تغذیه خوب برای افزایش شیرمادر

شیر مادر مهمترین غذایی است که نوزاد تا دو سالگی باید آن را بخورد تا همه مواد ضروری به بدنش برسد. بنابراین مادران باید تغذیه صحیح داشته باشند تا شیرشان زیاد شود. افزایش شیرمادر با مصرف سبزیجاتی که برگ پهنی دارند ، مانند اسفناج ، کلم ، کاهو و … امکان پذیر است. بعضی سبزیجات خوشبو و معطر خاصیت ضد نفخ دارند و با ورود به شیرمادر مانع دل درد کودک خواهند شد. مانند سبزیجاتی، از جمله ریحان، ترخون، زیره، رازیانه و گشنیز. در این بخش درباره چند تغذیه خوب برای افزایش شیر مادر اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

زیاد شدن و افزایش شیرمادر

در زیر به چند مورد از گیاهانی که سبب زیاد شدن شیرمادر می شوند اشاره می کنیم . سعی کنید حتما این غذاها را در تغذیه مادران شیر ده بگنجانید تا با مشکل کمبود شیر مواجه نشوند :

1- افزایش شیرمادر با بادام زمینی

بادام زمینی موجب افزایش شیرمادر می شود . از دانه بادام زمینی استفاده می شود که در بازار به صورت خام یا نمک زده و یا بود داده برای فروش وجود دارد. این گیاه ضد چسبندگی پلاکت‌ها (که برای رقیق شدن خون موثر است) ، ضد اکسیدان ، ضد قارچ ، شیر افزا می‌باشد . بادام زمینی عارضه و ضرر مشخصی ندارد ، ولی ممکن است موجب حساسیت برخی افراد شود .

2- افزایش شیرمادر با ریحان

ریحان از گروه نعناع است . برگ ریحان مصرف خوراکی دارد . ریحان جزء گیاهان معطر و دارای خاصیت ضد نفخ برای مادر و کودک می‌باشد . ریحان یکی از گیاهانی است که موجب افزایش شیرمادر می شود .

3-  افزایش شیرمادر بارازیانه

دانه های رازیانه حاوی اسانس معطری می‌باشند . رازیه موجب افزایش شیر مادر خواهد شد.  رازیانه  خاصیت ضد نفخ دارد که می‌تواند برای مادر و کودک مفید باشد و به شدت شیرمادر را افزایش می دهد. رازیانه دارای هورمون‌های گیاهی زیادی می باشد که از طریق تحریک غدد مترشحه شیر باعث افزایش شیر مادران می گردد. میزان مصرف روزانه در حد 5 گرم یا یک قاشق مرباخوری از دانه است. اگر دانه را پودر کنید و روی غذای مادر بریزید  و یا آن را با شیر یا آب مخلوط  کنید تاثیر خیلی بیشتری در افزایش شیر مادر دارد. همچنین می‌توان آن را با ماست مخلوط و مصرف کرد.  توجه کنید که رازیانه در در حاملگی و دوران بارداری مصرف نکنید .

رازیانه ازدیاد شیر مادر

4- افزایش شیرمادر با سیاه‌دانه

دانه های گیاه سیاه دانه مصرف خوراکی دارد . سیاه‌دانه از گیاهان معطر است که باعث رفع نفخ در مادران شیرده و کودکان می‌شود و در افزایش شیرمادر نقش زیادی دارد . به گزارش اسان طب همچنین سیاه‌دانه کاهش‌دهنده پرفشاری خون ، کاهش‌دهنده اوره خون ، محرک سیستم ایمنی بدن  ، ضد درد ، ضد سرطان ، ضد حساسیت ، هضم‌کننده غذا ، ادرارآور ، مقوی معده است و موجب افزایش شیرمادر می شود . روزانه مصرف 2 گرم سیاه‌دانه مانعی ندارد ، بهتر است دانه‌ها له شوند تا اثر آن‌ها چند برابر شود . سیاه دانه عوارض جانبی ندارد  ولی توصیه می‌گردد این گیاه در دوران بارداری  خورده نشود .

5- افزایش شیر مادر با سیب‌زمینی

سیب زمینی در افزایش شیرمادر بسیار تاثیر گذار است . در حقیقت ساقه‌های زیرزمینی متورم شده آن مورد استفاده قرار می گیرد که حاوی مقدار زیادی نشاسته می‌باشد. از فواید سیب زمینی می توان به  اثرات پایین آورنده پرفشاری خون، خواب‌آور، خلط‌آور، تقویت‌کننده عضلات، اشتهاآور  ، ضد درد، ضد میکرب، تقویت‌کننده قلب، ادرارآور  و شیر افزا بودن اشاره کرد .

افزایش شیرمادر

افزایش شیرمادر راههای گوناگونی دارد. شیر مادر حاوی همه مواد لازم برای کودک است و باید تا حدود دو سالگی به او داده شود.

به عنوان مثال از قدیم الایام گفته اند رازیانه موجب افزایش شیرمادر می شود. همچنین ماکارونی هم برای مادران شریده مفید است. سیب زمینی را هم نباید فراموش  کرد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا