سوختگی چشم و ترشح از آن

سوختگی چشم و ترشح چشم دو مشکل شایع چشمی است که ممکن است به دلایل زیادی افراد دچار ان شوند. سعی کنید اگر حس کردید چنین مشکلی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. در اینن بخش برخی از راههای تسکین سوختگی چشم و ترشح چشم را تا قبل از رسیدن نزد پزشک به شما معرفی می کنیم.

سوختگی چشم

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سوختگی چشم یا درمان سوختگی این بخش از مجله پزشکی آسان طب را مطالعه کنید:

علایم سوختگی چشم

ممکن است شما در هر جا و هر زمانی در معرض گزش و سوزش باشید . در اینجا صحبت از سوزش چشم است که می تواند ناشی از مواد تحریک کننده ای نظیر دود و بخارهای شیمیایی و یا قطرات عرقی باشد که از پیشانی می چکند . این مواد می توانند به طور موقت موجب تحریک اندام های ظریف چشم شوند و آنها را سوزناک کنند .

سوختگی های خطیر تر می توانند در شرایطی کم خطر نظیر اسکیک ردن بر روی برف یا حمام گرفتن با نور خورشید در ساحل دریا رخ دهند . دکتر هانتر لیتل استاد بیماری های چشم در دانشگاه استانفورد می گوید : همانگونه که پوست به سوختگی با نور خورشید گرفتار می شود، چشم نیز می تواند دچار آفتاب سوختگی شود . تماس زیاد با اشعه ماوراء بنفش نور خورشید می تواند سلول های سطح چشم را بسوزاند و در چشم ها احساس سوزش شدید و وجود شن در زیر پلک ها را به وجود آورد .

تمامی مواد شیمیایی موجود در منزل از جمله حشره کش ها ، اسید باطری و سفید کننده ها می توانند در صورت تماس با چشم ایجاد سوختگی کنند .

تسکین سوختگی چشم یا درمان سوختگی چشم

برخی روشهای تسکین سوختگی چشم را در این بخش تقدیم می کنیم :

برای درمان سوختگی چشم آن را با آب فراوان بشویید سپس به پزشک مراجعه کنید .

سوختگی با مواد شیمیایی یک فوریت پزشکی است . دکتر جیسون اسلاکتر جراح ارشد بخش چشم پزشکی بیمارستان چشم مانهاتان می گوید : سرعت در این موارد بسیار مهم است . وی توصیه می کند : نخست چشم ها را با آب فراوان بشویید ، و برای آن که سطح آنها به خوبی شسته شود ، با دو انگشت پلک ها را باز نگه دارید و سر را زیر شیر آب بگیرید . این کار را به طور مداوم و بسیار با دقت برای مدت 15 دقیقه ادامه دهید . به گزارش آسان طب در حین شست و شو تا جایی که امکان دارد چشم ها را بچرخانید تا تمامی سطح کره چشم شسته شود . پس از این به سرعت خود را به پزشک برسانید . اگر این کار را به خوبی انجام دهید ، تنها کاری که برای پزشک باقی می ماند تجویز آنتی بیوتیک و پانسمان چشم است ، چرا که چشم آسیب دیده خود به خود بهبود می یابد . البته آسیب های جدی تر ممکن است نیازمند جراحی باشند .

برای درمان سوختگی چشم  چشم دچار آفتاب سوختگی را خنک کنید .

چشمی را که دچار آفتاب سوختگی شده با گذاشتن یک پارچه سرد خنک کنید . می توان از مسکن هایی نظیر آسپیرین و یا ایبوپروفن برای تسکین درد استفاده نمود . اگر سوزش چشم در طی یک تا دو روز بهبود نیافت ، آنگاه باید به پزشک مراجعه کنید .

برای درمان سوختگی چشم  هر گز به خورشید به طور مستقیم خیره نشوید .

دکتر لیتل می گوید : خیره شدن به خورشید می تواند موجب بروز سوختگی چشم در تین (پرده شبکیه) گردد ، همانگونه که هنگام عبور از یک ذره بین کاغذ زیرین را می سوزاند . وی توصیه می کند در هنگام کسوف نیز هرگز به خورشید خیره نشوید .

برای درمان سوختگی چشم از اشک مصنوعی استفاده کنید .

در سوختگی های مزمن برای پیشگیری از خشکی چشم ، از اشک مصنوعی استفاده کنید . قطره اول ممکن است چشم را مقداری بسوزاند ولی قطره بعدی درد را تسکین می دهد . این فرآورده ها در دو نوع غلیظ و رقیق در دسترس می باشند .

برای درمان سوختگی چشم از مرهم لب ها بر روی ابروها بمالید .

مقداری از چربی هایی که برای لب ها موجود می باشند بر روی ابروها بمالید ، بدین وسیله مانع ضد آبی بر سر راه عرق پیشانی به وجود خواهید آورد و مانع چکیدن آن به داخل چشم خواهید شد .البته از به کارگیری ترکیبات حاوی متانول بپرهیزید ، چرا که بخار آن موجب سوزش چشم می شود .

/

ترشح چشم

برای مطالعه ی علایم ترشح چشم و همچنین  درمان ترشح چشم با ما همراه باشید :

علایم ترشح چشم

هنگام صبح ساعت شماطه دار زنگ میزند ، اما نمی توانید چشم های خود را باز کنید . پلک هایتان متورم و چسبناک هستند و ترشحات سفتی در بین آن ها قرار گرفته و به این می ماند که شیطان در خواب آن ها را با چسب به هم چسبانده است .

دکتر والتر فراید استادیار بالینی چشم پزشکی می گوید : ترشح چشم به ندرت آسیب رسان است وصرفا جزیی از سامانه دفاعی بدن می باشد .

در بیشتر موارد وجود ترشحات سفت و چشمانی با حاشیه سرخ شده در هنگام برخاستن از خواب به معنی مورد تهاجم قرار گرفتن چشم ها با باکتری ها است ، که می تواند ناشی از پوست بسیار چرب و یا آلودگی مواد ارایشی باشد . تهاجم باکتریایی می تواند منجر به بلفاریت ، التهاب پایه مژه ها که با تجمع چرک زرد رنگ حاوی گلبول های سفید همراه است، بشود .

ترشحات زرد رنگی که موجب بسته شدن و به هم چسبیدن پلک ها می شوند ، در واقع پاسخ طبیعی بدن به حمله باکتری ها و ویروس های عفونت زا به لایه شفاف پوشانده سطح چشم هستند .

گونه دیگر از ترشحات چسبناک چشم که شفاف ، غیر چرکی و رقیقتر می باشد ، می تواند ناشی از سرماخوردگی ، حساسیت به گرده گل ها ، خشکی چشم در اثر وزش باد ، و یا ورود مژگان به داخل چشم باشد . دکتر فراید می گوید : این ترشح چشم با برطرف شدن محرک از بین می روند .

ترشح چشم

تسکین ترشح چشم

پلک هایی که ترشح دارند و نیز متورم می باشند ، حکایت از وجود عفونتی دارند که احتیاج به قطره های آنتی بیوتیکی و یا حتی آنتی بیوتیک خوراکی دارد . در ادامه نکات دیگری برای برخورد گزیده تر با این مشکل ذکر خواهند شد .

ترشحات را پاک کنید .

اگر چشم های شما در اثر ترشحات چشبناک به یکدیگر چسبیده اند ، با استفاده از یک پارچه که در آب گرم خیسانده اید و آب آن را گرفته اید ، به نرمی این ترشحات را پاک کنید .

پلک هایتان را بشویید .

سپس با یک گلوله پنبه ای که به محلولی مرکب از نصف قاشق چای خوری نمک و چند قطره آب گرم آغشته شده است به نرمی پلک ها را با ان بشویید .

چربی اضافی را پاک کنید .

اگر مشکل شما بلفاریت است ، زدودن چربی اضافی می تواند در حل مشکل یاری رسان باشد . برای دستیابی به این هدف می توانید مژگان خود و لبه پلک ها را با شامپوی بچه بشویید . به گزارش آسان طب هم چنین می توانید آنها را به نرمی مالش دهید و پس از آن چربی ها را با یک دستمال کاغذی پاک کنید. این کار را می توانید هر شب و به مدت یک تا دو هفته انجام دهید . دکتر فریدلندر می گوید : اگر مبتلا به بلفاریت مزمن هستید ، این عمل را باید هم چون یک عادت انجام دهید ، همانگونه که دندان های خود را هر شب مسواک می زنید .

در این بخش از سایت اسان طب متوجه شدیم که سوختگی چشم یکی از بیماری های چشمی است که به دلایل مختلف رخ میدهد . از علت سوختگی چشم میتوان به تماس چشم با حشره کش ها ، اسید باطری و سفید کننده ها  اشاره کرد . مراقب باشید این مواد به چشمتان نخورد. همچنین در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

یادتان باشد بهتر است برای درمان سوختگی چشم نزد پزشک بروید . او ممکن است برای درمان سوختگی چشم اشک مصنوعی را به شما پیشنهاد کند .

همچنین برای هزارمین بار میگوییم برای حفاظت از چشم چه در زمستان چه در تابستان عینک آفتابی استاندارد را فراموش نکنید.

سوختگی چشم

سوختگی چشم یکی از مشکلات شایع چشمی است که بهتر است هر چه زودتر به پزشک بروید تا با دارو درمانش کند. مشکلات چشمی را اسان نگیرید. ممکن است پس از مدتی بینایی شما کم شود یا اینکه حتی کور شوید.

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا