Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
11 ماده کم کننده های کلسترول بالا – مجله آسان طب

11 ماده کم کننده های کلسترول بالا

کلسترول بالا برای سلامتی خطرات بسیار زیادی داشته و منجر به بیماری هایی مانند سکته قلبی خواهد شد. در این بخش روشهایی را برای درمان کلسترول بالا تقدیم می کنیم. اولین قدم برای اینکار کاهش وزن و ورزش است. همچنین باید از مصرف غذاهای چرب خودداری کنید. در کنار آنها مواد زیر را هم استفاده کنید تا کلسترول خون تان کاهش یابد.

کاهش کلسترول بالا

کم کردن چربی های جامد از جیره ی غذای روزانه و مصرف چربی های مایع که در ساختمان مولکولی آنها اسیدهای چرب غیر اشباع به کار رفته است در کاهش کلسترول بالا موثر است .

با وجود اینکه مکانیزم کلی اسیدهای چرب غیر اشباع هنوز در کم کردن کلسترول بالا به خوبی معلوم نشده ، معهذا نظریات زیر قابل اجرا است .

1- اکسیداسیون کلسترول به اسیدهای چرب صفراوی در کبد از غلظت کلسترول خون می کاهد .

2- اسیدهای چرب غیر اشباع ، دفع کلسترول را از مدفوع افزایش می دهند .

3- در کبد کلسترول استریفیه شده و به صورت استر ESTER در می آید که تقریبا هفتاد درصد کلسترول بدین طریق استریفیه می شود . این امر با اسیدهای چرب غیر اشباع بهتر انجام می گیرد .

4- روغن های مایع در بافتهای کاتابولیسم کلسترول را بهتر انجام می دهد .

5- ماهی آب پز چون دارای روغن های اشباع نشده بوده و نیز دارای کولین CHOLIN می باشد ، در کم کردن کلسترول در رژیم غذایی روزانه بسیار دارای اهمیت می باشد که به آن اشاره خواهد شد.

6- فیتوسترولها  HYTOSTEROLS

که گاهی بنام کلسترول گیاهی نامیده می شوند ترکیباتی هستند که اخیرا به عنوان موادی که قادر به ترکیب شدن یا مانع جذب کلسترول هم از طریق خارج و هم از راه داخلی دستگاه گوارش ، معرفی شده اند . این امر موجب کاهش کلسترول خون می شود .

7- بتاسیتوسترول که یک محصول زائد در تهیه روغن سوژا می باشد ، دارای ساختمان کلی استروئیدها است و دارای 29 اتم کربن و یک زنجیر کناری روی کربن شماره هفده و یک عامل هیدروکسیل در کربن شماره سه حلقه ی A و یک هسته ی مضاعف بین اتم های کربن پنج و شش است .

سیتوسترول به صورت پودر سفید بی بو ، بی طعم و غیر محلول در آب وجود دارد و مقدار خوراک روزانه ی آن سه گرم سه بار در روز است .

سیتوسترول یکی از ترکیبات ضد افزایش کلسترول در بدن می باشد و از جمع شدن آن در لایه میانی عروق جلوگیری می نماید . از این رو ارزش زیادی در معالجه بیماری تصلب شرائین دارد .

به طور کلی سیتوسترول ها به مقدار خیلی زیاد در گیاهان پراکنده اند و بیشتر در روغن گندم ، روغن جو ، خرمالو ، انجیر ، ارزن ، توت ، فندق ، روغن ذرت و کلاله آن ، روغن پنبه دانه ، شنبیله ، بان ، انبه ، گواوا ، کاکائو ، بلادر ، چای جاوه و در بیشتر دانه های روغنی یافت می شود .

مکانیزم عمل سیتوسترول به این ترتیب است که :

سیتوسترول یک استرول گیاهی است و میتواند هنگام جذب کلسترول از راه روده به جای آن بنشیند و خودش جذب شود ، لذا سیتوسترول کم کننده ی کلسترول می باشد .

کم کننده های کلسترول بالا
کم کننده های کلسترول بالا

مواد دیگر برای کاهش کلسترول بالا

8– لسیتین چیست ؟ LECITHINE

برای کم کردن کلسترول خون باید مقادیر بیشتری از فسفولیپیدها و از جمله لسیتین بیشتری در خون وجود داشته باشد . لسیتین یک ترکیب آلی است که از فسفا تیدیل کولین و فسفا تیدیل اینوزیتول تشکیل شده است ، بعضی از لیسیتین ها از ترکیبات چربی اشباع شده و بعضی از ترکیبات چربی اشباع نشده بدست می ایند .

لسیتین موجود در سویا از نوع چربی اشباع نشده می باشد .

روغن غلات منبع غنی لسیتین هستند (مخصوصا سویا) که ده یا هفتاد گرم لسیتین موجود در سویا میتواند موثر در چربی اضافی خون باشد . تمام غذاهای تصفیه نشده که دارای روغن هستند لسیتین دارند و بر ضد تصلب شرائین عمل می کنند .

معتقدند که لسیتین توام با ویتامین C یا مصرف هر دو با هم درکم کردن چربی خون اثرات بیشتری را از خود نشان می دهد . لسیتین موجود در غلات گیاهی بهتر از لیسیتین حیوانی می باشد ، زیرا لسیتین گیاهی 60 تا 75 % چربی اشباع نشده دارد . در حالیکه لسیتین موجود در مواد حیوانی حدود 40 % چربی اشباع نشده دارد . لذا می تواند بحرانهای آنژیم صدری (دردهای جلو قلبی به علت زیادی کلسترول) را بهبود ببخشد .

منبع غنی لسیتین در :

لوبیا – بادام زمینی – گندم – نخود – اسفناج – قدامه می باشد . برای اینکه لسیتین در خون بیشتر شود باید ویتامین F ، کولین و بیشتر از همه متیونین در بدن وجود داشته باشد .

9- مواد پلی ساکارید ها یا قندهای مرکب (نشاسته ، سلولوز و اینولین)

این مواد که تشکیل دهنده ی بافت هم بند (بافت پیوندی ) می باشند، باعث انتقال مواد غذایی و الکترولیت ها از دیواره ی سلولی می شوند . این مواد در سایر بافت های بدن نیز یافت می شوند . موکوپلی ساکاریدها یک عامل بزرگ در خاصیت ارتجاعی پوست و عروق خونی هستند و وقتیکه یک بسته شونده (پلاک سد کننده) در جدار عروق پیدا می شود ، چون خاصیت ارتجاعی عروق را به عهده دارند با یک عمل مهم محافظتی در جلوگیری از پلاک می کوشند و تا حد امکان مانع تشکیل پلاک می شوند . لذا تجویز موکوپلی ساکاریدها یک درمان پیشگیری کننده در به وجود آمدن کلسترول خون می باشد .

اسید موکوپلی ساکارید می تواند به عنوان یک عامل موثر در پیشگیری و درمان آرتریواسکلروز بکار رود .

دانشمندان معتقدند که در تمام ارگانهای بدن یک عامل تنظیم کننده وجود دارد لذا در عروق همبند یک چنین تنظیم کننده ای ممکن است وجود داشته باشد .

یک نیروی الکتریکی در خون وجود دارد که نمی گذارد اجزا موجود در خون به هم بچسبد ، همین نیرو باعث کاهش ترومبوز عروقی می شود .

در سطح اندوتلیال عروق خونی یک نیروی الکترونیکی وجود دارد که از بهم چسبیدن اجزا جلوگیری میکند ، مثل دو قطب همنام مغناطیسی که از یکدیگر دور می شوند. لذا معتقدند که در موکوپلی ساکاریدها یک نیروی مخالف جدار عروق وجود دارد که باعث دور شدن آنها از جدار عروق می شوند .به گزارش آسان طب موقعی که اسید موکوپلی ساکارید مصرف می شود ، لخته شدن خون و تشکیل پلاکهای آن را به تعویق می اندازد .

عمل اسید موکوپلی ساکاریدها در بدن

-باعث رشد بافت از دست رفته شده و موجب ترمیم آن می شود .

-رشد بافت را به صورت طبیعی بر می گرداند .

-جلوگیری از تخریب بافت ها می نماید . نشان داده اند که عمل پلی ساکاریدها شبیه اثر هپارین است لکن با اثر بیشتر و طولانی تر (برای استفاده از هپارین باید مقدار بیشتری از آنرا بکار برد که متاسفانه مقدار زیاد آن باعث خونریزی می شود .)

اثر موکوپلی ساکاریدها در حدود دوازده ساعت وازهپارین حدود 4 تا 5 ساعت است دکتر CLAUS SCHWARY معتقد است که در موکوپلی ساکاریدها سلیکون به مقدار کافی وجود دارد زیرا آنها در بافت همبند یافت می شود سیلیکون هم در بافت همبند است .

10-سیلیکون SILICON

سلیکون دریافت عصبی و در جدار عروق و تاندون ها (زردپی ها) وجود دارد و نیز بستگی به نوع غذای مصرف شده دارد . این جسم به صورت جسم یکنواختی در طبیعت یافت شده و می تواند به صورت پودر در اید . هر چه سن آدمی بالا رود مقدار سلیکون در خونش کم می شود در صورتی که نیاز بدن به آن زیادتر می گردد.

سیلیکون یک ترکیب فعال در بافتهای همبند است که در ساختمان آنها دخالت دارد ، تجربه نشان داده است که سیلیکونی که در جدار آئورت وجود دارد با پیشرفت سن کم می شود . هر چه آرتریواسکلروز پیشرفت کند از مقدار سیلیکون کاسته می شود .

اگر بتوان سیلیکون را به صورت پودر یا رشته در آورد و وارد غذای روزانه نمود ، بهترین درمان آرتریواسکلروز ومهار کننده ی کلسترول خواهد بود .

سیلیکون در یونجه ، غلات ، برنج وجود دارد .

رزین های باند کننده ی اسیدهای صفراوی (کولین – تیرامین) بتاسیتوسترول (ستیلین) عصاره ی مغز (سربروزیدها) اکسید آلومینیوم یا ژلوسین ، درباره ی بعضی از انها شرح بیشتری داده می شود .

11-داروهائیکه از سنتز کلسترول جلوگیری می کنند  و موجب کاهش کلسترول خون می شود :

فنیل بوتیرات – کلوفیبرات – اسید نیکوتینیک – هپارینوئیدها – استرولها

راههای کاهش کلسترول بالا
کم کننده های کلسترول بالا

توصیه می‌شود که حداقل 2 بار در هفته ماهی میل کنید. ماهی منبع بسیار خوب پروتئین و امگا-3 می‌باشد. امگا-3 یک نوع چربی غیر اشباع مفید می‌باشد که به کاهش میزان تری گلیسرید و کلسترول بالا کمک کرده و روند رشد پلاک را در رگ‌ها کند می‌کند. بهتر است ماهی‌های چرب مانند سالمون، ساردین، تن و قزل آلا مصرف کرده و آن‌ها را به‌صورت آب‌پز یا کبابی طبخ نمایید.

برای کاهش کلسترول تا میتوانید روغن غذا را کم بریزید. غذاهای چرب به هیچ وجه نخورید. گوشت سفید بخورید. شاید دیده اید برخی افراد شب میخابند و صبح بلند نمی شوند. بعد ما میگوییم بیچاره سالم بود پس چرا مرد ؟ ممکن است او کلسترولش بالا بوده و متوجه نشده و این کلسترول بالا منجر به سکته قلبی و … می شود که راه برگشتی نداریم.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52