عوارض مقایسه کردن خود با دیگران چیست؟

مقایسه کردن خود با دیگران باعث آسیب رساندن به ما و ایجاد یک خلاء عمیق عاطفی در ما  می شود. شما باید خود را بشناسید و بدانید که هیچ موجودی مطلقا کامل نیست . در زیر به بعضی از احساساتی که موقع مقایسه کردن خودم با دیگران به من دست می داد اشاره می کنم. ببینید شاید شما هم درگیر چنین احساساتی می شوید. در این بخش درباره مقایسه کردن خود با دیگران اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.
 
عوارض مقایسه کردن خود با دیگران
عوارض مقایسه کردن خود با دیگران
 

مقایسه کردن خود با دیگران

 
به گزارش مجله پزشکی آسان طب مقایسه کردن خود با دیگران اگر درست انجام شود اشکالی ندارد، ولی بصورت اشتباه مشکل ساز است. مثلا شاید دوست شما سر کار مناسبی رفته و شما مدام خود را با او مقایسه می کنید و می گویید من چقدر بدبختم. دائم در خانه می نشینید و به او حسرت می خورید. خب این مسلما اشتباه است. اما اگر شما خود را با او مقایسه کنید و بگویید باید بدانم او برای رسیدن به اهدافش چه کارهایی انجام داده تا بتوانم من هم نسبت به قبلم بهتر شوم مشکلی نیست.
 
عوارض مقایسه کردن خود با دیگران
مقایسه کردن خود با دیگران
 

معایب مقایسه کردن خود با دیگران

. ایجاد حس بی کفایتی : بعد از مقایسه کردن افراد موفق با خودم ، همچکدام از تلاش هایم خودم دیگر به چشم نمی آیند. البته واقعیت این است که من هیچ درک عمیقی نسبت به موقعیت آنها ندارم. نمی دانم که چطور به چنین موقعیتی رسیده اند و فکر میکنم چون باهوش تر و عاقل تر از من بوده اند، موفق تر از من شده اند.

. ایجاد حس ناامنی : کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس از عوارض شدید مقایسه کردن با دیگران است . همه چیز خودم دیگر برایم زیر سوال می رود. نگران این می شوم که دیگران چه فکری درمورد من می کنند. گاهی فکر می کنم که دیگران از من سوء استفاده می کنند. اگر اجازه بدهم این احساسات نارضایتی، بی کفایتی و ناامنی همه من را فرا می گیرند. گودال عمیقی می شوند که همه انگیزه و لذت من را در خود دفن می کند. البته، راه هایی برای دوری از این دام وجود دارد.

. دزدیدن حس شادی : از عوارض مقایسه کردن با دیگران اینست که حس شادی و ارامش از ما گرفته می شود .  شانس لذت بردن از آنچه که دارم و آنچه که تابه حال به دست آورده ام از من دزدیده می شود. در قلبم حس حسادت رشد می کند و دوست دارم چیزی را داشته باشم که آن فرد دارد. کم کم مرغ همسایه برایم غاز می شود. واقعاً احمقانه است که چرا باید به خودم اجازه بدهم همچنین احساسی در من ایجاد شود و خوشحالیم از بین برود.

عوارض مقایسه کردن خود با دیگران
عوارض مقایسه کردن خود با دیگران

راهکارهای مقابله با مقایسه کردن خود با دیگران

مقایسه کردن خود با دیگران صد در صد به ضرر من است و باید از آن دوری کنم. در زیر به بعضی از راه هایی اشاره می کنم که به شما کمک می کند از دام مقایسه کردن خود با دیگران دور بمانید.

. آنچه که اهمیت دارد ظاهر نیست : ارزش من به عوامل ظاهری مثل اینکه چقدر پول دارم، چه ماشینی سوار می شوم، و کجا زندگی می کنم نیست. افتادن در چنین دامی خیلی راحت است. جامعه ما چنین طرز تفکری را ایجاد می کند. ما معمولاً آدم ها را برحسب این چیزها می سنجیم. اما ارزش واقعی آدم باید از این باشد که می دانیم دیگران را دوست داریم، انتخابات عاقلانه ای می گیریم، و از این قبیل. همه ما خصوصیاتی داریم که باید تحسین شود، همه ما آدم های خاص و به طریق خودمان ارزشمندیم.

. دست از مقایسه کردن خودتان با دیگران بردارید و زندگی کنید  : برای داشتن یک زندگی کامل و شاد باید استعدادها و توانایی های خودمان را پرورش دهیم. به گزارش اسان طب باید پیدا کنیم که به چه چیزی علاقه داریم و نقاط قوتمان را در همان راستا تقویت کنیم. نباید سعی کنیم مثل دیگران باشیم و باید قدر آنچه که داریم بدانیم و به خاطر آن سپاسگذار باشیم. این ممکن نیست مگر اینکه کنترل افکارتان را به دست گیرید، قدرشناس بودن را تمرین کنید و ارزش واقعی خودتان را کشف کنید.

. در نطفه خفه اش کنید : اولین کاری که می کنم این است که کنترل افکارم را در دست می گیرم. وقتی متوجه می شوم که دارم خودم را با کسی مقایسه می کنم، بالافاصله از آن دست می کشم. فکرم را به همه چیزهایی که باید به خاطرشان قدردان باشم معطوف می کنم. در ذهنم به خود متذکر می شوم که خانواده خیلی خوبی دارم، شغل خوبی دارم و زندگیم عالی است. لیستی از همه چیزهایی که باید برایشان قدردان باشم تهیه کرده ام. این لیست خیلی خوب به من کمک می کند تا فکرم را عوض کنم.

. همه چیز آنطور که به نظر می رسد نیست  :  من فقط دارم به ظاهر زندگی آن فرد نگاه می کنم. خیلی وقت ها به تجربه فهمیده ام که همیشه همه چیز آنطور که در ظاهر به نظر می رسد نیست. آنهایی که اط نظر مالی خیلی موفق به نظر می رسند خیلی وقت ها روابط بسیار اسفناکی دارند. آنهایی که آزادی خیلی وسیعی دارند، معمولاً خیلی تنها هستند. خیلی مهم است که از رو جلد یک کتاب درمورد آن قضاوت نکنیم.

عوارض مقایسه کردن خود با دیگران

مقایسه کردن خود با دیگران دو نوع هست. اگر خودمان را با کسی مقایسه کنیم که در حال پیشرفت است و ما از او عبرت بگیریم و انگیزه ای برای تلاش پیدا کنیم این مقایسه کردن خوب است.

اما اگر خودمان را با کسی مقایسه کنیم اما بدون تلاش فقط به او حسودی کنیم و در جا بزنیم این مقایسه نه تنها بی فایده است بلکه عوارض زیادی هم دارد.

گردآورنده : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا