Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
پیشگیری و راه درمان بیماری آسم – مجله آسان طب

پیشگیری و راه درمان بیماری آسم

درمان بیماری آسم روشهای مختلفی دارد. بیماری اسم یک بیماری ریوی است که طی آن شخص به دلایل مختلف مثل آلرژی در تنفس مشکل پیدا می کند. اکثرا برای این بیماری از اسپری و حتی کپسول اکسیژن استفاده می کنند. اگر در تنفس تان به مشکل برخوردید سریعا به پزشک مراجعه کنید. چون اختلال در تنفس شوخی بردار نیست و ممکنست منجر به مرگ شود.

درمان بیماری آسم

آسم چیست ؟ درمان بیماری آسم

آسم یک کلمه یونانی است. کسانی که بیماری آسم دارند برای نقاشی ساختمان دچار مشکل تنفسی می شوند. آسم وضعیتی است که موجب التهاب و گرفتگی مسیر عبور هوا می شود. گرفتگی عضله اطراف راه های تنفس (لوله های تنفسی)، و وجود خلط و ترشحات دیگر تنفس را با مشکل روبرو می سازد.

آسم به طور ناگهانی رخ می دهد. در این صورت بیمار ممکن است صدای خس خس یا سوت زدن هنگام تنفس و بازدم، سرفه توام با خلط داشته باشد. سرفه خشک مزمن ممکن است تنها علامت آسم ملایل باشد.

مواردی که آسم را شدت می بخشند شامل آلرژی ها به گرد و غبار، دانه گرده کپک و حیوانات می باشند. عفونت معمولی ترین شدت دهنده آسم است. سایر شدت دهنده ها شامل ورزش، هوای سرد، سیگار یا دود چرب، تغییرات آب و هوا، سرماخوردگی یا آنفولانزا، بخار شیمیایی از موارد شوینده خانگی و فرآورده های محل کار، بی حس کننده ها (بخصوص آسپرین) نگهدارنده، رنگ کننده های غذایی و اضطراب و تنش می باشند.

آسم معمولاً در کودکی ظاهر می شود. اولین مرحله اغلب به دنبال سرماخوردگی و آنفولانزا می باشد که بیشتر برای کودکانی است که در خانه در معرض دود سیگار قرار می گیرند. تعدادی از کودکان همین که مسن تر شدند دچار آسم می شوند.

بیشتر کودکان می توانند با اجتنباب از عوامل فوق الذکر که موجب حمله آسم می گردد از شروع حمله و یا شدت علائم آسم بکاهند.

علائم بیماری آسم

 پیشگیری از ابتلا به آسم و درمان بیماری آسم

عللی که موجب حمله آسم می شوند را بیابید و از آنها اجتناب کنید:

 • از تمام دودها دوری کنید. سیگار را رها کنید و از دود دوست دوم هم اجتناب نمایید. تغذیه مناسب داشته باشید، کار کنید، مسافرت بروید و در محل های بدون دود استراحت نمایید. از اجاق هایی که چوب در آنها می سوزانند دوری نمایید.
 • از هوای آلوده و داخل سالن هایی که آلودگی هوا زیاد است دوری جویید.
 • از بو های قوی ، عطر ها و ادکلن اجتناب کنید.
 • از تنفس در هوای سرد اجتناب کنید. در آب و هوای سرد از طریق بینی نفس بکشید و بینی و دهان را با دستمال یا ماسک بپوشانید.
 • از نگهداری حیوانات خانگی که دارای پر و مو هستند خود داری کنید. حیوانات اهلی مانند ماهی و لاک پشت ممکن است کمتر ناراحتی بوجود آورند.
 • مرتب دست خود را شستشو دهید که احتمال خطر سرماخوردگی را کاهش دهید. هر سال از تزریق واکسن آنفولانزا استفاده کنید. درمان بیماری آسم چگونه است ؟

توانمندی ریه ها و راه های تنفسی را تقویت کنید:

 • به طور منظم ورزش کنید. شنا یا ورزش هوازی در آب خوب است. هوای مرطوب کمتر موجب حمله می شود. ورزش و تمرین شدید حمله های آسم را شدت می بخشد بهتر است شروع ورزش را با پزشک مشورت کنید. تنظیم داروها و انتخاب ورزش مناسب کمک می نماید.
 • تنفس با عضلات شکم را تمرین کنید.
درمان بیماری آسم
در هنگام ابتلا به آسم از گربه و سگ دور کنید.

درمان خانگی آسم درمان بیماری آسم

 • بیاموزید که چه روشی می تواند حملات آسم را کاهش دهد و با بکارگیری و توانمندی کردن ریه و راه های تنفس کمترین حملات را تجربه خواهید کرد و لذا در این راه می توانید قدم های مناسبی برای کاهش ناراحتی آسم بردارید. درمان بیماری آسم چگونه است ؟
 • از پزشک برای طرح مراقبت و دریافت راهنمایی و داروهایی که نیاز هست سوال کنید. درمان بیماری آسم چگونه است ؟
 • اگر کودک دچار حمله آسم شد خونسرد باشید. داروهای توصیه شده را مصرف کنید و به او کمک نمایید تا استراحت کند. کودک و معلم و مراقب وی باید بداند که در هنگام حمله آسم چه کاری انجام دهد.
 • مقدار و مورد استفاده استنشاق دهنده را بیاموزید. این اسپری ها مقدار صحیح دارو را به ریه می رساند. مهارت برای مصرف اسپری لازم است. یک نوع اسپری جدید که مقدار مصرفی دارو را تنظیم می کند اخیراً به بازار آمده است.درمان بیماری آسم چگونه است ؟ درمان بیماری آسم درمان بیماری آسم درمان بیماری آسم چگونه است ؟

شما میتوانید از میوه ها هم به نوعی پیشگیری و هم درمان آسم استفاده کنید که در اینجا ( درمان آسم ) مطالعه و استفاده لازم را ببرید.

از پزشک بخواهید روش صحیح استنشاق اسپری را به شما آموزش دهد.

 • از پزشک درباره اسپری ضد التهاب سوال کنید.
 • مصرف مایعات را برای مرطوب نگه داشتن راه های تنفس اضافه کنید. درمان بیماری آسم چگونه است ؟
 • داروهای ضد التهاب مانند آسپرین، ناپروکسن و ابوبروفن می توانند عکس العمل های شدید با آسم بوجود آورند. از آنها با احتیاط استفاده نمایید و یا با پزشک مشورت کنید. اگر دریافتید که دارویی اذیت می کند از مصرف آن خود داری کنید.
 • هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید.
 • ورزش های آرام بخش را پیگیری کنید.
 • از راه رسانه های گروهی و روزنامه و مجله اطلاعات خود را در مورد آسم افزایش دهید.

چگونه اسپری و اسپیسر را مورد استفاده قرار دهید:

 • اسپری دهنده را برای مدت پنج ثانیه خوب تکان دهید. سرپوش آن را بردارید، قطعه دهانی آن را در انتهای اسپیسر فشار دهید. اسپری را با انگشت اشاره روی آن و انگشت شست در زیر نگهدارید.
 • هوای ریه ها را تا حدی که می توانید خارج کنید. سر را به عقب ببرید. قطعه دهانی اسپیسر (اندازه گیر) را در داخل دهان قرار دهید و لبها را در اطراف آن ببندید. درمان بیماری آسم چگونه است ؟
 • بالای اسپری را برای آزاد کردن دارو فشار دهید. به آهستگی نفس عمیق بکشید تا جایی که می توانید ریه ها را از هوا پر کنید. اگر صدای موزیکال شنیدید، خیلی سریع استنشاق کرده اید. نفس را برای 10 ثانیه نگهدارید و بعد هوا را خارج کنید.
 • بستن لبها در اطراف قطعه دهانی حفظ کنید، دو تا سه نفس عمیق بکشید و هر نوبت 10 ثانیه نگهدارید. برای موثر واقع شدن پس از پوف کردن دو تا سه دقیقه صبر کنید و نوبت بعدی را استفاده کنید.
 • قطعه دهانی اسپری اسپیسر را بشویید و سرپوش اسپری را هر هفته یکبار با آب و صابون بشویید و خشک کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه نمایید؟

 • اگر بیماری آسم برای اولین بار اتفاق افتاده.
 • اگر علائم بیماری آسم با درمان معمولی با شکست مواجه شد یا حمله آن شدید است.
 • اگر خلط سبز، زرد یا خونی شد ممکن است نشان از عفونت باکتری باشد (موردهای زیر را ملاحضه نمایید.)
 • اگر شخصی آسم داشته باشد و دیگر اعضاء خانواده اطلاعات کافی در این مورد نداشته باشند یا داروی مورد نیاز در دسترس نباشد.
 • اگر درمان آسم را استفاده کردید و آسم بدتر شد.
درمان بیماری آسم
درمان بیماری آسم

پس در این قسمت متوجه شدیم بیماری آسم یکی از بیماریهای ریوی است که در تنفس شخص مشکل ایجاد میکند. در درجه متوسط بیماری آسم پزشک برای شما اسپری ها مخصوص آسم را تجویز میکند. اما اگر شدت بیماری آسم افزایش یابد باید کپسول اکسیژن مصرف کنید.

برای درمان بیماری آسم  حتما از داروهایی که پزشک داده به موقع استفاده کنید. حتی اگر یکی از انها را یادتان برود ممکن است در تنفستان مشکل جدی ایجاد شود. همچنین برای درمان بیماری ماسک در بیرون از منزل ماسک بزنید تا هوای الوده وارد ریه تان نشود. برای درمان بیماری آسم اگه سیگاری هستید سیگار را ترک کنید و اگر اطرافتان سیگاری هست هرگز نزدیک او ننشینید. دود سیگار برای شما سم است.

برای درمان بیماری آسم اولین مرحله مراجعه به پزشک است.

درمان بیماری آسم

بهترین راه برای درمان بیماری آسم دوری از آلودگی است. منظور هر نوع الودگی مانند دود ماشین ، دود سیگار و … است. تا میتوانید از هوای تمیز استفاده کنید تا ریه هایتان جان دوباره بکیرد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره درمان بیماری آسام تقدیمتان می کنیم بهره کافی را برده باشید. موفق باشید.

 منبع : AsanTeb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35