ضایعات پوستی در بیماری بهجت

بیماری بهجت یک بیماری مولتی سیستم با ابتلاء دستگاههای مختلف از جمله پوست ، مخاط ، چشم ، عروق مختلف ، سلسه اعصاب ، دستگاه گوارش ، بیضه و حتی قلب و ریه است . بیماری بهجت در سه جا طبقه بندی می شود . در دسته کلاژن واسکولار ماژور که در ایران در راس این گروه قرار میگیر د. در دسته واسکولیتها و در دسته سرونگاتیوها اسپوندیلوآرتروپاتی . اما اگر چه بیماری بهجت بیماری بیماری مولتی سیستم است اما دارای چهره بالینی بسیار خاصی می باشد که آن را از سایر کلاژن واسکولار و اسکولیت و بیماری های سرونگاتیو متمایز میسازد . اگر چه اولین مرتبه هولوسی بهجت تریاد این بیماری را آفتهای دهانی و ژنیتال و اووئیت قدامی با هیپوپیون شرح داد . ولی بعدا سایر تظاهرات سیستمیک بیماری شرح داده شد و در طبقه بندی های مختلف قرار گرفت . انتشار جغرافیایی بیماری بهجت بسیار خاص میباشد و اکثریت بیماران در نیمکره شمالی قرار دارند . در این بخش درباره بیماری بهجت اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

بیماری بهجت

بیماری بهجت چیست؟

بالاترین رقم شیوع برای بیماری بهجت در ژاپن ، کره ، چین ، ترکیه وایران دیده شده است و در درجه دوم ممالک دور دریای مدیترانه قرار دارند و در درجه سوم ممالکی که از جاده ابریشم تدریجا دور می شوند .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

ضایعات پوستی در بیماری بهجت

ضایعات پوستی در بیماری بهجت

به گزارش مجله پزشکی آسان طب ضایعات پوستی در بیماری بهجت در حدود 2/3 از بیماران قابل مشاهده است و دارای تابلوهای بالینی بسیار مختلفی است که از میان آنها ، سه تابلوی با اهمیت تر عبارتند از :

-فولیکولیت کاذب

-اریتم گره ای

آفت پوستی

آفت پوستی” برای بیماری بهجت تیپیک است و کاملا شبیه افت دهانی است ولی چون بسیار نادر است (6% بیماران در ایران ) نمی تواند به عنوان وسیله تشخیصی مورد استفاده قرار گیرد . سودوفولیکولیت و اریتم گره ای دو ضایعه پوستی بسیار مهم اند . سودوفولیکولیت از این جهت کاذب نامیده می شود که با فولیکولیت حقیقی یا همان آکنه فرق دارد . در واقع بهترین اسم برای این ضایعه پوستولوزیس Behcet pustulosis است . زیرا این ضایعه یک ادم برجسته پوستی است که روی آن یک پوستول قرار می گیرد و این پوستول گنبدی شکل یا طاقی شکل است . این ضایعه معمولا روی اندام تحتانی ران است ولی در هر جای دیگری میتواند دیده شود . به گزارش اسان طب سودوفولیکولیت در 66 درصد بیماران در ایران دیده می شود و تشخیص افتراقی آن هم با جوشهای چرکی معمولی یا آکنه است . اریتم گره ای در بیماری بهجت مثل بقیه ایتم های گره ای ، یک ندول قرمز زیر جلدی است که معمولا روی اندام های تحتانی (ساق) دیده می شود و دردناک است . دوره طولانی ندارد و ظرف 2-3 هفته خوب می شود . حدود 20-25 درصد بیماران ایرانی ، این تابلو را بروز میدهند ولی در کره و ژاپن در بیش از نصف بیماران دیده می شود . اریتم گره ای بهجت ، فرق کوچکی با سایر اریتم های گره ای که مثلا در سارکوئیدوز یا توبرکولوز دیده می شوند دارد و آن اینکه دردناک ت است و اریتم های آن بیشتر است .

Click here to preview your posts with PRO themes ››

واسکولیت ناشی از حساسیت را بشناسید .

ضایعات پوستی در بیماری بهجت

ضایعات پوستی در بیماری بهجت موضوع این بخش از اسان طب بود .امیدواریم از مطالعه ان بهره مند شده باشید.

منبع : asanteb.com

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا