خصوصیات مو : قطر ، استحکام ، حالت ارتجاعی

خصوصیات مو متنوع و گوناگون دارد . موی انسان ویژگی هایی دارد که با توجه به آن می توان نوع و کیفیت مو را تشخیص داد . همچنین نحوه ی مراقبت از مو را با توجه به این خصوصیات می شناسیم . مو خیلی محکم است . وزن لازم برای پاره کردن یک تار مو را نیروی قطع کننده می نامند که بین 60 تا 120 گرم متغیر است . به بیان دیگر مو می تواند کشش وزنی بین 60 تا 120 گرم را قبل از پاره شدن تحمل می کند .  در زیر به سه مورد از خصوصیات مو اشاره شده است :

خصوصیات مو
خصوصیات مو

خصوصیات مو : قطر تار مو

قطر تار مو یکی از  خصوصیات مو است که معمولا بر حسب رنگ و سن تغییر می کند . به طور کلی ، موهای بلوند نازک و حتی خیلی نازک بوده و کمتر از 60 میکرون قطر دارد . هر میکرون یک هزارم میلی متر است . موهای بلوطی دارای قطر متوسطی است ( حدود 80 میکرون ) و موهای سیاه قطر زیادی دارد . به طور متوسط 105 میکرون در ژاپنی ها . به همین دلیل اکثر کلاه گیس های تهیه شده از موی طبیعی ، از آسیا وارد می شود .

موی نوزادان خیلی نازک است اما محکم است . در آزمایشگاههای جنین شناسی از آن برای برش دادن تخمک های نابارور شده استفاده می کردند . البته هنگامی که شخص پیر می شود این قطر نیز مجددا کاهش می یابد .

خصوصیات مو
خصوصیات مو

خصوصیات مو :  استحکام مو

مو خیلی محکم است . وزن لازم برای پاره کردن یک تار مو را نیروی قطع کننده می نامند که بین 60 تا 120 گرم متغیر است . به بیان دیگر مو می تواند کشش وزنی بین 60 تا 120 گرم را قبل از پاره شدن تحمل می کند . از نظر تئوریک ، اگر این استحکام و مقاومت را برای مجموعه ی موهای سر محاسبه کنیم ، خواهیم توانست بگوییم مجموعه ی موهای سر می تواند وزنی حدود ده تا دوزاده تن را تحمل کند . این گفته چندان تعجب آور هم نیست زیرا بارها در نمایشات سیرک مشاهده می شود که زنان از موی بلند خود بدون هیچ حقه ای آویزان می شوند و موهایشان به سادگی وزن آنها را تحمل می کند .

خصوصیات مو
خصوصیات مو

خصوصیات مو :  حالت ارتجاعی مو

حالت ارتجاعی مو یکی از ویژگیهای مو است . مو نسبتا حلت ارتجاعی دارد و می توان آن را تا حد معینی کشید . اما اگر کشش ادامه پیدا کند ، مسلما مو پاره می شود . اگر مویی را کشیده و رها کنیم ، دوباره به اندازه ی اولیه خود برمیگردد. اگر مو را خیس کنیم ، می توان آن را تا دو برابر طول معمولی اش کشید .

برای یادآوری اینکه با مرطوب شدن مو ، چه حالت ارتجاعی خارق العاده ای در آن ایجاد می شود ، بایستی از پرگارهای دقیقی که معروف به پرگار مویی است نام برد . به گزارش اسان طب  در قدیم از این پرگار برای رطوبت هوا استفاده می شد . این کار بر حسب تغییر طول یک تار مو که روی کادری به حالت کشیده قرار داشت و وزنه ای به آن آویخته بود ، انجام می شد . به وزنه سوزنی متصل بود که روی صفحه ای قرار می گرفت و میزان دقیق رطوبت را مشخص می کرد .

قطر مو ، استحکام مو و حالت ارتجاعی مو از خصوصیات مو است. شما باید به موهایتان رسیدگی کنید تا کیفیت خود را از دست ندهد و همیشه سر زنده باشد.

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا