خشکی چشم و سوزش چشم یعنی چه ؟

خشکی چشم و سوزش چشم دو بیماری شایع چشم است که بسیاری افراد به دلایل مختلف دچار ان می شوند. با هر بار پلک زدن مایعی شامل چربی ، مخاط ، و آب سطح چشم را فرا می گیرد. اما این فرایند پس از سن 40 سالگی رو به افول میگذارد و میزان تولید این مایع آرامبخش کاهش پیدا می کند. همین مساله میتواند موجب خشکی چشم شود. در این بخش درباره خشکی چشم و سوزش چشم در اختیارتان می گذاریم .

بیماری سوزش چشم

یکی دیگر از بیماریهای چشمی سوزش چشم است که در این قسمت اطلاعاتی را درباره ان در اختیارتان میگذاریم.

علایم سوزش چشم

ذرات گرد و غبار و یا اجزاء آرایشی که به چشم وارد می شوند ، می توانند موجب سوزش چشم شوند ، که البته این ها با پلک زدن های مداوم از چشم خارج می شوند . اما چشم ها در اثر خشکی ، گرده گل ها ، آلودگی هوا ، و یا عفونت ها نیز می توانند سرخ و دردناک شوند .

خشکی چشم
خشکی چشم و سوزش چشم یعنی چه ؟

تسکین سوزش چشم

هنگامی که چشم نمی تواند عوامل محرک را بیرون براند ، آنگاه چنین رفتار کنید .

برای تسکین سوزش چشم با پاشیدن آب اجسام ها را خارج کنید . دکتر والتر فراید استادیار بالینی بیماری های چشم در دانشگاه شیکاگو می گوید : ممکن است در چنین مواردی ، از محلول های شست شوی چشم (حمام چشم) و یا اسید بوریک دست ساز استفاده کرده باشید ، اما در حقیقت این ها روشهای مناسبی نمی باشند ، چرا که احتمال آلودگی وجود دارد . به گزارش آسان طب بهتر این است که از قطره های اشک مصنوعی در چنین مواردی استفاده کنید ، و اگر این ها در دسترس نمی باشند ، چشم را در زیر شیر آب شستشو دهید . چنانچه پس از به کارگیری این تمهیدات باز هم ذراتی در چشم باقی مانده باشد و یا احساس ناخوشایندی وجود داشته باشد آنگاه به پزشک خود مراجعه کنید .

آن ها را خارج کنید . اگر حس می کنید ذراتی در چشم هایتان وجود دارند ، ولی نمی توانید آنها را ببینید ، احتمال دارد که در زیر پلک های بالایی جای گرفته باشند . لذا تلاش کنید پلک بالایی را بر روی پلک پایینی قرار دهید ، بدین ترتیب این امکان فراهم می شود تا مژگان پلک پائینی سطح داخلی پلک بالایی را برس بزنند ، پس از این چندین بار پلک بزنید . چنانچه این ذرات به گوشه چشم ها غلتیدند ، می توانید آنها را با یک دستمال تمیز خارج سازید .

برای تسکین سوزش چشم پلک ها را برگردانید . مژه های پلک بالایی را با دست بگیرید ، سپس یک گوش پاک کن پشت پلک بالایی قرار دهید و با کشیدن مژه ها به سمت بالا با اهرم نمودن گوش پاک کن پلک را برگردانید . به گزارش آسان طب حال می توانید ذرات خارجی را به ارامی با یک دستمال تمیز و یا جریان آب خارج کنید .

بنابراین متوجه شدیم که خشکی چشم یکی از بیماریهای چشمی است که علایم مختلفی دارد . از علایم خشکی چشم میتوان به  خروج ماده ای چرب از چشم اشاره کرد . برای تسکین خشکی چشم میتوانید دستمال تمیز و گرمی را روی ان بگذارید.

همچنین در بیرون از خانه از عینکهای افتابی استاندارد استفاده کنید . سعی کنید در هر شرایطی از چشمانتان مراقبت کنید . همچنین بیش از حد از گوشی موبایل استفاده نکنید. یا اینکه موقع تلویزیون دیدن در فاصله نزدیکی به ان نباشید تا دچار خشکی چشم نشوید.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

سوزش چشم
خشکی چشم و سوزش چشم یعنی چه ؟

 

بیماری خشکی چشم

ایا میخواهید درباره علایم خشکی چشم و تسکین ان اطلاعاتی را کسب کنید ؟ پس با ما همراه باشید .

علائم خشکی چشم

دکتر جورج سان بورن دانشیار بالینی بیماری های چشم توضیح می دهد : با هر بار پلک زدن مایعی شامل چربی ، مخاط ، و آب سطح چشم را فرا می گیرد . اما این فرایند پس از سن 40 سالگی رو به افول میگذارد و میزان تولید این مایع آرامبخش کاهش پیدا می کند . در خانم ها در سنین آغازین یائسگی و پس از آن به دلیل تغییرات هورمونی ، کاهش ترشحات به مراتب شدید تر از آن است که در اقایان و یا خانم های جوان رخ می دهد .

صرف نظر از سن ، مصرف برخی از داروها نظیر آنتی هیستامین های ضد احتقاقی ، ضد افسردگی ها ، مدر ها و مسدودکننده های گیرنده های بتا (پرورانولو و آتنولول) نیز می تواند موجب کاهش ترشحات چشم شوند . دیگر مواردی که می توانند موجب خشکی چشم شوند ، شامل قرار گرفتن در کابین خشک هواپیما ، قرار گرفتن در مقابل باد ، تهویه هوا و یا گرمای منزل هستند . خستگی مفرط ، دیابت و کمبود شدید ویتامین A نیز می توانند موجب خشکی و یا کاهش ترشح چشم شوند ..

در تمامی موارد ، فقدان مقدار کافی اشک برای پوشاندن سطح چشم ها و بیرون راندن اجسام خارجی و میکروبها ، موجب خشک و دردناک شدن چشم ها می شود . این حالت موجب می گردد تا استفاده از لنزهای تماسی در چشم به مانند قدم زدن با سنگ ریزه ای در کفش باشد . در بدترین حالت ، خشکی چشم می تواند زمینه ساز ابتلا به عفونت های باکتریایی ، ویروسی و قارچی ، که موجب نابینایی می شوند ، گردد .

تسکین خشکی چشم

خواه آن که چشمانتان اندکی خشک شوند و خواه به خشکی صحرا باشند ، با به کار بستن این نکات ، می توانید اشک را به چشمانتان باز گردانید .

برای تسکین خشکی چشم چشمانتان را با یک پارچه گرم بپوشانید . اگر چشمانتان گاه گاه خشک می شود ، روزی 2 تا 3 بار با یک پارچه تمیز و گرم آنها را بپوشانید . دکتر اریک دونن فلد متخصص بیماری های چشم در ادامه توضیح می دهد : کمپرس گرم در بسیاری موارد موجب تحریک جریان اشک می شود .

برای تسکین خشکی چشم  پلک بزنید . دکتر پل میکلسون متخصص ارشد بیماری های چشم می گوید، افراد عموما در حین دوزندگی ، تماشای تلویزیون و یا کار با کامپیوتر پلک زدن را فراموش می کنند ، خیره شدن و پلک نزدن موجب تبخیر رطوبت سطح چشم می شود . در این شرایط پلک زدن مداوم موجب قرارگیری مجدد لایه اشک بر سطح چشم می شود .

برای تسکین خشکی چشم از اشک مصنوعی استفاده کنید . برای خشکی مزمن چشم ، اشک های مصنوعی می توانند از آلام و حساسیت چشم بکاهند . این محصولات حاوی سرم فیزیولوژیک و یک ماده لایه ساز ، نظیر پلی ونیل الکل و یا سلولز صناعی می باشند . این قطرات را می توان در صورت نیاز در هر زمانی به کار برد . لازم است انواع مختلف این ترکیبات را آزمایش کنید تا بتوانید مناسب ترین نوع آن را انتخاب کنید . به طور مثال ، از انواع رقیق تر باید به دفعات بیشتر استفاده کرد ، ولی در عین حال این انواع تاری دید کمتری به وجود می آورند و عوارض کمتری از خود بر جای می گذارند . برای چکاندن قطره در درون چشم ، پلک های خود را به نرمی با دو انگشت خود باز نگه دارید و چند قطره اشک مصنوعی در آن ریخته برای دقایقی چشمان خود را ببندید ، به خاطر داشته باشید که پلک زدن موجب راندن اشک به خارج از چشم ها می شود . پس برای تسکین خشکی چشم از اشک مصنوعی استفاده کنید .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

توجه داشته باشید ، اگر ناچار هستید بیش از 4 بار در روز از اشک مصنوعی استفاده کنید بهتر است از محصولاتی فاقد ماده ی نگهدارنده استفاده کنید . مواد نگهدارنده ای نظیر تیمروسال ممکن است در چشم ها تا حد غلظت سمی خود تجمع یابند و موجب اسیب این عضو گردند .

برای تسکین خشکی چشم  از مواد غلیظ تر استفاده کنید . چنانچه در هنگام خواب برخاستن از حشکی چشم ها شما را آزار می دهد و یا احساس وجود شن ریزه در زیر پلک های خود دارید ، پیش از رفتن به بستر از پمادهای جایگزین اشک و محافظ رطوبت استفاده کنید . این ترکیبات که از اشک های مصنوعی بسیار غلیظ تر می باشند . برای مدت بیشتری در چشم ها باقی می مانند .

برای تسکین خشکی چشم در هنگام خواب از بالشتک های حفظ رطوبت استفاده کنید . بالشتک های ویژه وجود دارند که با قراردادن آنها بر روی چشم در هنگام خواب ، می توان از تبخیر اشک جلوگیری نمود .

برای تسکین خشکی چشم مسدود کردن مجرای خروجی اشک . اگر با این تمهیدات مشکل برطرف نشود ، جراح چشم . به طور موقت یا دائمی ، مجرای خروج اشک از چشمتان را مسدود میکند تا بدین ترتیب اشک مصنوعی و یا طبیعی برای مدت بیشتری در سطح چشم باقی بماند .

برای تسکین خشکی چشم از خشک شدن چشم ها پیشگیری کنید . چنانچه خشکی چشمان  در وضعیت بینابینی است ، عوامل محیطی خاصی می توانند وضعیت شما را وخیم تر نموده مشکلات بیشتری برای شما به وجود آورند ، در اینجا راه کارهایی خواهد آمد که به شما در برقراری مجدد جریان اشک یاری می رساند .

برای تسکین خشکی چشم شب ها هوا را مرطوب کنید . شب ها در اتاق خواب و یا کنار بستر خود بخور روشن کنید . بدین ترتیب چشمان شما در خلال خواب خشک نخواهد شد .

در محیط بیرون از عینک استفاده کنید . در بیرون از منزل از عینک هایی استفاده کنید که سطح چشم و اطراف آن را به خوبی بپوشانید تا بدین ترتیب مانع آسیب رسانی نور خورشید و باد به چشم ها شوند .

نوک لوله را به سمت دیگری نشانه بروید . باد مو خشک کن و نیز پنکه می تواند خشکی چشم را بدتر کند ، لذا باید دقت کنید آنها را در معرض چشم هایی که از خشکی رنج می برند قرار ندهید .

برای درمان خشکی چشم از کمپرس اب گرم استفاده کنید و چشمتان را گرم کنید.

همچنین برای درمان خشکی چشم چشمتان را با اب تمیز بشویید.

پلکتان را باز و بسته کنید تا چشمتان ورزش کند و خشکی چشمتان کاهش یابد.

همچنین با مراجعه به پزشک قطره هایی به شما داده می شود که چشم شما را روان تر میکند و خشکی چشم را درمان میکند.

منبع :

asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا