مهارت های زندگی و تاثیر مثبت بر افراد

مهارت های زندگی قدم اول در فرایند زندگی است که باید آن را  را شناسایی کنیم . درست همان طور که ماهیچه ها و اجزای مختلف ، کالبد آینده ما را تشکیل می دهند ، مهارت های زندگی نیز به منزله ی آجرهای ساختمانی زندگی شما هستند . یک برنامه ی خودشناسی به شما کمک می کند تا مهارت های فعلی و مهارت هایی را که میخواهید به دست بیاورید ، شناسایی کنید . تجزیه و تحلیل دقیق وکامل ، مولفه ای سرنوشت ساز در فرایند زندگی است . برای افراد جویای رشد ، مهارت های زندگی در حکم توان نقد هستند حتی در بازار کار ، شما در ازای مهارت های خود درآمد دارید . افرادی که می توانند خود را بر حسب مهارت هایشان معرفی کنند ، بیش از سایرین از کار خود لذت می برند ، زیرا به احتمال زیاد مشاغل یا درجاتی به دست می آورند که مهارت های خاص آنان را به کار می گیرد . افرادی که از کار و زندگی شان لذت می برند ، سازنده تر و سالم ترند .

مهارت های زندگی و اموزش

تعریف مهارت های زندگی

مهارت ها شامل صفات ممتاز ، خصوصیات شخصی و استعدادهایی هستند که همراه خود دارید و به جاهای مختلف منتقل می کنید . زندگی ، تحصیل ، سازگاری و حتی شغل ، نیاز به مهارت هایی دارد . ما خیلی ساده از راه فرایند زندگی ، تعامل با دیگران و کارهای روزمره مهارت کسب می کنیم . سلیقه های شخصی ما غالبا مهارت ها و توانایی های ما را تحت تاثیر قرار می دهند . ما گرایش داریم که از کاربرد مکرر مهارت هایی که خود بخشی از فعالیت های لذت بخش را تشکیل می دهند ، برانگیخته شویم . کاربرد تکراری  مهارت های زندگی که بیشتر دوست داریم و همین طور موفقیت حاصل از آن ها ، به عنوان عوامل خود ترغیب کننده شناخته می شوند . به گزارش اسان طب عوامل خود ترغیب کننده همان مهارت هایی هستند که ما بخوبی آن ها را به کار می بندیم و از انجام دادن آن ها لذت می بریم . با آموختن واژگان مهارت ها می توانید صدها مهارتی را که در مشت شماست ، تشخیص دهید . مهارت ها عموما به سه دسته تقسیم می شوند : عملی ، کار-محتوا ، انطباقی . کلیه این مهارت ها را می توان انتقال پذیر در نظر گرفت .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

1- مهارت های زندگی عملی

مهارت های عملی آنهایی هستند که ممکن است با یک شغل خاص پیوند داشته یا نداشته باشند ، مثل پیشرفت طبق برنامه ، گردآوری داده ها و تشخیص مشکلات و پاسخگویی به آنها . به اینها مهارت های عملی می گویند ، زیرا برای انجام دادن امور یا وظایف کلی یک شغل به کار گرفته می شوند .

2- مهارت های زندگی کار – محتوا

مهارت های کار – محتوا اختصاصی هستند و به یک حرفه خاص محدود می شوند ، مثلا کتابداری توسط کتابدارها ، تصحیح اوراق و نمره گذاری توسط معلم ها ، و تفسیر نوار قلب توسط پزشکان متخصص انجام می گیرد .

3- مهارت های زندگی انطباقی

مهارت های انطباقی یا خود مدیریتی همان صفات ویژه یا خصلت های شخصی هستند ، توانایی یادگیری سریع ، توانایی پرداختن به جزئیات دقیق ، وظیفه شناسی ، مثبت اندیشی ، خودگردانی ، سازگاری و حس همکاری و لذت معنوی نمونه هایی از مهارت های انطباقی هستند .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

مهارت های زندگی
مهارت های زندگی

تاثیر مثبت مهارت های زندگی

مهارت های زندگی شخص را قادر می سازد تا دانش ، نگرش و ارزش های وجودی خود را به توانایی های واقعی و عینی تبدیل کند تا بتواند از این توانایی ها در استفاده صحیح تر نیروهای خود بهره گیرد و زندگی مثبت و شادابی را برای خود فراهم سازد .

شخصی که از مهارتهای زندگی در مراوده و ارتباط با دیگران کمک می گیرد به احراز موفقیت های ذیل نایل خواهد شد :

الف – قدرت تحمل نسبت به نظرات مختلف و احساس امنیت نسبت به گفتار دیگران

ب- انجام به موقع کار با توجه به شرایط زمان و مکان

ج- برنامه ریزی و کوشش در امور مفید و دوری از هر کار بی فایده

د-رازداری و کنترل گفتار

ه –برداشت واقع بینانه از جهان و عبرت آموزی از وقایع تاریخ گذشته

و- تقویت خودپنداری و اتکای به نفس

مهارت های زندگی

در این بخش درباره مهارت های زندگی اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم از مطالع هان استفاده کردید.

اشنایی با این مهارت های زندگی و بکار بردن این مهارت های زندگی ، در زندگی شما تاثیر زیادی گذاشته و شما را به موفقیت نزدیک میکند.

منبع : asanteb.com

1/5 ( 1 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا