الگوی اشتغال معلولین زن ( زنان معلول )

از همان نوجوانی ، معلولین زن ، در آماده شدن برای کاریابی و اشتغال ، با موانعی روبرو می شوند . مثلا ، بسیاری از زنان به یاد می آورند که در کودکی با آنها رفتاری تبعیض آمیز شده است . نمونه ی آن ، ماریا ، 15 ساله است که می گوید : « برادر من و همان مشکل شنوایی را دارد که من دارم . او همیشه به انجام دادن ورزش ، درس خواندن و حرف یاد گرفتن تشویق شده است ، اما مرا در خانه نگه داشته اند و از من مراقبت کرده اند .» والدین در مورد دختران خود بیشتر احساس مسئولیت و محافظت می کنند . اگر دختر آنها معلول باشد ، این محافظت بیشتر از حالت عادی خواهد بود . زنان معلول ( معلولین زن ) ، به هنگام تحصیل با موانع متعددی رو به رو می شوند . مثلا در دانشگاه پیدا کردن مترجمانی که زبان اشاره بلد باشند دشوار است ، اسانسور مخصوص ویلچر وجود ندارد و دیگر خدمات پشتیبانی نیز معمولا در دسترس نیست . این موانع باعث می شوند که زنان معلول ادامه تحصیل ندهند . در این بخش درباره اشتغال معلولین زن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

الگوی اشتغال معلولین زن ( زنان معلول )
الگوی اشتغال معلولین زن ( زنان معلول )

اطلاعات درباره اشتغال معلولین زن

در حال حاضر 28 درصد معلولین زن آمریکا شاغل هستند . این آمار برای مردان معلول 32 درصد است . به عبارت دیگر ، نرخ اشتغال برای این گروه تقریبا یکسان است . با این حال میبینید که ، هم مردان و هم زنان معلول ، در مقایسه با افراد سالم ، کمتر اشتغال دارند .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، معلولیت و جنسیت ، به شیوه های منحصر به فرد ، ترکیب می شوند تا در محیط شغلی ، برای زنان معلول موانعی ایجاد کنند . مثلا به داستان زنی توجه کنید که به علت معلولیت ، نمی تواند از دستان خود استفاده کند . او می گوید : «پروژه ای وجود داشت که خیلی دوست داشتم در آن شرکت کنم .. اما مدیرمان تنها چند نفر از همکاران مرد را برای این کار انتخاب کرده بود . وقتی به او گفتم که می خواهم در آن حضور داشته باشم ، چنین پاسخ داد : « چون نمی توانم یادداشت بردارم ممکن است باعث ناراحتی دیگران شوم .» به او گفتم که یادداشت برداشتن تنها کار یکی از اعضای گروه است و دیگران لزومی به انجام دادن این کار ندارند . بنابراین ، منشی گری فقط بر عهده ی یک نفر خواهد بود . مدیر بخش انگار که تازه متوجه شده باشد گفت : من فکر می کردم که سایر اعضای گروه (مردان) انتظار دارند که شما این کار را انجام دهید . چون من زن هستم آنها خود به خود فکر کرده بودند که مثل همیشه باید نقش منشی گری را یک زن بر عهده بگیرد .

الگوی اشتغال معلولین زن
الگوی اشتغال معلولین زن

یکی دیگر از مشکلات معلولین زن ، مشکلات اقتصادی است . زنان معلول ، به طور متوسط ، نصف مردان معلول حقوق می گیرند . همچنین حقوق و مزایای بازنشستگی انها بسیار اندک است . معلولیت معمولا باعث می شود که برخورد متفاوت جامعه با زنان و مردان بیشتر شود . در مورد حقوق و مزایا ، معلولیت باعث می شود که فاصله ی حقوقی (در آمد) آنها نیز بیشتر شود .

منبع:

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا