مفهوم مرگ برای کودکان چیست؟

مفهوم مرگ برای کودکان باید جا بیافتد . به انها بفهمانید که مفهوم مرگ چیست . به بچه ها کمک کنید تا با مرگ کنار بیایند ، مرگ واقعیتی است که بچه ها هم باید آن را بشناسند و با آن کنار بیایند . بعضی از بچه ها با مرگ ماهی کوچولویشان اولین بار با این واقعیت روبرو می شوند و بعضی ها هم پدربزرگ و مادربزرگشان را از دست میدهند .

مادلمان نمی خواهد درباره مفهوم مرگ برای کودکان حرف بزنیم و با عباراتی چون خوابش برده سعی می کنیم بر این واقعیت که او مرده است ، سرپوش بگذاریم . همه ما تصور می کنیم بچه ها از شرکت در مراسم تدقین و ترحیم ناراحت می شوند .

اشنای با مفهوم مرگ برای کودکان

اگر بزرگترها از این که به مرگ اشاره شود احساس ناراحتی می کنند ، واضح است که بسیاری از والدین در این که چگونه آن ها را به بچه ها تفهیم کنند ، گیج و اشفته می شوند . بعضی از آنها اصلا کل ماجرا را انکار می کنند . هنگامی که کودک جسد بی جان سگی را در کنار جاده میبیند ، می گوید : او خوابیده . حالش خوب است . راستی امروز در مدرسه چه یاد گرفتی ؟ بعضی ها هم از صحبت کردن صریح درباره مفهوم مرگ برای کودکان طفره می روند و با عباراتی چون ، « فرشته ها امدند و پدربزرگ را به بهشت بردند و حالا او پیش مادربزرگ است .» با بچه حرف می زنند . بعضی ها هم یکسره از پاسخ دادن طفره می روند و می گویند : درباره مرگ نگران نباش . هیچ کس قرار نیست به این زودی ها بمیرد .

در سالهای قبل از دبستان ، نظر و تصور کودک درباره ی مرگ هم تحت تاثیر تمایلات رمز گونه آنها نسبت به کل زندگی است .  به گزارش آسان طب بچه ها در این سن شاید بتوانند تصور کنند که فرد مرده روزی بر می گردد . برای انها بسیار مشکل است که تصور کنند مرگ پایان بی بازگشت است . انها همچنین احساس می کنند هر چیزی که در دنیا روی می دهد مسئولیتش بر عهده آن هاست و از جمله می ترسند که به خاطر افکار نامهربانانه ای که درباره شخص یا حیوان مرده داشته اند ، این بلا بر سرش آمده است .

شاید هم فکر می کنند مفهوم مرگ مثل سرماخوردن است و نگران شوند که فرد دیگری بزودی بمیرد . آنها سوالات صریحی می پرسند ، « عمو رضا توی خاک چه جوری نفس می کشد ؟» پدر و مادر هم می توانند به همان صراحت جواب بدهند : عمو رضا دیگر نفس نمی کشد ، با ما غذا نمی خورد و دندان هایش را هم مسواک نمی زند .

به بچه ها در این سن باید موکدا فهماند که مفهوم مرگ برای کودکان چیست و  مردن بخشی از چرخه ی زندگی است و تقصیر کسی نیست . همچنین باید به کودک کمک کنند که با اندوه از دست دادن یک دوست یا پدربزرگ و مادربزرگ کنار بیایبند و بدانند که او باز نخواهد گشت . والدین اگر بتوانند خودشان با این مساله کنار بیایند ، به بچه هایشان هم این کار را یاد می دهند .

علت ناتوانی های یادگیری چیست ؟

مفهوم مرگ برای کودکان
مفهوم مرگ برای کودکان

مفهوم مرگ برای کودکان موضوع این بخش از اسان طب بود. شما باید کم کم این مبحث را برای او باز کنید. و طوری که او از این ماجرا نترسد ان را درک کند.

همچنین درباره بهشت و جهنم برایش توضیح دهید و بگویید اگردر این دنیا کارهای خوب بکند ان دنیا به بهشت نزد خدا میرود و به بگویید مفهوم مرگ برای کودکان خوب اصلا نباید عجیب باشد.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا