انواع سبک گفتگو بین زوج ها و افراد

انواع سبک گفتگو به چهار دسته تقسیم می شود. سیک گفتگو بیان های مدلهای گفتگو و صحبت کردن بین دو زوج یا کلا دو شخص می باشد . مطالعه روی 1500000 زوج نشان داد که می توان دو چرخه ی گفتگو را تعریف کرد . چرخه گفتگوی مثبت و چرخه گفتگوی منفی . چرخه ویژگی مثبت دو ویژگی دارد ، صراحت و اتکا به خود . چرخه گفتگوی منفی نیز با دو ویژگی مشخص می شود ، اجتناب و تسلط همسر . صراحت ، توانایی فرد برای ابراز احساسات و آرزوها به همسر است . اتکا به خود ، توانایی کنترل امور در زندگی است و نشان می دهد که فرد در مورد خودش چگونه احساس می کند و می اندیشد . تسطل یک همسر احساس او از میزان سلطه طلبی و کنترل گری همسرش است .

انواع سبک گفتگو بین زوج ها
انواع سبک گفتگو بین زوج ها

انواع سبک گفتگو بین زوج ها را بدانید

سبکهای مختلف در گفتگو وجود دارد . در اینجا به چهار نوع سبک گفتگو اشاره میکنیم :

گفتگوی منفعلانه : 

به گزارش بخش خانواده سایت اسان طب ، در این نوع سبک گفتگو ، فرد نسبت به بیان افکار ، احساسات و تمایلاتش بی میل است . این روش ممکن است ناشی از اعتماد به نفس پایین باشد . ممکن است این روش با قصد و نیت خوب به کار رود . مثلا من قصد ندارم دیگران را اذیت کنم یا می ترسم که اشتباه بگویم ، ولی عمدتا باعث احساس رنجش خاطر ، سردرگمی و بدگمانی در فرد متقابل می شود . این نوع سبک گفتگو ، سدی در راه ایجاد صمیمیت در روابط است .

 گفتگوی تهاجمی :

در این نوع سبک گفتگو ، فرد طرف مقابل را سرزنش و متهم می کند . عموما این روش زمانی به کار می رود که یکی از طرفین احساس تهدید می کند و یا افکار و احساسات منفی دارد . این روش معمولا منجر به جریحه دار شدن احساسات زوجین می شود و صمیمیت بین انها را تخریب می کند .

گفتگوی منفعل – مهاجم :

در این نوع سبک گفتگو افراد به صورت نامشخص پرخاشگری می کنند . یعنی ، به صورت غیر مستقیم خشم خود را نسبت به دیگری بیان می کنند و انتظار دارند دیگری بداند که برای چه این کار را می کنند . کله شقی ، اشکال تراشی ، مسامحه کاری و پشت گوش اندازی ، ویژگیهای این دسته از افراد است . برای مثال ، همسری از استراحت بعد از ظهر شوهرش ، در حالی که خودش بعد از کار بیرون باید کارهای خانه را انجام دهد ، ناراحت است . او به جای بیان صریح این احساس با سر و صدا کردن ، کوبیدن ظروف به یکدیگر و یا دعوا کردن با کودکان مانع استراحت همسرش می شود .

گفتگوی صریح :

در این سبک گفتگو ، فرد بدون احساس ترس یا رفتار پرخاشگرانه ، احساسات ، خواسته ها و افکار خود را بیان می کند . در گفتگوی صریح و با جرات ،هم از حق و خواسته خود نمی گذریم و هم احترام طرف مقابل را به جا می آوریم . صراحت این احساس را به ما می دهد که از کارآیی و خودکنترلی لازم برخورداریم . این شیوه گفتگو فرصتی را فراهم می کند که افراد خود را به روش سالم ، غیر تواضعی و بدون سماجت نشان دهند و این به معنای عنوان کردن شفاف و مستقیم خواسته و مثبت و مودب بودن در گفتگو است .

چگونه در یک گفتگو باهوشتر از آنچه هستید به نظر بیایید!

انواع سبک گفتگو بین زوج ها را در اینجا به طور مختصر معرفی کردیم. نوع گفتگو در زمان خاص میتواند در رابطه شما تاثیر گذار باشد. پس مراقب زبان و کلماتی که از دهان بیرون می اید باشید تا به مشکل بر نخورید.

امیدواریم از این بخش با موضوع انواع سبک گفتگو بین زوج ها بهره کافی را برده باشید.

منبع :

asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35