آموزش پاک کردن سینوس و تمیز کردن آن

حتما شنیده اید که برخی ها میگویند ما سینوزیت داریم یا سینوس هایمان درد گرفته است. حال ببینیم که این سینوس و سینوزیت چه هستند ؟ همچنین در این بخش آموزش پاک کردن سینوس را تقدیم می کنیم. در سینوزیت مزمن سه عارضه مهم مشاهده می‌شود: بیمارانی که پولیپ ندارند، بیمارانی که در حفره بینی پولیپی وجود دارد و دسته آخر که در اثر حساسیت به مواد آلرژن مانند مواد شیمیایی، دود سیگار، آلاینده‌ها و مواد حشره‌کش، کپک و… دچار سینوزیت مزمن می‌شوند.

سینوس ها

گرفتگی بینی دراثر التهاب لایه داخلی حفره‌های سینوسی رخ می‌دهد. این التهاب می‌تواند دردناک و ناراحت‌کننده باشد، اما کاملا شایع است و می‌تواند به‌دلیل سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آلرژی‌های فصلی یا باکتری‌های مضر ایجاد شود.

لیزا دی استفانو، استادیار دانشگاه میشیگان در درمان آسیب‌شناسی استخوان، راهی ساده و غیرتهاجمی برای تمیز کردن سینوس‌ها ارائه می‌دهد.

آموزش پاک کردن سینوس
آموزش پاک کردن سینوس

سینوزیت مزمن

در سینوزیت مزمن سه عارضه مهم مشاهده می‌شود: بیمارانی که پولیپ ندارند، بیمارانی که در حفره بینی پولیپی وجود دارد و دسته آخر که در اثر حساسیت به مواد آلرژن مانند مواد شیمیایی، دود سیگار، آلاینده‌ها و مواد حشره‌کش، کپک و… دچار سینوزیت مزمن می‌شوند.  در بیمارانی که پولیپ ندارند و سینوزیت طول کشیده دارند، عواملی مانند عفونت‌ها و مواد آلرژن موجب پیدایش بیماری می‌شود، اما در انواع پولیپ‌دار، پولیپ حتما باید توسط جراحی خارج شود.

سینوزیت مزمن بیماری‌ ای است که مدت زمان بیشتری برای بهبود طول می‌کشد. این زمان بیش از سه ماه است. علل آن متنوع‌تر و درمان نیز دشوارتر است. علائم آن شباهت زیادی به نوع حاد دارد و عمده بیماران از گرفتگی بینی و عدم تنفس از راه مجاری بینی و نداشتن حس بویایی، درد، خستگی، کسالت، بی‌حوصلگی و جمع‌شدن ترشحات پشت حلق و بینی شکایت می‌کنند.

پاک کردن سینوس

اگر احساس گرفتگی بینی می‌کنید و برای‌تان ناراحت‌کننده است، این ترفند ساده را امتحان کنید:

-زبان‌تان را به سقف دهان‌تان فشار دهید. آموزش پاک کردن سینوس

-یک انگشت را میان ابروهای‌تان گذاشته و فشار دهید.

-حدود بیست ثانیه نگه دارید.

-سینوس‌های‌تان باید شروع به تخلیه شدن کنند.

این تکنیک چگونه عمل می‌کند؟

فشار میان ابروها، استخوان پیشانی را کمی داخل برده و روی استخوان بینی هم که در پشت آن است تاثیر می‌گذارد. سینوس‌ها، حفره‌های توخالی در استخوان جمجمه هستند. این حفره‌ها با هم در ارتباطند و با بافت غشای مخاطی و مخاط پرشده‌اند. این استخوان‌ها نسبتا انعطاف‌ پذیرند، بنابراین یک ماساژ ساده می‌تواند به تمیز کردن هرگونه مایعی که در درون این حفره‌ها انباشته شده کمک کند.

درباره سینوس ها باید بگوییم که فشار ریتمیک زبان به سقف محکم دهان، فک فوقانی و تیغه‌ی بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این استخوان، مجراهای بینی را به دهان مرتبط می‌نماید. فشار باعث می‌شود تیغه بینی به عقب و جلو بجنبد. این حرکت باعث می‌شود سایر استخوان‌ها به‌سمت بیرون برجسته شوند و در نتیجه مایع از سینوس‌ها خارج شده و به سمت بینی و حلق حرکت کند. این شیوه، به‌درد آنهایی می‌خورد که انعطاف‌پذیری استخوان‌شان زیاد است. اگر غشای مخاطی‌تان خیلی ملتهب باشد، ممکن است سینوس‌ های‌ تان به راحتی تخلیه نشود..

.

آموزش پاک کردن سینوس
آموزش پاک کردن سینوس

شست‌وشو با سرم و فواید آن

محلول تهیه شده در منزل یا سرم شست‌وشو باید در دمای اتاق نگهداری شود.  این محلول‌ها حداکثر تا یک هفته قابل استفاده است و پس از آن باید دور ریخته شود. دست‌کم دو بار شست‌وشو در روز ضروری است. در صورتی که بیمار همزمان از سایر داروهای بینی مثل اسپری استفاده می‌کند، شست‌وشو باید حتما پیش از استفاده از دارو انجام شود، زیرا وقتی دارو روی مخاط تمیز اسپری شود تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. درباره سینوس ها باید بگوییم که  به گزارش آسان طب مقدار مایع لازم برای شست‌وشو را باید داخل یک کاسه کوچک ریخت، زیرا سرنگ استفاده‌ شده نباید هیچ‌وقت با ظرف اصلی محلول شست‌وشو یا سرم تماس پیدا کند. می‌توان برای گرم‌کردن سرم از مایکروفر استفاده کرد، اما باید مواظب بود محلول شست‌وشو داغ نشود.

 برای شست‌وشو، سر خود را روی سینک دستشویی خم کنید و مایع را به داخل بینی بریزید. دقت کنید در این حالت جهت جریان مایع باید به سمت پشت بینی باشد، نه رو به بالا.درباره سینوس ها باید بگوییم که بلعیدن غیرارادی اندکی از مایع شست‌وشو اشکالی ندارد. احساس سوزش جزئی در دفعات اول استفاده از محلول شست‌وشو طبیعی است.

شست‌وشوی بینی با سرم یا آب نمک باعث پاکسازی ترشحات آلوده و مواد محرک از بینی می‌شود. به علاوه، شست‌وشو در مرطوب‌سازی سینوس‌ها و مجاری بینی نیز موثر است و مطالعات نقش آن را در بهبود کارکرد سلول‌های پاکسازی‌ کننده بینی نشان داده‌ است. درباره سینوس ها باید بگوییم که برای شست‌وشو می‌توان از یک سرنگ 30 سی‌سی یا بطری‌های پلاستیکی قابل فشرده‌شدن یا ظرف‌های مخصوص شست‌وشوی بینی که بی شباهت به قوری نیست، استفاده کرد. در صورت استفاده از سرنگ باید هر دو تا سه هفته آن را با یک سرنگ جدید جایگزین کرد تا باعث انتقال آلودگی و عفونت نشود. برای تهیه محلول شست‌وشو در منزل می‌توان یک تا یک و نیم قاشق چایخوری پر از نمک خالص را به حدود یک لیتر آب جوشیده خنک‌شده اضافه کرد. می‌توانید به این محلول یک قاشق چایخوری بیکربنات (بیکینگ پودر) هم اضافه نمود.

آموزش پاک کردن سینوس
آموزش پاک کردن سینوس

درمان سینوس یا درمان خانگی سینوس

برای درمان سینوس ها و سینوزیت سعی کنید در هوای مرطوب باشید. بخور و دستگاه بخور را فراموش نکنید. همچنین میتوانید سرتان را روی بخار کتری قرار دهید. همچنین از دود سیگار و سیگاری ها سریعا دوری کنید. سیگار برای شما سم است.

مصرف زیاد اب و مایعات برای درمان سینوس ها بسیار مفید است. منظور از مایعات اب میوه های طبیعی است. از مصرف مایعاتی که دارای کافئین و الکل هستند به شدت پرهیز کنید. چون مصرف الکل سینوس ها را متورم خواهد کرد.

آموزش پاک کردن سینوس
آموزش پاک کردن سینوس

آموزش پاک کردن سینوس بخشهای مختلفی دارد.

ولی این را بدانید که سیگار و دود برای شما سم است.

همچنین یکی از بهترین راهکارها برای پاک کردن سینوس بخور است. بخور اب نمک ، اکالیپتوس ، شلغم یا حتی اب جوش ساده .

بخار از راه بینی بالا میرود و کمی به تخلیه شدن و پاکسازی سینوس شما کمک می کند.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام
    اسپری فلوتیکومکس رو بگیرید و صبح و شب استفاده کنید .
    خودم چندین سال سینوسهام شبها موقع خواب بینی ام رو کاملا کیپ میکرد و هریکساعت بیدار میشدم ، این اسپری بعد از سه روز کاملا سینوسهام رو تخلیه کرد و الان کاملا خوب شدم

  2. چقدر عالی بود . سرماخورده هستم و تکنیک فشار بین دو ابرو رو امتحان کردم . اصلا باورم نشد سینوسم تخلیه شد . البته من به حالت دراز کش این کار رو انجام دادم . خیلی خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا