علایم و درمان التهاب مفصل و درد مفاصل

التهاب مفصل و درد مفاصل مشکلی است که ممکن است برای ما یا اعضای خانواده مان اتفاق افتاده باشد. نقرس، نوعی از آرتریت است که حمله التهاب مفصل نقطه ای آن ، اغلب در انگشت بزرگ پا رخ می دهد وتا یک هفته ادامه دارد. التهاب ناشی از کریستال های اسیداوریکی است که در مفصل به وجود می ایند. پس بد نیست اطلاعاتی را درباره ان کسب کنیم . با ما همراه باشید.

التهاب مفصل چیست ؟

در این بخش از اسان طب اطلاعاتی در درباره التهاب مفاصل و علایم التهاب مفصل در اختیارتان میگذاریم.

علایم التهاب مفصل

احساس میکنید یک بخاری برقی کوچک در مفصلتان وجود دارد و فردی درجه حرارت آن را بسیار بالا برده است . مفصل سرخ ، داغ و سوزناک شده است . این واضح است که بخاری برقی در کار نیست بلکه احتمالا آرتریت ، شایع ترین علت التهاب مفصل ، رخ داده است . به گزارش آسان طب معمول ترین نوع آرتریت ، استئو آرتریت است . در این حالت خارهای ظریف بر روی سطح استخوانی مفصل به وجود می آیند . این خارها موجب تحریک و جراحت عضلات ، رباط ها و زردپی های اطراف مفصل می شوند و بدین ترتیب التهاب رخ می دهد .

التهاب مفصل
التهاب مفصل

نقرس ، نوع دیگری از آرتریت است که حمله التهاب مفصل نقطه ای آن ، اغلب در انگشت بزرگ پا رخ می دهد ، تا یک هفته ادامه دارد . التهاب ناشی از کریستال های اسیداوریکی است که در مفصل به وجود می ایند . نقرس ناشی از ناتوانی بدن در متابولیسم پروتئینی به نام پورین است ، که منجر به تولید مقدار زیادی اسیداوریک می شود . در برخی افراد این ضایعه ارثی و در برخی دیگر عارضه دارویی است . عامل سوم که موجب بروز آرتریت می شود ، روماتیسم مفصلی است . این ضایعه یکی از انواع بیماری های خود ایمنی است ، که در آن ها سامانه دفاعی بدن ، برخی از اعضا را به عنوان یک جسم خارجی می شناسد و به آنها حمله ور می شود . در روماتیسم مفصلی ، عضوی که بیگانه تصور می شود ، مفاصل می شود . یک عفونت نیز می تواند موجب التهاب مفاصل شود .

دو عامل دیگر التهاب مفاصل که از شیوع کمتری برخوردارند ، پلی میالژیا روماتیکا و نوعی آرتریت به نام اسپوندیلیت آنکیلوزان می باشند .

و دست آخر هر گونه جراحت و یا ضربه ای به مفصل حتی اگر مدتی از آن گذشته باشد می تواند موجب بروز التهاب گردد.

درمان التهاب مفصل

نیمی از درمان التهاب مفصل تشخیص علت است . التهاب ناشی از جراحت مفصل عموما واضح است . در مواردی غیر از این ، تشخیص مبهم و در حوزه تخصصی یک پزشک است .

برای تشخیص علت ممکن است لازم شود وی مقداری از مایع مفصلی را با سوزن بکشد . احتمال دارد این مایع در اثر جراحات تازه خونی باشد ، یا در آن باکتری عامل عفونت ، اسیداوریک و یا موادی که نشان دهنده ی التهاب ناشی از یک جراحت قدیمی است ، وجود داشته باشد .

توصیه هایی برای تسکین التهاب مفصل

آرتریت یک مشکل جدی است و شما باید با پزشک خود در تدوین یک برنامه راهبردی برای فائق آمدن بر این مشکل همکاری کنید . در ادامه چند توصیه برای التیام التهاب خواهد آمد .

برای تسکین التهاب مفصل ، مفصل را ببندید .

با استفاده از یک باند کشی مفصل خود را ببندید تا بدین وسیله مفصل ملتهب و دردناک را ثابت نگه دارید . پزشک باید بررسی کند که آیا سفتی پانسمان کافی است . از وی بخواهید تعیین کند چه مدتی بایست پا بدون حرکت باقی بماند .

برای التهاب مفصل ، ظرف های شام را روز بعد بشویید .

اگر به روماتیسم مفصلی مبتلا هستید ، ظرف های شام را صبح روز بعد بشویید . بسیاری از مبتلایان به دست درد تمایل دارند ظرف ها را صبح بشویند .چرا که آب گرم در آنها احساس بهتری پدید می آورد .

برای التهاب مفصل ، با دقت داروهایتان را مصرف کنید .

روماتیسم مفصلی عموما با درمان های ترکیبی شامل متو ترکسات و داروهای ضد التهابی غیر کورتونی به خوبی بهبود می یابد . البته داروهای ضد التهابی غیر کورتونی ممکن است موجب آسیب به معده شوند ، لذا برنامه ی درمانی خود را با دقت پیگیری کنید . به گزارش آسان طب اگر در اثر درد زمین گیر شده اید ، ممکن است برای شما داروهای استروئیدی (کورتونی) تجویز شود ، بدین ترتیب تا ظهور تاثیرات متوترکسات درد و التهاب به سرعت تخفیف پیدا می کند .

.

التهاب مفصل
التهاب مفصل

 

دردهای نقرس را از خود دور کنید

برخی روشهای تسکین نقرس به شرح زیر است :

بالا بگیرید .

مفصل مبتلا را بالا بگیرید و به آن استراحت بدهید . حملات نقرس معمولا بیشتر از چهل تا هفت روز طول نمی کشند.

اسید را بشویید .

بسیار آب بنوشند تا اسید اوریک را از بدنتان بیرون بریزید و مانع تشکیل سنگ های اسید اوریکی در کلیه شوید .

به طور کوتاه مدت از دارو استفاده کنید .

بهترین سلاح های دارویی مبارزه با نقرس ، داروهای ضدالتهابی هستند که معمولا به صورت کوتاه مدت تجویز می شوند . برای درمان درد ، علاوه بر کاهش التهاب گاهی پزشکان ایندومتاسین ، ناپروکسن یا دیکلوفناک تجویز می کنند . بیشترین دارویی که تجویز می شود کلشی سین است که معمولا بسیار موثر است . اگر حمله بسیار شدید باشد ممکن است پزشک قرص و یا آمپول استروئیدی مانند کورتون تجویز کند .

سایر داروهایتان را بررسی کنید .

برخی داروها می توانند باعث بروز حمله نقرس شوند . مثلا برخی داروهای مدر می توانند باعث احتباس اسید اوریک شوند . از پزشک خود بخواهید داروهایتان را بررسی کند و در صورت لزوم آنها را تعویض کند .

از پورین اجتناب کنید .

در بسیاری از موارد نقرس با دارو کنترل می شود . اما محدود کردن مصرف غذاهای سرشار از پورین مانند گوشت قرمز ، عصاره گوشت ، برخی غذاهای دریایی مانند ماهی کولی ، ساردین و شاه ماهی ممکن است در افرادی که سطح اسید اوریک خونشان بالا است لازم باشد . اینها تنها برخی از متهم ها هستند که می توانند زمینه ساز حمله شوند ، برای محافظت بیشتر از پوریت از پزشکتان درباره دارویی به نام آلوپورینول که سطح اسید اوریک خون را پایین می آورد ،سوال کنید .

التهاب مفصل
التهاب مفصل

خلاصه ای درباره التهاب مفصل

اگر علایم درد ، خشکی بدن ، التهاب در قسمتهای مختلف بدن ( الزامی نیست) و مشکل در حرکات مفاصل را برای دو هفته داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

یادتان باشد برای جلوگیری از بیمار شدن باید دو مورد مهم را رعایت کنید :

یکی اینکه وزن شما همیشه باید متعادل باشد . اضافه وزن بر ماهیچه ها ، مفاصل و استخوان هایتان فشار می اورد و موجب بیماری شما می شود.

دوم اینکه ورزش و پیاده روی را فراموش نکنید. حتی پیاده روی اهسته . البته ما ورزش های سخت و سنگین را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

التهاب مفصل
التهاب مفصل

التهاب مفصل چه دست و چه پا و … مشکلی است که ممکن است پیر و جوان را درگیر کند و علل مختلفی هم داشته باشد.

اگر به علایم مشکوکی در مفاصل برخوردید مثلا درد مشکوک یا برامدگی و … به متخصص مراجعه کنید تا مشکلتان را شناسایی کند.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. موفق باشید.

منبع :

ASANTEB.COM

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا