هگزاکلروفن ( Hexachlorophene) چیست ؟

هگزاکلروفن پودر سفیدی است که به صابون ، روغن ها یا کرم های افزوده می گردد و اثر آنتی سپتیک دارد . با توجه به تاثیر آن بر کوکسیسهای گرم مثبت ( اثر باکتریواستاتیک) و حفظ خاصیت در حضور صابون ، جهت شستشوی دست جراحان و دندانپزشکان و یا آماده ساختن پوست قبل از اعمال جراحی از آن استفاده می شود . در شیرخوارگاهها محلول رقیق هگزاکلروفن برای حمام دادن نوزادان و جلوگیری از عفونت های پوست ، زرد زخم و diaperash بکار می رود . این ماده خاصیت تحریکی ندارد و قعالیت آن در حضور سرم خون و عوامل آلی کاهش می یابد . همچنین بدلیل آنکه الکل اثر بخشی هگزاکلروفن را کم می کند نبایستی همراه و یا قبل از مصرف این ماده مصرف گردد .

هگزاکلروفن Hexachlorophene

فایزوهکس Phisohex که یک نام تجارتی است ترکیبی از PHisoderm و 3 درصد هگزاکلروفن می باشد .

گزارشات اخیر حاکی از آنست که هگزاکلروفن و محصولاتی که حاوی این ماده می باشد پس از مصرف روزانه و به طور مرتب ممکن است موجب به خطر انداختن حیات نوزادان گردد . زیرا مقادیری از آن از پوست جذب می شود . لذا پس از مصرف در این گروه سنی ، باید پوتس بخوبی شستشو شود .

مواردی که نباید به کار رود : از این ترکیب نباید به صورت تامپون واژینال ، به شکل پانسمان مرطوب یا لوسیون ، در محل سوخته ویا ضایعات پوستی ، غشاء مخاطی ، برای استحمام تمام بدن و یا برروی سطح وسیعی از پوست مصرف شود . باید توجه داشت که جذب این ماده از طریق پوست ممکنست موجب ضایعات عصبی و حتی مرگ گردد . در کسانی که پس از مصرف ترکیبات هالوژنه فنل ، حساسیت به نور پیدا کرده اند نباید از هگزاکلروفن استفاده کرد . کاربرد آن در دوران بارداری مجاز نمی باشد .

عوارض جانبی هگزاکلروفن

درماتیت و حساسیت به نور ، خشکی و تفلس پوست گزارش شده است . مواردی از مسمومیت به دنبال خوردن هگزاکلروفن و تحریکات سیستم عصبی مرکزی و تشنج در نوزادان ( به دلیل جذب از طریق پوست ) مشاهده شده است .

مراقبت های پرستاری هگزاکلروفن

1-درتمام موارد پس از مصرف ( به خصوص مناطق حساس پوست ، نظیر بیضه و ناحیه مقعد) شستشوی کامل پوست لازم است .

2- مراقب باشید که در چشم وارد نگردد . در صورت ورود فورا با آب شستشو دهید .

3- از مصرف آن در زخم های باز ، مخاط بدن ، بریدگی ها یا سوختگی ها خودداری کنید .

4- تنها برای مصرف خارجی است .لذا به گزارش آسان طب برای جلوگیری از بروز اشتباه ، دارو را غیر از ظرف اصلی آن در شیشه های دیگر نریزید .

5- در صورت بروز نشانه های حساسیت یا التهاب پوست مصرف دارو قطع شود .

با بیماری التهاب لگن (علل،علائم و درمان)  آشنا شوید .

هگزاکلروفن

هگزاکلروفن Hexachlorophene  دارویی بود که در اینجا اطلاعاتی را درباره ان بیان کردیم. امیدواریم استفاده لازم را برده باشید.

منبع:

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا