Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
خارش گوش و وزوز آن – مجله آسان طب

خارش گوش و وزوز آن

خارش گوش و وزوز گوش دو مورد از بیماری های شایع گوش است. سعی کنید اگر علایم چنین مشکلاتی را داشتید به متخصص گوش و حلق و بینی یا حداقل به پزشک عمومی مراجعه کنید. در این بخش درباره علایم و روشهای درمان خارش گوش و وزوز گوش اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

خارش گوش چیست؟

در این قسمت اطلاعاتی را درباره خارش گوش برایتان بیان میکنیم . امیدواریم از این بخش بهره کافی را ببرید.

علایم خارش گوش

دکتر وارن بیرمان استاد بالینی بیماری های اطفال و سرپرست بخش آلرژی دانشگاه واشنگتون می گوید : هر عاملی می تواند موجب خارش گوش شود ، که در راس آنها مشکلات پوستی نظیر اگزما، پسوریازیس و درماتیت سبورئیک قرار دارند .

وجود هر یک از این بیماری های پوستی در هر جای بدن می تواند راهنمایی برای تشخیص علت خارش گوش باشد . به ویژه به آرنج ها ، ابروها وپوست سر دقت کنید .

خارش گوش
خارش گوش

حشراتی که در طی زمستان به دنبال یک آسایشگاه گرم و مطبوع هستند ، در گوش جای می گیرند و بدین ترتیب ایجاد خارش می کنند . این مشکل در مناطق سرد و فقیر نسبتا شایع تر است . مرطوب شدن واکس های تجمع یافته در گوش می تواند موجب خارش گردد . از سوی دیگر کم شدن واکس نیز می تواند ایجاد خارش کند . خارش خود می تواند واکشنی نسبت به خراش های ناشی از برخی کلاه های شنا باشد .

عفونت های قارچی حفره گوش ، که به صورت قرمزی والتهاب حفره گوش بروز می کنند ، نیز یکی از علل شناخته شده خارش گوش می باشند ، که البته این حالت نادر است .

درمان خارش گوش

سعی کنید برای درمان روی کمک پزشک حساب کنید. در این قسمت با روشهای درمان خارش گوش آشنا شوید.

برای درمان خارش گوش سعی کنید گوش را نخارانید .

فرو کردن گوش پاک کن ، گیره ی کاغذی و یا کلید منزل در گوش ، می تواند موجب مجروح نمودن ناحیه شود . دکتر مارگارت کاسل برانت دانشیار بیماری های گوش وگلو و بینی در دانشگاه پیتس بورگ می گوید : این کار میتواند موجب تجمع واکس در گوش نیز شود . در بین پزشکان ضرب المثلی معروف است که می گوید ، هرگز چیزی کوچکتر از آرنج را در گوش فرو نبرید ، ما نیز به این ضرب المثل معتقدیم .

برای درمان خارش گوش محل خارش را چرب کنید .

یک تا دو قطره روغن زیتون و یا روغن معدنی می تواند خارش گوش را متوقف کند . دکتر استفان هارنر دانشیار بخش گوش و حلق ویبنی مایوکلینیک توصیه می شود ، به یک طرف بدن دراز بکشید به نحوی که گوشی که در آن احساس خارش می کنید به سمت بالا باشد آنگاه چند قطره روغن در آن بچکانید .

برای درمان خارش گوش حشرات را بیرون بیندازید.

شما می توانید حشرات مزاحم را با افشاندن آب گرم به درون گوش از آن محل خارج کنید . هم چنین چند قطره روغن زیتون می تواند حشراتی که احتمالا وارد گوش شما شده اند را نابود کند . می توانید با ریختن چند قطره الکل به درون گوش موجب غرق شدن آنها شوید . این کار موجب غوطه وری آنها و خروجشان خواهد شد ، اما اگر چنین نشد پزشک می تواند به شما کمک کند .

برای درمان خارش گوش واکس گوش را خارج کنید .

در صورت تجمع بیش از حد واکس در گوش ، می توانید با فرو رفتن در آب گرم به خارج شدن آن کمک کنید . آب گرم موجب نرم شدن واکس ها خواهد شد و بدین ترتیب خروج آنها را اسانتر می کند . البته باید در نظر داشته باشید که لازم نیست تمامی واکس ها را از گوش خارج سازید . چرا که باقی ماندن مقداری از این واکس خود در پیشگیری از به وجود امدن خارش مفید خواهد بود .

از کورتونهای ضعیف استفاده کنید .

لوسیون نیم درصد هیدروکورتیزون می توان در رفع خاریدن گوش کمک کننده باشد . دکتر بیرمان توصیه می کند با دقت فراوان و تنها یک بار مقداری از این لوسیون را با گوش پاک کن نرم در گوش بمالید . چنانچه ترکیب موجود در بازار کمک کننده نبود ، با پزشک خود مشورت کنید تا گونه ی قوی تری از آن را برای شما تجویز کند . این ترکیبات در مورد خارش های ناشی از اگزما ، پسوریازیس و درماتیت های تماسی کمک کننده اند.

به پزشک خود مراجعه کنید .

از آنجا که تمامی علل خارش گوش برای خود فرد قابل تشخیص نیست ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید . به ویژه اگر خارش گوش برای مدتی بیش از چندین روز طول بکشد .

.
وزوز گوش چیست ؟

در این قسمت اطلاعاتی را درباره وزوز گوش و درمان ان در اختیارتان میگذاریم.

علایم وزوز گوش

در گوش خود صدای ممتد زنگ می شنوید ، اما این صدای زنگ ساعت در هنگام صبح دم نیست . ما نگران نباشید ، شما تنها نیستید . تنها در ایالت متحده 34 میلیون نفر از این مشکل رنج می برند .

شایعترین عامل این آشفتگی صوتی این است : پایانه های عصبی اختصاصی در گوش داخلی ، با افزایش سن عریانتر خواهند شد و بیش از پیش در معرض اصوات قرار می گیرند ، و این بدان معنی است که این اعصاب اصوات غیر واقعی به سوی مغز ارسال می کنند . دکتر جک ورنون استاد بیماری های گوش و حلق و بینی می گوید : در گوش عروق خونی ضرباندار ، و عضلات منقبض شونده وجود دارد . لذا ممکن است شما صدای نبض این رگ ها و یا انقباض عضلات را به صورت صدای بال زدن ، نبض و یا تک تک بشنوید . به گزارش آسان طب دیگر عواملی که می توانند موجب وزوز گوش شوند گوش درد ، عفونت های باکتریایی ، جمع مایع در گوش میانی ، سرواخ در پرده گوش و یا تجمع واکس در گوش می باشند . بیماری مه نییر نیز یکی از علل وزوز گوش است . در شمار اندکی از افراد نیز ممکن است این وزوز ناشی از تومور عصب های موجود در گوش داخلی باشد .

خارش گوش

درمان وزوز گوش

در این بخش درباره روشهای درمان وزوز گوش اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

برای درمان وزوز گوش از مصرف زیاد اسپیرین اجتناب کنید .

گرچه پزشکان هنوز به تمامی مطمئن نیستند ، ولی مبتلایان به آرتریت باید توجه داشته باشند که مصرف دوزهای بالای آسپیرین می تواند وزوز گوش را وخیم تر سازد .

دکتر دیوید مارتی در این زمینه معتقد است : یک تا دو قرص نمی تواند مشکل ساز باشد . اما اگر در روز بین 8 تا 10 قرص مصرف کنید آنگاه ممکن است پاره ای مشکلات به وجود ایند .

برای درمان وزوز گوش مصرف دخانیات را قطع کنید .

این هم یک دلیل دیگر برای ترک سیگار است ، نیکوتین موجب تحریک پایانه های عصبی موجود در گوش داخلی و وخیم تر شدن وزوز گوش می شود .

نمک کمتری مصرف کنید .

فزونی مصرف نمک موجب احتباس مایعات می گردد که خود موجب تورم و اعمال فشار به اندام های شنوایی می شود . دکتر مارتی می گوید این حالت در ایجاد وزوز ، سرگیجه و از دست رفتن شنوایی نقش دارد .

برای درمان وزوز گوش کافئین مصرفیتان را کاهش دهید .

کافئین به عنوان یک محرک می تواند وزوز گوش را تشدید کند .

برای درمان وزوز گوش از صداهای بلند دوری کنید .

دکتر ورنون می گوید : صداهای بلند می توانند وزوز گوش را تشدید کنند ، لذا از آنها دوری کنید . اگر گریز از این اصوات نیست دست کم از گوشی استفاده کنید .

صدای آب .

بسیاری از بیماران اظهار می کنند در هنگام دوش گرفتن صدای وزوز گوش خود را نمی شنوند . با توجه به این اثر صدای آب برخی از پزشکان توصیه می کنند ، افراد مبتلا نواری از صدای ریختن آب از شیر را تهیه کرده و در هنگام خواب آن را پخش کنند تا صدای آب ، وزوز گوش را بپوشاند .

برای درمان وزوز گوش بیوفیدبک را بیازمایید .

در این فرایند شما می آموزید چگونه عضلات پیشانی خود را رها سازید ، عضلاتی که عموما هنگام تنش های روانی منقبض می شوند . به گزارش آسان طب به درستی نمی دانیم که چرا ، ولی ارتباطی بین بروز تنش و افزایش وزوز گوش وجود دارد .  روش بازخورد طبیعی یا بیوفیدبک برای تمامی مبتلایان موثر نیست ، اما در شماری از ایشان اثرات خوبی داشته است . با بهره گیری از این روش واکنش های بدن نسبت به اضطراب ها و تنش ها کاهش پیدا می کند ، در این افراد وزوز گوش نیز کمتر می شود . از پزشک خود بخواهید افراد مجرب جهت آموزش این روش ها را به شما معرفی کند .

واکنش های اضافی را از گوش خارج کنید .

چنانچه تجمع واکس در گوش ها عامل بروز مشکل است ، شما می توانید با بهره گیری از موادی به مانند قطره گلیسیرین مشکل را حل کنید .بهتر است پیش از این با پزشک خود مشورت کنید تا احتمال عفونت رد شود .

خارش گوش یکی از مشکلات شایعی است که گاهی دچار ان می شویم. اولا برای درمان خارش گوش لازم نیست سوزن و میخ و چکش را در گوشتان بکنید. مراقب پرده گوشتان باشید. برای درمان خارش گوش میتوانید به حمام داغ بروید. سپس گوشتان را با یک دستمال گرم ، گرم کنید .

میتوانید برای درمان خارش گوش چند قطره روغن مثل روغن زیتون داخل گوش بریزید. خیلی نه فقط کمی. اما باز هم تاکید میکنیم اگر این خارش زیاد اذیت تان کرد حتما به پزشک مراجعه کنید . ممکن است حتی حشره ای داخل گوشتان رفته باشد یا گوشتان عفونت کرده باشد.

خارش گوش

خارش گوش دلایل مختلفی دارد. شاید گوش شما دچار عفونت شده که باید به متخصص گوش مراجعه کنید تا گوشتان را معاینه کند و ان را شست شو دهد.

گاهی هم خارش گوش بدلیل سرماخوردگی است که کم کم خوب می شود.

یادتان باشد حمام که میروید گوشتان را با اب و صابون بشویید تا چربی های ان پاک شود.

وسایل نوک تیز هم وارد گوش نکنید.

با یک دستمال کاغذی کل ابهای گوشتان را خشک کنید.

این کارها باعث جلوگیری از خارش گوش شما خواهد شد.

به هیچ وجه هر وسیله ای را در گوشتان نکنید.

منبع :

asanteb.com

‫4.5/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35