اطلاعاتی از زنان معلول جهان

جنسیت در سلامت افراد تاثیر می گذارد ، هم از لحاظ خدمات درمانی دریافتی و هم از لحاظ بعضی بیماری های خاصی که به آنها مبتلا می شوند ، اکنون ببینیم که جنسیت در زنان معلول  چه تاثیری می گذارد . همانطور که بارها گفتیم ، زنان تفاوت های فردی بسیار زیاد دارند . همچنین ، بعضی عواملی را که باعث گوناگونی می شوند و توضیح دادیم عواملی مثل نژاد و قومیت ، کشور محل سکونت ، طبقه اجتماعی ، معلولیت عامل دیگری است که باعث گوناگونی می شود . زنان نسبتا نامرئی هستند .

زنان معلول جهان
زنان معلول جهان

زنان معلول جهان

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب معلولیت عبارت از یک نقص فیزیکی یا روانی است که باعث می شود فرد نتواند فعالیت ها را به صورت عادی انجام دهد . طبق بعضی تخمین ها ، 21 درصد زنان امریکا ، و 16 درصد زنان کانادا نوعی معلولیت دارند . احتمال معلولیت در زنان سالمند بسیار زیاد است . مثلا 26 درصد زنان 65 ساله و بیشتر ، نوعی معلولیت دارند .

گوناگونی در طبقه ی «معلولیت» بسیار زیاد است . اصطلاح « زنان معلول » صرفا یک سازه ی اجتماعی است که انواع را شامل می شود ، عوارضی که اکثر انها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند . در واقع ، تجربه های روزمره ی زنان نابینا ، زنانی که یک دست خود را از دست داده اند ، و زنانی که در دوران نقاهت بعد از سکته مغزی به سر می برند ، بسیار متفاوت است . با این حال مردم همه ی آنها را به یک چشم نگاه می کنند و معلولیت را در آنچه افراد انجام می دهند و هستند میبینند . مثلا می گویند خانم x همانی است که از ویلچر استفاده می کند .الگوی اشتغال معلولین زن ( زنان معلول )

زنان معلول جهان
زنان معلول جهان

به هنگام بحث درباره ی معلولیت ، باید یادمان باشد که بین زنان معلول و سالم ارتباط وجود دارد . در حال حاضر بسیاری از مردم هیچ معلولیتی ندارند . اما هر کسی ممکن است ، در عرض چند ثانیه ، به علت حادثه ، سکته مغزی یا بیماری ، معلول شود . به گفته ی یکی از روانشناسان ، کسانی که معلول نیستند باید خود را «موقتا سالم» بدانند .

نظریه پردازان معمولا به این نکته اشاره می کنند که زنان در حاشیه ی دنیایی زندگی می کنند که مردان قلمرو داخلی آن را قبضه کرده اند . زنان معلول در حاشیه ی این حاشیه ها زندگی می کنند و به همین دلیل خود را نامرئی احساس می کنند . زنان رنگین پوست و معلول در آن واحد سه نوع برخورد می بینند که عبارت است از : سکسیم ، راسیم و ایبلیسم (تبعیض بر اساس معلولیت) . یک زن آسیایی چنین گفته است : «من آسیایی هستم ، معلول هستم و زن هستم . مثل یک مثلث که ، بر حسب موقعیت ، یکی از اضلاع آن در بالا قرار می گیرد . »

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا