علایم درد مچ پا و تورم پا

خیلی وقتها مچ پای ما ناخودآگاه درد میگیرد و ما علتش را نمی دانیم. شما باید ابتدا دلیل این موضوع را بررسی کرده و بعد علایم آن را تسکین دهید. در این بخش درباره درد مچ پا و تورم پا اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. درد مچ پا اگر در حدی باشد که پس از 24 ساعت هنوز نمی توانید بر روی آن بایستید ، باید به پزشک مراجعه کنید.

از درد مچ پا چه می دانید؟

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید

 – هنگامی که مفصل شما اسیب دیده و آنچنان دردناک است که پس از 24 ساعت هنوز نمی توانید بر روی آن بایستید .

– درد شما به جراحت ارتباطی ندارد و بیش از 4 روز ادامه یافته است .

– چنانچه پس از جراحت ، علاوه بر درد ، تورم ، کبودی و تب نیز وجود دارد و یا مفصل شما قوام و توانمندی خود را از دست داده است باید سریعا به پزشک مراجعه کنید .

علایم درد مچ پا

 ما با مچ هایمان مانند حیوانی که باری بر آن نهاده ایم رفتار می کنیم . دکتر فیلیپ مارون مسئول بخش پزشکی ورزشی دانشگاه توماس جفرسون معتقد است :

«بیشترین جراحتی که مچ پا را درگیر میکند پیج خوردن سمت خارج است . این پیج خوردگی می تواند فشار مضاعفی بر رباط های حمایت کننده مفصل وارد آورد وحالت رگ به رگی به وجود آورد و یا ممکن است موجب پارگی عضلات و یا شکستگی استخوان ها شود . هر کدام از این جراحات می توانند تورم قابل ملاحظه ، رنگ پریدگی و فقدان حرکت مفصل علاوه بر درد شدید ایجاد کنند .»

پیج خوردگی تنها موردی نیست که موجب آزردگی مچ پا می شود . استفاده بیش از اندازه از پاها نظیر پیاده روی ، ایستادن ، کوه پیمایی و خم شدن بر روی پاها به مدت زیاد موجب بروز التهاب زرد پی ها ، که ماهیچه های پا را به مچ و استخوان های کف پا متصل می کنند ، می گردد. یکی از شایع ترین مناطق درگیر تاندون آشیل است که به استخوان کف پا متصل می شود .تاندون اشیل به راحتی کشیده و یا پاره می شود ، به ویژه اگر به اندازه کافی انعطاف پذیر نباشد . استفاده بیش از حد از پاها هم چنین ممکن است ایجاد بورسیت (التهاب بورسای مچ یعنی کیسه ای پر از مایع در پشت پاشنه پا که یک بالشتک محافظی می باشد) کند .

 تسکین علایم درد مچ پا

 درد مچ پا موضوعی نیست که بتوان به اسانی آن را ناچیز انگاشت . در صورت تاخیر در درمان مناسب آن ممکن است عوارضی پدید اید . در اینجا چند توصیه برای کاهش درد ارائه می شود .

استراحت کردن ، سرد کردن ، پانسمان فشاری و بالا نگه داشتن از سطح را انجام دهید .
این اقدامات خط اول مقابله با تمامی جراحات مچ پا ونیز درد های آن هستند .

گری گوردن مسئول درمانگاه دو و راهپیمایی دانشکده ورزش پنسلوانیا می گوید : استراحت بسیار تاثیر گذار است . چنانچه مجبور هستید راه بروید باید از عصای دستی و یا زیر بغلی استفاده کنید . استفاده از یخ در موضع درد چندین بار در روز هر بار به مدت 10 دقیقه موجب کاهش تورم و درد ، بی حس نمودن پایانه های حساس عصبی و انقباض عروق در جهت جلوگیری از خونریزی زیاد خواهد شد .

با پانسمان با یک باند کشی  ، مچ را ثابت و بدون حرکت نگاه دارید . با استفاده از بالش پا را چندین سانتی متر از سطح زمین نگاه دارید تا تخلیه مایعات به سهولت انجام گیرد . تمام اعمال ذکر شده را سه تا پنج بار در روز انجام دهید . این عمل درد پا را کاهش می دهد .

درد مچ پا را مانند سر درد درمان کنید

مصرف آسپیرین ، ایبوپروفن و استامینوفن درد و ناراحتی مچ را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می دهد .

پاشنه را بالا بیاورید .

دکتر رزنیک توصیه می کند : در صورت کشیدگی تاندون اشیل ، با استفاده از یک بالشتک در کف کفش ، پاشنه را بالا نگهدارید (1.5 سانتی متر)

با پوشیدن کفش مناسب از مشکلات پیشگیری کنید .

چنانچه مچ پای شما مکررا آسیب می بیند ، احتمالا باید به طور جدی کفش خود را بررسی کنید .

کفش مناسب بپوشید .

ایا شما با کفش تنیس راه پیمایی می کنید ؟ یا با کفش دو و میدانی ، بسکتبال بازی می کنید ؟ همیشه کفشی را بپوشید که به طور اختصاصی جهت حفاظت از پای شما برای کار یا فعالیتی که انجام می دهید طراحی شده باشد

از کفش هایی که قوس پا را تامین می کنند استفاده کنید .

تمامی کفش ها باید به گونه ای قوس پا را تامین کنند که از گردش پا به داخل جلوگیری به عمل آورند . این به ویژه در مورد افرادی که کف پای صاف دارند اهمیت دارد . تمامی کفش ها و نیز پاپوش های ورزشی با کیفیت بالا چنین خصوصیتی را دارا می باشند ، در حالی که صندل ها ، کفشه های سرپایی و نیز کفش های نامرغوب فاقد این خصوصیت می باشند . هم چنین می توانید از کفی های ویژه که قوس پا را تامین می کنند استفاده کنید .

از بالشتک در داخل کفش خود استفاده کنید .

چنانچه تمام روز سرپا هستید از بالشتک در داخل کفش خود استفاده کنید .این بالشتک ها موجب جذب فشار در هنگام راه رفتن بر روی سطوح سخت می شوند .

کفش های کهنه را کنار بگذارید .

کفش ها به مرور زمان خاصیت حفاظیتی و ضربه گیری خود را از دست می دهند . دکتر گوردن می گوید : بیشتر مردم از کفش هایشان برای مدت یک تا دو سال استفاده می کنند ، که این مدت بسیار طولانی است . به گزارش اسان طب اغلب کفش ها تنها برای 6 تا 8 ماه خاصیت حفاظتی قابل اعتمادی دارند .

چند توصیه در برخورد با نقرس

هنگامی که تشخیص نقرس قطعی شود ، می توان اقدامات متعددی به منظور جلوگیری از درد مچ پا انجام داد .

علایم درد مچ پا و تورم پا
علایم درد مچ پا و تورم پا

تورم مچ پا

در این بخش از اسان طب درباره تورم مچ پا اطلاعاتی را تقدیم می کنیم :

علایم تورم مچ پا

 مچ پای انسان نمونه ای حیرت انگیز از مهندسی زیست – مکانیک است ، شبکه ای مرتبط از استخوان ها ، اعصاب ، عضلات و عروق خونی که با نظمی خاص کار می کنند .اما به مانند بیشتر سامانه های پیچیده ، اگر این نظم مختل گردد، به ناگهان تمامی سامانه بر هم خواهد ریخت .

هنگامی مچ شما به شدت صدمه می بیند که ناگهان از حالت سکون به فعالیت درآیید .در این حالت اعصاب ، عضلات و دیگر بافت ها تحریک می شوند . رگ ها و مویرگ ها پاره می شوند و خون نشت می کند . به منظور آغاز فرایند ترمیم خون بیشتری به منظقه هجوم می آورد . تجمع مایع سریع تر از تخلیه آن اتفاق می افتد و بدین ترتیب تورم رخ می دهد .

بیشترین جراحات مچ پا پیچ خوردگی به سمت داخل است که ممکن است موجب رگ به رگ شدن (به دلیل پارگی لیگامان ها)، پیچ خوردن (به دلیل پارگی عضلات و جراحت زردپی ها) و یا حتی شکستگی استخوان گردد . به گزارش آسان طب تمامی این سه حالت می توانند ، تورم ، آزردگی و جراحت قابل ملاحظه ای به وجود آوردند. تنها پزشک می تواند تشخیص دهد که کدام یک از عوارض به وجود آمده است .

 تسکین علایم

تورم و درد مچ پا به سرعت در ورزشکاران بهبود می یابد ، چرا که به موقع تشخیص مناسب داده می شود . هر گز به شانس اعتماد نکنید ، هنگامی که مچ پای شما در پی یک جراحت متورم می شود به پزشک مراجعه کنید . وی برای رد احتمال شکستگی در خواست عکس خواهد داد . در اینجا مواردی ذکر می گردد که پزشک به شما توصیه می کند و نیز مواردی که خود می توانید امتحان کنید .

استراحت ، یخ ، پانسمان فشاری ، بالا نگهداشتن از سطح زمین

مطمئن ترین درمان برای تورم های ناشی از جراحت و غیر آن : استراحت ، برداشتن بار از روی پاها ; یخ ، چندین بار در روز هر بار به مدت پانزده دقیقه برای مهار خونریزی و نشت مایعات ; پانسمان فشاری ، با یک باندکشی یا بریس مچ پا برای ثابت نگهداشتن مفصل ; بالانگهداشتن پا از سطح زمین ، تا در اثر قوه جاذبه تخلیه مایعات از موضع تسهیل گردد . این اقدامات را برای 3 تا 5 روز ادامه دهید .

انتخاب دقیق داروهای ضد درد

مسکن های ضد التهابی نظیر آسپیرین و ایبوپروفن می توانند موجب کاهش درد شوند ، اما باید از مصرف آنها در تورم های ناشی از جراحت پرهیز نمود ، چرا که موجب افزایش خونریزی خواهند شد. استامینوفن برای کاهش درد مفید است ضمن آن که خصوصیات ضد التهابی ندارد .

با انگشتان موضع را ماساژ دهید .

در زمانی که درد وجود ندارد ، ماساژ مچ بسیار مفید است . این کار باید به صورت ورز دادن ملایم با انگشتان ، یک تا دو مرتبه در روز صورت گیرد . حرکات باید از پایین به سمت بالا و به طرف زانو باشد تا با فشار مایعات را از مفصل دور نمود .

در آب راه بروید
قدم زدن در آبی که عمق آن تا کمر است یک راه مناسب برای ورزش دادن مچ پا و کاهش تورم آن است . دکتر گوردن می گوید : حرکت آب در خلاف جهت راه رفتن موجب پمپ کردن مایعات جمع شده در مفصل به خارج آن است .

داروهای مصرفی خود را تغییر دهید .

تورم مچ اغلب واکنشی نسبت به برخی داروها است .از پزشک خود سوال کنید که ایا در میان داروهای مصرفیتان چنین دارویی وجود دارد و چنانچه پاسخ مثبت باشد ، جویا شوید که ایا امکان تغییر آن دارو و یا تغییر مقدار آن وجود دارد یا خیر .

پیاده روی کنید

تورم مزمن مچ پا یکی از عوارض زندگی بدون تحرک است . فقدان حرکات عضلانی موجب تجمع مایع می شود و این خود موجب کاهش فعالیت می گردد . دکتر گوردن معتقد است : برنامه منظم راهپیمایی و ورزش موجب از هم پاشیدن این سیکل معیوب گردیده و باعث بازگشت وضعیت مچ پا به حالت طبیعی می شود .

علایم درد مچ پا و تورم پا
علایم درد مچ پا و تورم پا

اگر مچ پایتان درد گرفت به متخصص مراجعه کنید تا علت ان را کشف کند.

همچنین میتوانید در اب داغ راه بروید یا پایتان را در تشت اب داغ ارام ماساژ دهید.

همچنین میتوانید با روغن های مختلف ان را ماساژ دهید.

ولی باز هم میگوییم بهتر است سریعا به متخصص مراجعه کرده تا علت ان شناسایی شود.

منبع:

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52