Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات – مجله آسان طب

درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات و اسپاسم عضلانی جزو مشکلات شایعی است که گریبان گیر بسیاری از ما می شود. ولی ما نه علایم ان را میدانیم و نه راههای درمان آن را. گرفتگی عضلانی مساوی با درد است : این مشکل هیچ تفاوتی بین ورزشکاران و افراد عادی که حرکاتی را انجام می دهند قایل نیست. تعریق زیاد نیز ممکن است موجب گرفتگی عضلات شود. در این بخش درباره روشهای درمان درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

گرفتگی عضلات چیست ؟

در این بخش از اسان طب اطلاعاتی را درباره علایم گرفتگی عضلات و درمان گرفتگی عضلات در اختیارتان میگذاریم.

درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات
درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات

علت گرفتگی عضلات چیست ؟

گرفتگی عضلانی مساوی با درد است : این مشکل هیچ تفاوتی بین ورزشکاران و افراد عادی که حرکاتی را انجام می دهند قایل نیست . ممکن است در حین یک گردش مفرح با دوچرخه یا در حین شنا در استخر و یا در خلال خواب به ناگهان دچار گرفتگی عضلانی شوید .

گرفتگی عضلانی می تواند در پی اختلال در هر آنچه در انقباض طبیعی عضلات نقش دارند ، رخ دهد . به طور مثال هنگامی که در بستر آرمیده اید ، ممکن است رو انداز موجب خم شدن زیاد انگشتان پا شود و یا در خلال پا زدن در استخر ، مفصل پا زیاد خم گردد ، بدین ترتیب تاندون های عضلات دچار کشیدگی زیاد خواهند شد و اعصابی که از میان آنها به سوی عضلات ساق می روند دچار فزونی تحریک می گردند . هنگامی که چنین اتفاقی می افتد ، سردرگمی و اختلال در پیامهای عصبی به وجود می اید و نتیجه : گرفتگی دردناک است . در این وضعیت عضلات شما پیام انقباض دریافت می کنند ولی پیامی جهت رفع انقباض به آنها نمی رسد .

تعریق زیاد نیز ممکن است موجب گرفتگی عضلات شود . در پی تعریق زیاد ، بدن مواد معدنی مهمی نظیر پتاسیم ، سدیم ، منیزیوم و کلسیم را از دست می دهد . این مواد که الکترولیت نامیده می شوند ، بارهای الکتریکی را درون اعصابی که مسئول مهار تکانش های انقباضی و رفع انقباض عضلانی هستند ، جابه جا می کنند . کمبود آب در بدن موجب بر هم خوردن تعادل این الکترولیت ها خواهد شد و بدین ترتیب ممکن است پیام های اشتباه ارسال گردد .

اگر با استفاده از عضلات موجب جراحت آن ها شده باشید ، گرفتگی عضلات ممکن است به سوی انقباض و اسپاسم شدید پیش برود . در حالی که گرفتگی و اسپاسم اغلب مشابه هم تلقی می شوند اما در واقع اسپاسم به معنی آن است که تارهای عضلانی به منظور جلوگیری از جراحت بیشتر عضلات ، منقبض شده اند . افرادی که دچار اختلالات جریان خون و یا متابولیزم هستند نیز ممکن است به حملات مکرر گرفتگی عضلات مبتلا شوند . این حالات شامل دیابت ، روماتیسم مفصلی و بیماری های تیروئیدی هستند .

درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات
درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات

درمان گرفتگی عضلات

در اینجا صرف نظر از علت ، راهکارهای رهایی از گرفتگی عضلانی ذکر گردیده است .

برای درمان گرفتگی عضلات بکشید و فشار دهید .

عضله ای را که دچار گرفتگی شده است با یک دست بکشید و با دست دیگر به طور متناوب فشار دهید . بدین ترتیب جریان خون عضله مجددا برقرار شده و گرفتگی عضلات در چند ثانیه برطرف می گردد .

برای درمان گرفتگی عضلات انگشتان پا را به سوی بالا بیاورید .

این یک راه سریع برای رفع گرفتگی عضلات در حین شنا است .

برای درمان گرفتگی عضلات سرد کردن را فراموش نکنید .

اگر کشیدن عضله ای موجب آرام شدن آن نشود ، ماساژ با یخ موجب بی حسی ناحیه درگیر خواهد شد . بدین منظور یخ را به مدت 3 تا 5 دقیقه بر روی عضله گرفته بمالید . حتما یخ را بر روی سطح پوست حرکت دهید و آنرا در یک جا ثابت نگاه ندارید .

برای درمان گرفتگی عضلات بالای لب را نیشگون بگیرید .

شاید به نظر عجیب برسد ، اما با نیشگون گرفتن یک ناحیه در بالای لب ، گرفتگی پا برطرف می شود . البته دلیل این امر روشن نیست ولی دو احتمال وجود دارد. نخست آن که ممکن است لب نقطه فشار برای رها شدن عضلات باشد . دوم ، درد ناشی از این عمل ذهن شما را از مشکل اصلی منحرف نماید تا گرفتگی عضله خود به خود برطرف گردد .

برای درمان گرفتگی عضلات بلافاصله رفع عطش کنید .

اگر فعالیت شدیدی داشته اید ، بسیار عرق کرده اید . و حال دچار گرفتگی عضلات شده اید، بلافاصله چند جرعه آب یا هر مایع خوراکی دیگری که در دسترس دارید بنوشید .

برای درمان گرفتگی عضلات جرعه جرعه بنوشید .

اگر در حال انجام کاری هستید که با تولید عرق زیاد همراه است ، هر ده دقیقه یک جرعه آب بنوشید .

برای درمان گرفتگی عضلات قرص نمک مصرف نکنید .

در هر شرایطی ، وقتی در حال تعریق هستید. از مصرف قرص های نمک یا مایعات شور بپرهیزید . این مایعات موجب بیرون راندن مایعات از عضلات به سوی دستگاه گوارش خواهند شد .

برای درمان گرفتگی عضلات آب معدنی بنوشید .

در خلال تعریق شدید، به ویژه طی راه پیمایی طولانی مدت ، بدن نیازمند جایگزینی الکترولیت هایی نظیر پتاسیم می باشد که در آب ساده یافت نمی شوند . لذا سعی کنید در حین ورزش از آب معدنی یا نوشابه که حاوی مقداری گلوکز نیز می باشد استفاده کنید . گلوکز موجب تسریع در جذب الکترولیت ها می شود .

برای درمان گرفتگی عضلات تمرینات کششی ساق پا .

دکتر دانیل می گوید : ما در یک پژوهش بر روی 44 نفر ، دریافتیم ورزش های کششی ساق پا ، سه بار در روز برای مدت یک هفته ، اثر مفیدی در پیشگیری از گرفتگی عضلانی در هنگام شب دارند . وی این تمرینات را چنین توصیف می کند : رو به دیوار به فاصله 30 سانتی متر بایستید ، دست ها را بر روی دیوار بگذارید و به آرامی به جلو متمایل شوید . در این حال سعی کنید پاشنه پاها را بر روی کف زمین ثابت نگه دارید ، در این وضعیت برای مدت 10 ثانیه باقی بمانید و 5 ثانیه استراحت کنید . این کار را در هر نوبت 2 تا 3 بار انجام دهید .

برای درمان گرفتگی عضلات کینین را فراموش نکنید. .

احتمالا کینین تحریک پذیری اعصاب را کاهش می دهد . مصرف این ماده به همراه ویتامین E در شب ها می تواند مفید باشد ولی پیش از آن با پزشک خود مشورت کنید .

اسپاسم عضلانی

درد اسپاسم عضلانی

در این بخش از سایت اسان طب اطلاعاتی را درباره علایم اسپاسم عضلانی و همچنین درمان اسپاسم عضلانی در اختیارتان میگذاریم.

علایم اسپاسم عضلانی

هنگامی که یک عضله منقبض می شود ، تمامی تارهای ماهیچه ای مرکزی آن به طور همزمان منقبض خواهند شد . این اتفاق در بیشتر موارد هنگامی رخ می دهد که شما به ناگهان حرکت می کنید و یا یک عضله نا آماده را بیش از حد می کشید . به طور مثال ، برخاستن سریع از روی صندلی ، می تواند موجب کشیدگی عضلات پشت و وارد آمدن جراحت به آنها شود . در پاسخ به این حرکت تارهای عضلانی منقبض می شوند ، تا به نحوی در مقابل این فشار مقاومت کرده از وارد آمدن صدمات بیشتر جلوگیری کنند . به گزارش آسان طب این واقعه یک چرخه ی معیوب به وجود می آورد . انقباض عضلانی جریان خون ماهیچه ها را کاهش می دهد و به این ترتیب تحریک و درد بیشتری به وجود می آورد . درد بیشتر ، انقباض را تشدید تر می کند . بدین ترتیب در یک وضعیت دردناک قرار گرفته اید بدون آن که احتمال بهبود خود به خود وجود داشته باشد . بر خلف گرفتگی عضلانی که یک انقباض آنی است ، اسپاسم با حرکت بر طرف نمی شود . اگر کمر شما دچار اسپاسم شود ، نمی توانید حرکت کنید .

درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات
درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات

درمان درد اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی تمایل به پایایی دارد و به آسانی برطرف نمی شود . برای رهایی از آن این روش ها را اجرا کنید .

برای درمان درد اسپاسم عضلانی پاهای خود را آزاد کنید .

به پشت دراز بکشید ، بدین ترتیب فشار را از روی بافت ها بردارید . اگر اسپاسم در کمرتان است ، زانوهای خود را به آرامی به سوی چانه خود نزدیک کنید . و در این وضعیت برای چند دقیقه بمانید تا جایی که درد رخ ندهد .

برای درمان درد اسپاسم عضلانی با یخ به نرمی موضع را ماساژ دهید .

به ارامی موضع درد را به مدت 5 دقیقه با قطعه یخی به صورت دوایر متحد المرکز ماساژ دهید . یخ در ابتدا موجب تنگ شدن عروق خواهند شد ، اما پس از ان رگ ها بازتر خواهند شد . بدین ترتیب خون به سوی فیبرهای به هم تنیده هجوم می اورد . اما دقت کنید در طی حرکت یخ موجب اسیب رساندن به بافت های پیرامونی نشوید . دکتر فون اشتورف توصیه می کند این کار را هر ساعت یک بار انجام دهید .

برای درمان درد اسپاسم عضلانی مسکن مصرف کنید .

آسپیرین یا ایبوپروفن بهترین مسکن هایی می باشند که در این شرایط می توانید مصرف کنید . استامینوفن ، از آنجا که اثر ضد التهابی ندارد ، کمتر موثر واقع می شود .

برای درمان درد اسپاسم عضلانی از حرکات ناگهانی بپرهیزید و موضع را به آرامی گرم کنید .

پس از استفاده از یخ ، حرکات آهسته و ظریف موجب برقراری جریان خون طبیعی و بازگشت آسان فیبرهای منقبض به وضعیت عادی می شوند ، دکتر فن اشتورف هشدار می دهد : در این وضعیت از کشیدن سریع عضلات اجتناب کنید . چرا که این کار ممکن است اسپاسم شدیدتر شود و برای عضلات بدن خطر دارد . پس از استفاده از یخ ، مفصل در تمامی دامنه حرکتی خود فعال می شود . پس به نرمی شروع به حرکت دادن آنها کنید . بدین ترتیب الیاف عضلانی مجددا جهت انجام حرکات منظم برنامه ریزی می شوند .

اطلاعات دیگر درباره درمان گرفتگی عضلات

به گزارش اسان طب برای درمان گرفتگی عضلات در اولین مرحله باید ماهیچه و عضله منقبض شده را بکشید و منبسط بکنید.

در مرحله بعدی ماهیچه  را به آرامی ماساژ بدهید تا آزاد و شل شوند.

همچنین در مورد گرفتگی ماهیچه ساق پا میتوانید این راهکار را امتحان کنید: شما باید وزن را بر روی پای منقبض شده قرار بدهید و سپس زانو را به آرامی خم کنید.

یاداوری میکنیم تگه نمیتوانید بایستید در حالیکه پای منقبض خود را باز کرده‌ اید ،شما باید روی زمین یا صندلی بشیند .

در مرحله بعدی تلاش کنید تا پای آسیب دیده خود را به سمت سر خود بالا بکشد. این حالت به برطرف شدن گرفتگی عضلات عقب ران  کمک زیادی خواهد کرد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت اسان طب درباره گرفتگی عضلات در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید.

درد اسپاسم عضلانی و گرفتگی عضلات

اگر دچار گرفتگی عضلات شدید و با حمام داغ و چرب کردن با روغن های گیاهی و گذاشتن حوله روی ان بخش باز هم دردتان بهبود نیافت پیشنهاد میکنیم حتما به پزشک مراجعه کنید.

در نتیجه علت این گرفتگی عضلات شناسایی شده و راه حلی برای درمان ان پیشنهاد می شود.

سعی کنید این مشکل را پشت گوش نیندازید و جدی بگیرید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52