خشکی چشم و سوزش چشم یعنی چه ؟

خشکی چشم و سوزش چشم دو بیماری شایع چشم است که بسیاری افراد به دلایل مختلف دچار ان می شوند. با هر بار پلک زدن مایعی شامل چربی ، مخاط ، و آب سطح چشم را فرا می گیرد. اما این فرایند پس از سن 40 سالگی رو به افول میگذارد و میزان تولید این مایع آرامبخش کاهش پیدا می کند. همین مساله میتواند موجب خشکی چشم شود. در این بخش درباره خشکی چشم و سوزش چشم در اختیارتان می گذاریم .

بیماری سوزش چشم

یکی دیگر از بیماریهای چشمی سوزش چشم است که در این قسمت اطلاعاتی را درباره ان در اختیارتان میگذاریم.

علایم سوزش چشم

ذرات گرد و غبار و یا اجزاء آرایشی که به چشم وارد می شوند ، می توانند موجب سوزش چشم شوند ، که البته این ها با پلک زدن های مداوم از چشم خارج می شوند . اما چشم ها در اثر خشکی ، گرده گل ها ، آلودگی هوا ، و یا عفونت ها نیز می توانند سرخ و دردناک شوند .

خشکی چشم
خشکی چشم و سوزش چشم یعنی چه ؟

تسکین سوزش چشم

هنگامی که چشم نمی تواند عوامل محرک را بیرون براند ، آنگاه چنین رفتار کنید .

برای تسکین سوزش چشم با پاشیدن آب اجسام ها را خارج کنید . دکتر والتر فراید استادیار بالینی بیماری های چشم در دانشگاه شیکاگو می گوید : ممکن است در چنین مواردی ، از محلول های شست شوی چشم (حمام چشم) و یا اسید بوریک دست ساز استفاده کرده باشید ، اما در حقیقت این ها روشهای مناسبی نمی باشند ، چرا که احتمال آلودگی وجود دارد . به گزارش آسان طب بهتر این است که از قطره های اشک مصنوعی در چنین مواردی استفاده کنید ، و اگر این ها در دسترس نمی باشند ، چشم را در زیر شیر آب شستشو دهید . چنانچه پس از به کارگیری این تمهیدات باز هم ذراتی در چشم باقی مانده باشد و یا احساس ناخوشایندی وجود داشته باشد آنگاه به پزشک خود مراجعه کنید .

آن ها را خارج کنید . اگر حس می کنید ذراتی در چشم هایتان وجود دارند ، ولی نمی توانید آنها را ببینید ، احتمال دارد که در زیر پلک های بالایی جای گرفته باشند . لذا تلاش کنید پلک بالایی را بر روی پلک پایینی قرار دهید ، بدین ترتیب این امکان فراهم می شود تا مژگان پلک پائینی سطح داخلی پلک بالایی را برس بزنند ، پس از این چندین بار پلک بزنید . چنانچه این ذرات به گوشه چشم ها غلتیدند ، می توانید آنها را با یک دستمال تمیز خارج سازید .

برای تسکین سوزش چشم پلک ها را برگردانید . مژه های پلک بالایی را با دست بگیرید ، سپس یک گوش پاک کن پشت پلک بالایی قرار دهید و با کشیدن مژه ها به سمت بالا با اهرم نمودن گوش پاک کن پلک را برگردانید . به گزارش آسان طب حال می توانید ذرات خارجی را به ارامی با یک دستمال تمیز و یا جریان آب خارج کنید .

بنابراین متوجه شدیم که خشکی چشم یکی از بیماریهای چشمی است که علایم مختلفی دارد . از علایم خشکی چشم میتوان به  خروج ماده ای چرب از چشم اشاره کرد . برای تسکین خشکی چشم میتوانید دستمال تمیز و گرمی را روی ان بگذارید.

همچنین در بیرون از خانه از عینکهای افتابی استاندارد استفاده کنید . سعی کنید در هر شرایطی از چشمانتان مراقبت کنید . همچنین بیش از حد از گوشی موبایل استفاده نکنید. یا اینکه موقع تلویزیون دیدن در فاصله نزدیکی به ان نباشید تا دچار خشکی چشم نشوید.

سوزش چشم
خشکی چشم و سوزش چشم یعنی چه ؟

 

بیماری خشکی چشم

ایا میخواهید درباره علایم خشکی چشم و تسکین ان اطلاعاتی را کسب کنید ؟ پس با ما همراه باشید .

علائم خشکی چشم

دکتر جورج سان بورن دانشیار بالینی بیماری های چشم توضیح می دهد : با هر بار پلک زدن مایعی شامل چربی ، مخاط ، و آب سطح چشم را فرا می گیرد . اما این فرایند پس از سن 40 سالگی رو به افول میگذارد و میزان تولید این مایع آرامبخش کاهش پیدا می کند . در خانم ها در سنین آغازین یائسگی و پس از آن به دلیل تغییرات هورمونی ، کاهش ترشحات به مراتب شدید تر از آن است که در اقایان و یا خانم های جوان رخ می دهد .

صرف نظر از سن ، مصرف برخی از داروها نظیر آنتی هیستامین های ضد احتقاقی ، ضد افسردگی ها ، مدر ها و مسدودکننده های گیرنده های بتا (پرورانولو و آتنولول) نیز می تواند موجب کاهش ترشحات چشم شوند . دیگر مواردی که می توانند موجب خشکی چشم شوند ، شامل قرار گرفتن در کابین خشک هواپیما ، قرار گرفتن در مقابل باد ، تهویه هوا و یا گرمای منزل هستند . خستگی مفرط ، دیابت و کمبود شدید ویتامین A نیز می توانند موجب خشکی و یا کاهش ترشح چشم شوند ..

در تمامی موارد ، فقدان مقدار کافی اشک برای پوشاندن سطح چشم ها و بیرون راندن اجسام خارجی و میکروبها ، موجب خشک و دردناک شدن چشم ها می شود . این حالت موجب می گردد تا استفاده از لنزهای تماسی در چشم به مانند قدم زدن با سنگ ریزه ای در کفش باشد . در بدترین حالت ، خشکی چشم می تواند زمینه ساز ابتلا به عفونت های باکتریایی ، ویروسی و قارچی ، که موجب نابینایی می شوند ، گردد .

تسکین خشکی چشم

خواه آن که چشمانتان اندکی خشک شوند و خواه به خشکی صحرا باشند ، با به کار بستن این نکات ، می توانید اشک را به چشمانتان باز گردانید .

برای تسکین خشکی چشم چشمانتان را با یک پارچه گرم بپوشانید . اگر چشمانتان گاه گاه خشک می شود ، روزی 2 تا 3 بار با یک پارچه تمیز و گرم آنها را بپوشانید . دکتر اریک دونن فلد متخصص بیماری های چشم در ادامه توضیح می دهد : کمپرس گرم در بسیاری موارد موجب تحریک جریان اشک می شود .

برای تسکین خشکی چشم  پلک بزنید . دکتر پل میکلسون متخصص ارشد بیماری های چشم می گوید، افراد عموما در حین دوزندگی ، تماشای تلویزیون و یا کار با کامپیوتر پلک زدن را فراموش می کنند ، خیره شدن و پلک نزدن موجب تبخیر رطوبت سطح چشم می شود . در این شرایط پلک زدن مداوم موجب قرارگیری مجدد لایه اشک بر سطح چشم می شود .

برای تسکین خشکی چشم از اشک مصنوعی استفاده کنید . برای خشکی مزمن چشم ، اشک های مصنوعی می توانند از آلام و حساسیت چشم بکاهند . این محصولات حاوی سرم فیزیولوژیک و یک ماده لایه ساز ، نظیر پلی ونیل الکل و یا سلولز صناعی می باشند . این قطرات را می توان در صورت نیاز در هر زمانی به کار برد . لازم است انواع مختلف این ترکیبات را آزمایش کنید تا بتوانید مناسب ترین نوع آن را انتخاب کنید . به طور مثال ، از انواع رقیق تر باید به دفعات بیشتر استفاده کرد ، ولی در عین حال این انواع تاری دید کمتری به وجود می آورند و عوارض کمتری از خود بر جای می گذارند . برای چکاندن قطره در درون چشم ، پلک های خود را به نرمی با دو انگشت خود باز نگه دارید و چند قطره اشک مصنوعی در آن ریخته برای دقایقی چشمان خود را ببندید ، به خاطر داشته باشید که پلک زدن موجب راندن اشک به خارج از چشم ها می شود . پس برای تسکین خشکی چشم از اشک مصنوعی استفاده کنید .

توجه داشته باشید ، اگر ناچار هستید بیش از 4 بار در روز از اشک مصنوعی استفاده کنید بهتر است از محصولاتی فاقد ماده ی نگهدارنده استفاده کنید . مواد نگهدارنده ای نظیر تیمروسال ممکن است در چشم ها تا حد غلظت سمی خود تجمع یابند و موجب اسیب این عضو گردند .

برای تسکین خشکی چشم  از مواد غلیظ تر استفاده کنید . چنانچه در هنگام خواب برخاستن از حشکی چشم ها شما را آزار می دهد و یا احساس وجود شن ریزه در زیر پلک های خود دارید ، پیش از رفتن به بستر از پمادهای جایگزین اشک و محافظ رطوبت استفاده کنید . این ترکیبات که از اشک های مصنوعی بسیار غلیظ تر می باشند . برای مدت بیشتری در چشم ها باقی می مانند .

برای تسکین خشکی چشم در هنگام خواب از بالشتک های حفظ رطوبت استفاده کنید . بالشتک های ویژه وجود دارند که با قراردادن آنها بر روی چشم در هنگام خواب ، می توان از تبخیر اشک جلوگیری نمود .

برای تسکین خشکی چشم مسدود کردن مجرای خروجی اشک . اگر با این تمهیدات مشکل برطرف نشود ، جراح چشم . به طور موقت یا دائمی ، مجرای خروج اشک از چشمتان را مسدود میکند تا بدین ترتیب اشک مصنوعی و یا طبیعی برای مدت بیشتری در سطح چشم باقی بماند .

برای تسکین خشکی چشم از خشک شدن چشم ها پیشگیری کنید . چنانچه خشکی چشمان  در وضعیت بینابینی است ، عوامل محیطی خاصی می توانند وضعیت شما را وخیم تر نموده مشکلات بیشتری برای شما به وجود آورند ، در اینجا راه کارهایی خواهد آمد که به شما در برقراری مجدد جریان اشک یاری می رساند .

برای تسکین خشکی چشم شب ها هوا را مرطوب کنید . شب ها در اتاق خواب و یا کنار بستر خود بخور روشن کنید . بدین ترتیب چشمان شما در خلال خواب خشک نخواهد شد .

در محیط بیرون از عینک استفاده کنید . در بیرون از منزل از عینک هایی استفاده کنید که سطح چشم و اطراف آن را به خوبی بپوشانید تا بدین ترتیب مانع آسیب رسانی نور خورشید و باد به چشم ها شوند .

نوک لوله را به سمت دیگری نشانه بروید . باد مو خشک کن و نیز پنکه می تواند خشکی چشم را بدتر کند ، لذا باید دقت کنید آنها را در معرض چشم هایی که از خشکی رنج می برند قرار ندهید .

برای درمان خشکی چشم از کمپرس اب گرم استفاده کنید و چشمتان را گرم کنید.

همچنین برای درمان خشکی چشم چشمتان را با اب تمیز بشویید.

پلکتان را باز و بسته کنید تا چشمتان ورزش کند و خشکی چشمتان کاهش یابد.

همچنین با مراجعه به پزشک قطره هایی به شما داده می شود که چشم شما را روان تر میکند و خشکی چشم را درمان میکند.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35