئین ها ابنبات نیستند که هر وقت خواستید ان را بخورید. چون کدئین خاصیت اعتیاد اوری و مخدر دارد و کم کم بدنتان به ان عادت می کند. پس از ان وقتی درد دارید مصرف کدئین تاثیری بر شما نخواهد گذاشت. پس زیاده روی نکنید.

منبع : asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا