لیدوکائین ( Lidocaine ) درمان زود انزالی

لیدوکائین با نام دارویی و علمی Lidocain  و از گروه دارویی Local Anaesthtics می باشد که دارویی موثر برای درمان زود انزالی است . لیدوکائین باید 10 تا 15 دقیقه قبل عمل جنسی استفاده شود تا اثر کند  همچنین لیدوکائین برای بی حسی دندان یا درمان درد سوختگی و … استفاده می شود و کلا دارویی برای بی حسی است. در این بخش درباره لیدوکایین اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

لیدوکائین Lidocain درمان انزال زودرس

به گزارش مجله پزشکی آسان طب لیدوکائین در جراحی‌های کوچک و دندانپزشکی به عنوان بی حس کننده موضعی  مصرف می گردد که در دندان پزشکی به همراه کوکائین از پر مصرف ترین داروهاست .  پماد لیدوکائین در درمان دردهای موضعی مانند سوختگی ، گزش حشرات و هموروئیداستفاده می شود . لیدوکائین برای انسداد سیستم عصبی مرکزی ، انسداد عصب ،بی حسی نخاعی در اطراف سخت شامه و یا زیر تخاع  و انسداد سمپاتیک هم بسیار استفاده می شود .

عوارض جانبی لیدوکائین

لیدوکائین عوارض  گوناگونی در کنار فایده هایش دارد . عوارض لیدوکائین ناشی از مقدار زیاد مصرف ، کاهش تحمل بیمار، همچنین غلظ زیاد پلاسمایی ناشی از ورود ناخواسته دارو به رگ و همچنین ناسازگاری فرد یا حساسیت مفرط می‌باشد. واکنش‌های سیستمیک با مصرف لیدوکائین به سرعت یا با تأخیر و تا 30 دقیقه پس از تجویز دارو بروز خواهد کرد . عوارض سیستمتیک لیدوکائین شامل گیجی ، تضعیف تنفسی ، تشنج ، افت فشارخون و برادی کاردی می باشد. عوارض با شیوع کم در مصرف موضعی شامل سوزش ، گزش ، ورم یا حساسیت پوست به لمس، خارش و کهیر خواهد بود .

مقدار مصرف لیدوکائین

فرآورده‌ حاوی دکستروز: فرآورده حاوی دکستوز مصارف مختلفی دارد و مقدار مصرف آن به این شکل است که در بی‌حسی نخاعی در نوزادان و کودکان با وزن تا 5 کیلو‌گرم ، mg/kg2/5 و در کودکان با وزن 15-5 کیلو‌گرم مقدار mg/kg2 و در کودکان با وزن بیش از 15 کیلو‌گرم مقدار mg/kg1/5 تزریق می‌شود.

فرآورده حاوی اپی‌نفرین: در انفیلتراسیون موضعی یا انسداد عصبی ، مقدار mg/kg7 از محلول 1-25/0 تزریق می‌گردد . در بی‌حسی دندان mg/kg5-4 از این دارو یا مقدار واحد 150-100 میلی‌گرم مصرف میشود.

بزرگسالان:  در بزرگسالان بی‌حسی‌ وریدی منطقه‌ای مقدار300-50 میلی‌گرم و برای بی‌حسی جلدی، مقدار 300-5 میلی‌گرم باید مصرف شود . برای بی‌حسی اعصاب محیطی ، در دندانپزشکی مقدار 100-20 میلی‌گرم از محلول 2درصد در بی‌حسی بین‌دنده‌ای مقدار 30 میلی گرم از محلول یک‌درصد ، در بی‌حسی اطراف گردن رحم مقدار 100 میلی‌گرم از محلول یک درصد در هر طرف مصرف می‌شود. در انفیلتراسیون برای بی‌حسی از طریق تزریقی بر حسب وزن بیمار و نوع عمل جراحی حداکثر 200 میلی‌گرم( درمورد محلول‌های حاوی آدرنالین حداکثر500 میلی‌گرم)‌تجویز می‌شود. در بزرگسالان برای تاخیر در انزال و درمان زود انزالی از لیدوکائین استفاده می شود .

حداکثر مقدار مصرف در بزرگسالان در بی‌حسی منطقه‌ای وریدی تا mg/kg4 و در دندانپزشکی تا mg/kg6/6 یا 300 میلی‌گرم در هر بار مراجعه به دندانپزشکی و در سایر موارد تا mg/kg4/5 یا 300 میلی‌گرم در هر بار مصرف می‌باشد. در مامایی برای بیحسی قسمت تحتانی نخاع و زایمان طبیعی از طریق مهبل، مقدار 50 میلی‌گرم از لیدوکایین و در عمل سزارین و یا زایمان‌هایی که به دستکاری داخل رحم نیاز دارد، مقدار 75 میلی‌گرم استفاده می‌شود. برای بی‌حسی در جراحی شکم، مقدار 100-75 میلی‌گرم مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر یا فارماکوکینتیک لیدوکائین

 متابولیسم لیدوکائین در کبد و تا حد کمی نیز در کلیه انجام می‌گیرد. شروع اثر لیدوکائین 5-2 دقیقه و طول مدت اثر آن نیز متوسط ، دفع لیدوکایین عمدتاً‌از کلیه و به صورت متابولیت می‌باشد. به گزارش آسان طب پیوند این دارو به پروتئین متوسط تا زیاد است. نیمه عمر دارو در بزرگسالان 2-5/1 ساعت است. جذب سیستم دارو کامل است .

لیدوکائین و درمان زود انزالی

موارد منع مصرف لیدوکائین

 بلوک کامل قلبی‌ ،‌ خونریزی شدید ، کاهش شدید فشار خون و شوک ، وجود عفونت در موضعی که برای تزریق کمری در نظر گرفته شده و سپتی سمی ،‌  ایجاد انسداد زیر عنکبوتیه

تداخل دارویی لیدوکائین

داروهای مضعف CNS از جمله داروهایی که معمولاً‌ قبل از بیهوشی مصرف می‌شوند. و نیز سولفات منیزیم تزریقی، ممکن است موجب بروز اثرات تضعیفی اضافی CNS شوند. داروهای مسدود کننده بتاآدرنرژیک از طریق کاهش جریان خون کبدی ، سرعت متابولیسم لیدوکائین را کاهش داده و خطر مسمومیت با آن را بالا می‌برند. سایمتیدین متابولیسم این دارو را به تأخیر می‌اندازد و در نتیجه احتمال خطر مسمومیت افزایش می‌یابد. مصرف همزمان دروپریدول، هالوپریدول، و فنوتیازین‌ها با لیدوکائین حاوی اپی‌نفرین، ممکن است کارایی ماده منقبض کننده عروق را کاهش دهد. لیدوکائین موجب درمان زود انزالی می شود . هالوتان، انفلوران و ایزوفلوران ممکن است سبب حساسیت قلب به اثرات مقلد سمپاتیک اپی‌نفرین شوند. مصرف همزمان این ترکیبات ممکن است سبب آریتمی قلبی گردد . اثرات قلبی- عروقی اپی نفرین در صورت مصرف همزمان با داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای یا ماپروتیلین ممکن است تشدید شده و آریتمی، تاکی کاردی زیادی شدید و فشار خون ایجاد گردد. خطر بروز آریتمی قلبی در صورت مصرف همزمان گلیکوزید‌های دیژیتال با لیدوکائین‌ حاوی اپی نفرین ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه:

در صورت وجود عیب کار قلب به ویژه انسداد یا شوک قلبی، حساسیت به داروهای بیهوش کننده التهاب و یا عفونت در ناحیه تزریق، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود. به گزارش آسان طب درصورت ‌وجود بیماری‌ CNS که ازقبل وجود داشته است( به دلیل عفونت یا تومور یا سایر علل)‌و نقص انعقادی به علت مصرف داروهای ضد انعقاد یا اختلالات هماتولوژیک، مصرف این دارو در ناحیه زیر عنکبوتیه باید با احتیاط فراوان صورت گیرد. فرآورده‌های حاوی یک داروی منقبض کننده عروق در بیماران قلبی از جمله مبتلایان به آریتمی، پرکاری تیروئید، زیادی فشار خون و بیماری‌ عروق محیطی باید با احتیاط فراوان مصرف گردند.

مقدار مصرف لیدوکائین

لیدوکائین یکی از داروهای درمان زودانزالی است . البته این دارو را نباید خود سرانه مصرف کنید و حتما باید با تجویز پزشک مصرف یا قطع شود.

امیدواریم از این بخش از اسان طب درباره لیدوکایین استفاده لازم را برده باشید. اگر اطلاعات دیگری درباره این دارو دارید لطفا در قسمت نطرات بیان کنید تا دیگران هم از ان بهره ببرند.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر

    من لیدوکائین را 5 دقیقه قبل از انجام عمل جنسی و برای رفع زود انزالی استفاده کردم.
    اما تا الان که یک روز می گذرد موقع شروع ادار سوزش دارم. لطفا راهنمایی بفرمائید چکار کنم.
    اگر ممکنه از طریق ایمیل جواب دهید. با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا