سیاه سرفه چیست و چه علائم و درمانی دارد؟

سیاه سرفه ، علایم و راههای درمان سیاه سرفه موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است . سیاه سرفه در همه افراد مخصوصا کودکان دیده می شود. برای درمان گیاهی سیاه سرفه میتوانید از شربت گل هلو و جوشانده اکالیپتوس استفاده کنید. سعی کنید مدام نوشیدنی های گرم بنوشید و قفسه سینه تان را هم گرم نگه دارید.

سیاه سرفه چیست

سیاه سرفه چیست ؟

تعریف کلاسیک بیماری سیاه سرفه عفونت سمی مسری است که ایجاد مصونیت می کند و خصوصاً در میان کودکان بیشتر مشاهده می شود. مرحله پنهانی بیماری سیاه سرفه به طور متوسط 8 روز طول می کشد.

علائم سیاه سرفه

در اوایل سیاه سرفه به شکل یک ناراحتی بینی – نای – برونشیتی معمولی و مقاوم است. تشخیص آن از راه «مسری بودن» ( که به هیچ وجه ثابت نشده است) و عدم ابتلا به بیماری سیاه سرفه در گذشته ممکن است عملی باشد. علاوه بر آن می توان از سینه عکس برداری کرده و خون را بررسی کرد و کشت مخاط حلق را نیز انجام داد.

یک یا دو هفته پس از شروع بیماری سیاه سرفه، سرفه شدید و پی در پی که خاص آن می باشد ظاهر شده و باعث ترشح خلط می شود، که گاهی اوقات با بالا آوردن مواد غذایی همراه است. دوره این سرفه های شدید چهار تا پنج هفته طول می کشد.

مشکلات سیاه سرفه

گاهی اوقات این بیماری باعث ورم گوش و خصوصاً ذات الریه برونشی و این سرفه های شدید نباید به مدرسه برود (مربوط به قوانین فرانسه).

درمان سیاه سرفه به روش بهداشت طبیعی

در این رابطه مانند هر نزله دیگری تغذیه باید به حداقل برسد. در اوایل روزه کامل یا رژیم آب سبزیجات تازه و یا سوپ سبزیجات انجام می گیرد. تمام مواد غذایی سفت، نشاسته دار، چربی ها، پروتیدها و همچنین شیر و مشتقات آن و تخم مرغ حذف می شوند. پوشت و ماهی نیز در روزها و یا حتی هفته های اول نامناسب هستند. به گزارش آسان طب سرفه های شدید و بحران های آن در صورتی که تغذیه به حداقل خود رسیده باشد از شدت کمتری برخوردار خواهند بود. اما برعکس این نکته نیز مشاهده خواهد شد که کمترین اشکالی در رژیم غذایی باعث تشدید علائم آن می شود. طولانی شدن مدت رژیم سم زدایی نباید باعث نگرانی شما شود. و به دنبال آن می توانید از فرمول 20 – 20 – 60 در مقادیر پایین که به تدریج افزایش می یابند استفاده کرد. از خوردن شیر نجوشیده یا ماست خودداری کنید.

پس از اولین مرحله که در طول آن بیماری باید در رختخواب و محلی گرم باقی بماند تمرینات فیزیکی در هوای آزاد مفید خواهند بود. در برخی موارد تغییر شدید آب و هوا باعث می شود که ناراحتی چند روزی تشدید شود ولی پس از آن بهبود به سرعت بازخواهد گشت.

از ضمادهای ولرم یا سرد که یک یا دو بار در روز در اطراف گردن گذاشته می شوند استفاده کنید (ضمن آن که باید مراقب باشید که این منطقه پس از چند دقیقه مجدداً گرم شود). در غیر اینصورت ضماد را برداشته و از کمپرس آب گرم استفاده کنید، در آن می توان اسانسهای گیاهی مانند پونه، اکلیل کوهی، اکالیپتوس و کاج را به کار برد.

راه درمان سیاه سرفه

 درمان سیاه سرفه به روش گیاه درمانی

+در طول 24 ساعت سه بار و هر بار ده قطره تنطور پیچک محلول در آب را بنوشید.

+هر روز دو قاشق سوپ خوری شربت گل هلو: 50 گرم گل خشک شده هلو را در نیم لیتر آب به مدت ده دقیقه بجوشانید سپس مخلوط را صاف کنید و به اندازه وزنش به آن عسل اضافه کرده و آن را در ظرفی از آب جوش بپزید تا شربت آن به دست آید.

+جوشانده برگ اکالیپتوس (20 گرم در لیتر )

درمان گیاهی سیاه سرفه
درمان گیاهی سیاه سرفه

درمان گیاهی سیاه سرفه

برای درمان گیاهی سیاه سرفه مدام مایعات گرم بنوشید. اجازه ندهید قفسه سینه تان یخ بکند. حتی حوله گرمی داخل لباس خود بگذارید. سوپ داغ بدون ادویه اند را فراموش نکنید.

همچنین برای درمان سیاه سرفه شیرین بیان راه حل خوبی است. عسل را برای درمان سیاه سرفه فراموش نکنید.

سیر و پیاز هم برای درمان خانگی و درمان گیاهی سیاه سرفه مفید هستند.

منبع : AsanTeb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا