زرد زخم چیست ؟ علل و راه درمان زرد زخم کودکان

زرد زخم کودکان یکی از بیماری های پوستی بچه هاست که علایم زیادی دارد و باید سریعا درمان شوزرد زخم کودکاند. در ابتدا بخاطر این بیماری و باکتری هایی که باعث آن شده اند، پوست می خارد. با خارش بدن، پوست زخم شده و کم کم باکتری ها وارد بدن می شوند. زرد زخم کودکان مسری بوده و امکان سرایت به دیگری را دارد.

زرد زخم یک بیماری پوستی شناخته شده در جهان است. اخیراً در دهه ی گذشته نوع بخصوصی از زرد زخم که توسط باکتری خاصی بر روی پوست ایجاد می شود، رو به افزایش است درحالی که نوع دیگر زرد زخم که توسط باکتریهای دیگر بوجود می آید در حال کاهش می باشد . در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره زرد زخم کودکان اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

زرد زخم کودکان

زرد زخم کودکان

مطالعات نشان داده است که کودکان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری زرد زخم هستند. این بیماری مسری بوده و احتمال انتقال آن از یک کودک به کودکان دیگر شایع است.

بررسی علل ابتلا به بیماری زرد زخم

زرد زخم کودکان با باکتری استافیلوکوک بوجود می آید یا با باکتری استرپتوکوک. طبق اشاره بند اول این مقاله زرد زخمی که با باکتری استافیلوکوک بوجود می آید همان نوعی است که به طور فزاینده ای در سطح جهان رو به افزایش است. درحالی که امروزه نوع دوم آن یعنی زرد زخمی که با باکتری استرپتوکوک بوجود آید بندرت دیده می شود. علت آن است که برای برطرف شدن عفونت درمانهای لازم صورت گرفته است. و روش های بسیاری ابداع شده است.

این بیماری پوستی اغلب توسط سایر بیماری های پوستی مثل اگزما، جرب، یا حتی نیش یک حشره کوچک بوجود می آید. خارشی که به علت این بیماری های پوستی بوجود می آید سبب خراشیده شدن پوست می شود و به باکتری ها امکان می دهد که از طریق همین خراش ها وارد پوست شوند و خود را تکثیر کنند.

زرد زخم کودکان

نشانه ها و علایم زرد زخم کودکان

زرد زخم کودکان به صورت یک عفونت پوستی ابتدا به صورت نقاط ریز تاول مانندی ظاهر می شود. در اغلب موارد اطراف دهان و بینی بیشتر آلوده می شود . هر چند که همه جای بدن می تواند مبتلا شود، ولی چون پوست نواحی دهان و بینی به علت سرماخوردگی بیشتر لمس می شود و عموماً حساس تر و ظریفتر است بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است . نواحی حساس شده گاهی اوغات به طرز هشدار دهنده ای از نظر وسعت و تعداد زخم ها افزایش می یابد . در عرض چند ساعت سطح پوست شکننده شده آسیب می بیند و از مایع مرطوب و لزجی پوشیده می شود و بسرعت نیز خشک می شود . در یک نوع بخصوص از زرد زخم، سروم زیادی از جوشهای ترکیده بیرون می ریزد . این حالت یک قشر زخم زرد رنگ بر روی نواحی حساس و قرمز شده ی زیرین ایجاد می کند .

این بیماری زرد زخم کودکان بشدت مسری است. علی رغم ظاهر بد منظره و ناراحت کننده ی جوشهای زرد زخم، این عفونت درد یا خراش ندارد و به ندرت با اختلالات عمومی سیستمیک همراه است.به دنبال درمان و برطرف شدن جوش ها، گاهی اوقات سلول های سطحی پوست میریزد و برای مدت کوتاهی پوست آن ناحیه ملتهب و قرمز می شود . به این حالت سندرم پوست سوختهscalded skin) syndrome) یا بیماری لیل ( lyell )  گفته می شود. جوش های زرد زخم خوشبختانه هیچ گونه اثر دائمی برجای نمی گذارند .

درمان زرد زخم کودکان

با توجه به این که عامل بوجود آورنده ی زرد زخم کودکان باکتری است، مصرف آنتی بیوتیک جوش های بدمنظره را بسرعت برطرف می کند. در صورتی که نسبت به بعضی ارگانیسم ها حساسیتی وجود داشته باشد (یا مکان تکه برداری وجود نداشته باشد) می توان از ازیترومایسین که آنتی بیوتیک بسیار موثری است، به شکل خوراکی، استفاده کرد .

در مراحل اولیه بیماری زمانی که فقط قسمت کوچکی از پوست مبتلا شده است می توان از کرم آنتی بیوتیک برای درمان استفاده کرد .

کودک مبتلا باید از رفتن به مدرسه و تماس با سایر کودکان تا بهبودی کامل اجتناب کند.به گزارش آسان طب، زرد زخم به علت طبیعت شدت مسری اش می تواند مانند آتش بسرعت در بین شاگردان یک کلاس یا بچه ها ی کودکستان گسترش یابد .

درمان زرد زخم

بیماری زرد زخم کودکان در گروه های سنی کم سن وسال شایعتر است. زیرا آنها اطلاعات کافی در مورد مسائل بهداشتی ندارند و بدین ترتیب بیماری بسرعت از کودکی به کودک دیگر سرایت می کند .

عوارض زرد زخم کودکان

در موارد نادری که باکتری استرپتوکوک از گروه A عامل مولد بیماری زرد زخم است، حداقل تا دو ماه پس از ابتلا به عفونت کودک باید تحت نظر پزشک باشد . زیرا امکان ناراحتی کلیه وجود دارد که عوارض آن عبارت است از :

  • وجود خون در ادرار
  • تورم نسوج بخصوص اطراف صورت
  • کاهش مقدار ادرار

در صورتی که علائم فوق در کودک مبتلا به زرد زخم دیده شود، بسیار خطر ناک است و باید بسرعت تحت درمان قرار گیرد . مجدداً تاًکید می کنیم که این حالت بسیار نادر است. زیرا این روزها بیماری زرد زخم که عامل بوجود آورنده ی آن باکتری استرپتوکوک است، بندرت دیده می شود .

زرد زخم کودکان ممکن است عوارض بیماری اگزما را که قبلاً در فرد وجود داشته تشدید کند.

عوامل خطر بیماری زرد زخم

–    کودکان 6-2 سال و شیرخوران بیشترین گروه سنی در معرض خطر می باشند. علت این امر عدم تکامل رشد سیستم ایمنی در کودکان می باشد.

–    تماس مستقیم با فرد آلوده یا لوازم شخصی وی

–    محیط های شلوغ

–    هوای گرم و مرطوب : زرد زخم در تابستان شایعتر است

–    شرکت در ورزشهایی که تماس پوست به پوست در آنها وجود دارد، نظیر فوتبال و کشتی

–    داشتن التهاب پوستی مزمن نظیر درماتیت آلرژیک

–    بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی در دیابت

زرد زخم کودکان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بحش از آسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد می کنیم زرد زخم کودکان را جدی بگیرید و از ان به سادگی عبور نکنید.

منبع : AsanTeb.com

‫4/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا