تسکین علایم آبریزش بینی و سرخی بینی

آبریزش بینی و سرخ شدن بینی از مشکلاتی  است که برای هر کسی ممکنست پیش آید. اول از همه باد بررسی کنید که آیا به چیزی مثل برگ چنار، برگ زعفران، گوجه و بادمجان و … حساسیت دارید یا خیر . در این صورت باید از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید. همچنین ممکنست علت آبریزش بینی تان سرما خوردگی باشد. در این بخش برخی علایم ابریزش بینی و همچنین راه درمان آبریزش بینی را در اختیارتان می گذاریم.

علایم آبریزش بینی

آبریزش بینی به مانند چکه کردن شیر آب است ، اما خوشبختانه در بینی شیوه خودکاری برای رفع عیب وجود دارد . ترشح بینی ، در حقیقت فعالیت بدن جهت شستشوی بینی می باشد . مشکل ممکن است وجود یک عامل حساسیت زا یا یک ویروس سرماخوردگی باشد ، و بدن تلاش می کند تا از مزاحمت انها ، از طریق ترشح مایعی مرکب از پروتئین ، آب و نمک و برخی از پادتن ها ، رهایی پیدا کند .

آبریزش بینی و سرخی بینی
آبریزش بینی و سرخی بینی

سرما به طور مشخصی موجب آبریزش بینی می شود . اما اگر در بیشتر مواقع آبریزش بینی دارید آنگاه به احتمال قوی مشکل شما حساسیت است . عفونت سینوس ها و نیز مصرف برخی از داروها نظیر مسدودکننده های گیرنده بتا (بتابلاکرها) که در ناراحتی های قلبی و کنترل فشار خون به کار می روند نیز می توانند موجب تحریک آبریزش از بینی شوند .

وضعیتی به نام ” رینیت وازوموتور” در برخی موارد می تواند موجب احتقان دائمی ، خلط پشت حلق به همراه عطسه و به ندرت آبریزش از بینی شود . در چنین وضعیتی ، بینی شما در طی چند دقیقه ، اغلب در هنگام صبح ، به مانند شیر آب ترشح خواهد داشت .

تغییرات شدید دما ، رطوبت ، فشارهای عصبی ، تغییرات هورمونی و خستگی می توانند از عوامل به وجود آورنده رینیت وازوموتور باشند .

تسکین آبریزش بینی

در این بخش ترفندهایی را برای بهبود آبریزش بینی به شما معرفی می کنیم :

برای تسکین آبریزش بینی از داروهایی که به آها نیاز ندارید استفاده نکنید .

اگر تنها مبتلا به آبریزش از بینی هستید و جز این ا علامت دیگری ندارید می توانید از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید و اگر بینی تان گرفته است از داروهای ضد احتقان استفاده کنید . عموما داروهایی که در سرماخوردگی تجویز می شوند ، ترکیبی از مواد مختلف هستند . به جای استفاده از این دست داروها ، در راستای رفع علائمتان از داروهای تک منظوره استفاده کنید .

برای تسکین آبریزش بینی داروهای مصرفی خود را بررسی کنید .

از آنجا که داروهای گوناگونی موجب آبریزش بینی می شوند ، باید فهرستی از داروهای مصرفی خود را تهیه کرده و آن را به پزشکتان نشان دهید . وی ممکن است تغییراتی در آنها بدهد .

برای تسکین آبریزش بینی از اسپری استفاده کنید .

اگر داروهای ضد حساسیت در رفع مشکل موثر نبودند ، ممکن است پزشکتان اسپری های کورتونی برایتان تجویز کند . در موارد شدید رینیت وازوموتور اسپری ایپراتروپیوم تجویز می شود .

برای تسکین آبریزش بینی ورزش را ترک نکنید .

اگر تنها به یک سرما خوردگی خفیف بدون تب و یا سرفه مبتلا شده اید ، نرمش هایم لایم و سبک نظیر راه پیمایی ، توانایی بدن را در جنگ با بیماری افزایش می دهند . پژوهش ها هم چنین نشان داده اند که با ورزش می توانید خطر ابتلای مجدد به سرماخوردگی را نیز کاهش دهید .

برای تسکین آبریزش بینی سینوزیت خود را درمان کنید .

اگر عفونت سینوسی عامل آبریزش بینی باشد ، شستشوی بینی پیشنهاد می شود . نیم قاشق چای خوری نمک در یک استکان آب حل کنید . مقداری از آن در مقابل دستشویی در کف دست ریخته آن را به داخل بینی بکشید و سپس بیرون دهید . برای این کار می توانید از سرم شستشو نیز استفاده کنید .

برای تسکین آبریزش بینی با حساسیت مقابله کنید .

اگر حساسیت شما نسبتا خفیف است داروهای صد حساسیت موجود می توانند در رفع آن به شما کمک کنند .

اگر داروهای ضد حساسیت معمول شما را خواب آلوده می کنند از پزشک خود بخواهید داروهای ضد حساسیتی برایتان تجویز کند که اثر آرامبخشی و خواب آوری کمتری داشته باشند . دیگر داروی موثر کرومولین است . این دارو موجب تثبیت یاخته های بینی می شود و به آنها در مقابله با ترشح در مواجه با مواد حساسیت زا کمک می کند . این دارو یکی از بی ضررترین داروهای موجود می باشد . خط بعدی درمان استفاده از کورتون است که در درمان حساسیت های بسیار شدید کاربرد دارد .

برای تسکین آبریزش بینی از برخورد با مواد حساسیت زا اجتناب کنید .

چنانچه می دانید یک گیاه و یا غذایی خاص موجب بروز حساسیت در شما می شود ، تا جایی که می توانید از برخورد و یا مصرف آن اجتناب کنید . برای یافتن نوع غذایی مذکور ، غذاهای مشکوک را یک به یک از برنامه ی غذایی خود حذف کنید و نتیجه را بررسی نمایید . مو.اد حساسیت زا موجب ابریزش بینی می شود .

برای تسکین آبریزش بینی به مقدار زیاد از مایعات استفاده کنید .

به مقدار زیادی مایع بنوشید ، تا جایگزین آچه که از طریق ترشحات بینی دفع می شود ، گردد . هم چنین از یک دستگاه بخور در اتاق خواب حود استفاده کنید تا مخاط بینی را مرطوب سازد . دستگاه بخور را هر روز با سرکه تمیز کنید تا با قارچ ها الوده نشود .

برای تسکین آبریزش بینی اتاق خواب را تمیز نگه دارید .

به منظور ضد حساسیت نمودن اتاق خواب تشک خود را با پلاستیک بپوشانید . پرده ها را ماهی یک بار بشویید ، مبلهای بدون پوشش و قالیچه ها را از اتاق بیرون ببرید . از بالش های حاوی مواد صناعی به جای بالش پر استفاده کنید . از قرار دادن اسباب بازی و عروسک در بستر خود بپرهیزید . گنجه لباس ها را تمیز نگه داشته و در آن را به خوبی ببندید تا گرد و خاک وارد آن نشود .

برای تسکین آبریزش بینی از مواد خالص استفاده کنید .

سعی کنید از مواد آرایشی و نیز مواد پاک کننده به حساسیت زایی پایین استفاده کنید .

آبریزش بینی و سرخی بینی
آبریزش بینی و سرخی بینی

علایم سرخی بینی

پس از اسکی کردن سرخی بینی به همان اندازه طبیعی است که وجود موهای بادخورده ، در این حال بینی فریاد می زند که من سالم وبسیار با نشاطم .

بینی قرمز می تواند در پی حوادث مختلف به مانند ورود به یک اتاق سرد ، نوشیدن چای داغ و یا سخنرانی در مقابل جمع ، پیامهای متفاوتی داشته باشد.

دکتر جاناتان ویکلین مسئول بخش پوشت بیمارستان دانشگاه ایلتی اوهایو سرخی بینی را در چند کلمه توصیف می کند : افزایش حساسیت رگهای خونی .

در افراد سیگاری و نیز در برخی اختلالات تیروئید حساسیت رگ های خونی افزایش یافته است . در این افراد به آسانی در پی ورود به یک اتاق خنک رگهای خونی به گونه ای در می ایند که گویا با گیره ای آنها را بسته ایم . این وضعیت موجب انحراف خون از سطح پوست می شود . در مقابل هنگامی که هوا گرم می شود رگها بیش از حد باز می شوند . این پدیده موجب هجوم خون به سوی بینی گردیده و بینی را به رنگ سرخ در می آورد .

قرمزی بینی هم چنین می تواند در پی تنش های احساسی و عاطفی به وجود آید . استرس موجب ترشح ناگهانی آدرنالین شده و آدرنالین موجب گشاد شدن رگهای خونی می شود . در افراد مستعد ، هر گونه موقعیت تنش زایی می تواند موجب بروز چنین حالتی گردد .

تسکین سرخی بینی

راه کارهایی برای تسکین مشکل قرمز شدن بینی در اینجا ذکر می شوند .

از آب ولرم استفاده کنید .

دوش اب گرم و نیز سورنا موجب اتساع رگهای خونی می شوند به نحوی که تمامی روز در این وضعیت باقی می مانند .

صورت را به مانند یک دستمال حریر بشویید .

از استفاده از شوینده ها و یا لیف هایی که ایجاد سایش می کنند بپرهیزید . به گزارش آسان طب تنها از آب و صابون ملایم استفاده کنید و صورت را با نوک انگشتان بشویید . سپس آنرا خشک کنید و مواد مرطوب کننده نرمی نیر لوسیون های اطفال بر روی آن بمالید . از مصرف مواد حاوی الکل و عطر بپرهیزید .

غذاهای خنک تر بخورید .

هر مایع داغی ، پیش از مصرف باید مقداری خنک شود ، تا از پاسخ رگها جلوگیری به عمل اید . هم چنین مصرف غذاهای تند و مایعات حاوی الکل وضعیت را وخیم تر میکنند .

یخ بمکید .

قرار دادن یک تکه یخ در دهان مانع از اتساع رگها در هوای گرم ، نظیر گرمای درون اتومبیل می شود .

آبریزش بینی و سرخی بینی
آبریزش بینی و سرخی بینی

آبریزش بینی بیشتر به دلیل حساسیت است. همچنین یکی از دلایل آبریزش بینی سرماخوردگی است. اگر رسماخورده اید که باید بدنتان را گرم نگه دارید تا به مرور بهبود یابید. اگر هم که حساسیت دارید باید منبع حساسیت را کشف کرده و از ان دوری کنید.

اگر این آبریزش بینی بیش از حد شد به پزشک مراجعه کنید تا ان را کاهش دهد. همچنین میدانید که آبریزش بینی آب بدن را کم میکند. پس پیشنهاد میکنیم در این ایام اب و نوشیدنی و مایعات زیاد بخورید. عسل و سیر به صورت جداگانه ممکن است در بهبود شما موثر باشد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا