مهمترین عامل سکته مغزی چیست؟

مهمترین عامل سکته مغزی موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. سکته مغزی علل زیادی دارد. ولی از مهمترین عوامل سکته مغزی میتوان به ژنتیک، افزایش فشار خون، بیماری قند، مصرف سیگار، مواد مخدر، کم‌تحرکی، چربی بالا و چاقی و … اشاره کرد. همه این عوامل ایجاد تصلب و گرفتگی رگ را سرعت بخشیده و موجب سکته مغزی خواهند شد. در این بخش اطلاعاتی را در این باره تقدیم می کنیم.

مهمترین عامل سکته مغزی

سکته مغزی چگونه بیماری است؟

سکته مغزی یا خونریزی مغزی ، تظاهرات حاد و مزمن عروق مغزی است. WHO سکته مغزی را این چنین تعریف کرده است: «ایجاد سریع نشانه های بالینی به علت اختلال عمل مغز که بیش از 24 ساعت به درازا بکشد یا به مرگ منتهی می شود بدون این که ایجاد آثار و شواهد عروقی کند.»

بیماری سکته مغزی

اختلال عمل مغز بر اثر تنگ شدن سرخرگ ها، بسته شدن یا پاره شدن آنها و یا بدی عمل مغز با نشانه های عضوی و عملی بروز می کند.

نشانه های عضوی و عملی اختلال عمل مغز همراه با اغماء، فلج نیمه بدن، فلج دو پا، فلج یک دست یا یک پا، فلج متعدد، اختلال گفتاری یا حسی و عصبی بروز می نماید.

فلج نیمه بدن و اختلال جسمی – عصبی در اکثریت بیماران وجود دارد. خونریزی زیر عنکبوتیه بر اثر ناهنجاری عروقی مادرزادی حادث می شود.

ترومبوزیاآمبولی مغزی، کم خونی گذرای مغزی، بیماری عروقی نامشخص، انسداد عروق، خونریزی مغزی و زیر عنکبوتیه همگی جزء نشانگان متعدد سکته و خونریزی مغزی است.

دامنه بیماری سکته مغزی :

خونریزی مغزی در سراسر جهان به صورت مشکل بهداشتی وجود دارد. شایعترین شکل سکته مغزی،ترومبوز مغزی است و بعد از آن خونریزی مغزی است. خونریزی زیر عنکبوتیه و آمبولی ریه از لحاظ میرایی در درجات بعدی اند.

سکته مغزی بهتر از اشکال دیگر قابل تشخیص اند. خونریزی تحت عنکبوتیه بهتر از انواع دیگر در مقابل خونریزی مغزی بیش از میزان واقعی تشخیص داده می شوند.

مهمترین عامل سکته مغزی

مهمترین عامل سکته مغزی چیست ؟

از مهمترین عامل سکته مغزی میتوان به مشکلاتی مانند ناراحتی قلبی، افزایش فشار خون، حملات ایسکمیک گذرا و سوفلهای شریان کاروتید اشاره کرد.

در مورد افزایش فشار خون ، فشار خون سیستولی این باب موثرتر است. عومل خطر آفرین سکته مغزی، و قلبی مشابه دارای اثرات متفاوت هستند. به گزارش آسان طب، در خونریزی مغزی، فشار خون بالا را تنها عامل خطر آفرین ثابت دانسته اند و در مورد خونریزی تحت عنکبوتیه فشار خون بالا، مصرف دخانیات و کاربرد قرص ضدبارداری را مرتبط دانسته اند.

افزایش مصرف نمک و فقر پروتئین هم جزو مهمترین عامل سکته مغزی می باشند.

TIA حملات کم خونی گذرای مغزی، حملات کانونی و برگشت پذیر، نقص عصب شناختی با آغاز ناگهانی و با مدت کمتر از 24 ساعت این حملات تمایل به تکرار دارند، و به علت میکروآمبولی ایجاد می شوند، از عوامل سکته مغزی اند.

یک علت سکته مغزی هم افزایش سن است. عموماً با افزایش سن، شانس ابتلا به سکته ی مغزی نیز افزایش می یابد. همچنین جنسیت یکی دیگر از عوامل سکته مغزی است. از لحاظ جنسی نیز بیماری و همین طور میرایی ناشی از آن در مردان بیش از زنان است. این نسبت جنسی در مورد اشکال متنوع بیماری متفاوت است فرضاً در مورد خونریزی تحت عنکبوتیه در خانم ها بیشتر و مهمترین انواع آن در سنین جوانتر بروز می کند.

وجود سابقه در مورد بیماری های عروقی خود زمینه ساز ایجاد بیماری سکته ی مغزی است. بیماری سکته ی مغزی عمدتاً در طبقات پایین اقتصادی اجتماعی بیشتر است.

مرگ و میر در بیماران سکته مغزی :

سکته مغزی یکی از علت مهم مرگ و ناتوانی در سراسر جهان است چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای رو به پیشرفت نزدیک به 3/1 مبتلایان به سکته ی مغزی در سه هفته اول و 48 درصد موارد در یک سال اول می میرند.

عوامل ایجاد کننده زمینه نامساعد پیش آگهی سکته مغزی عبارتند از : سالخوردگی، پرفشاری خون و از دست رفتن خود آگاهی.

مهمترین عامل سکته مغزی

مبارزه با سکته مغزی :

نخستین تدبیر برای مبارزه با سکته ی مغزی مبارزه با فشار خون بالا ست که به راحتی قابل کنترل است. حملات گذرای کم خونی مغزی (TIA ) نخستین تظاهرات سکته مغزیست. پیشگیری و درمان زودرس آنها در پیشگیری از سکته مغزی اهمیت دارد.مراقبت از دیابت، از بین بردن دود دخانیات و پیشگیری از سایر عوامل خطر از روش های جدید مبارزه با سکته ی مغزی است.

آیا “شما” به سلامتی خود اهمیت میدهید؟ آیا میخواهید از بروز سکته ی مغزی جلوگیری کنید؟ اینجا ( پیشگیری از سکته مغزی ) را مطالعه و استفاده کنید.

سکته مغزی

سکته مغزی ، علایم ان و راههای پیشگیری از ان موضوع این مقاله در مجله پزشکی آسان طب بود. امیدواریم از ان بهره مند شده باشید و اطلاعات کافی را درباره این مشکل کسب کرده باشید.

خوردن غذاهای چرب و سایز غذاهای غیر مفید و همچنین فشار عصبی و فشار خون بالا میتواند در ابتلا به این بیماری تاثیر زیادی داشته باشد.

منبع : AsanTeb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35