هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین یعنی چه ؟

بیماری هیپرویتامینوز  در اثر زیاده روی در مصرف بعضی ویتامین ها (مخصوصا ویتامین های محلول در چربی ) عارض می شوند . با توجه به اینکه ویتامین ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که مصرف آنها همراه مواد غذایی برای بدن انسان ضروری است و کمبود یا عدم وجود آنها سبب بروز بیماری های مختلف خواهد شد. لازم به تذکر است که مصرف بیش از اندازه بعضی ویتامین ها نیز عوارضی را ایجاد می کنند که به طور کلی به هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین موسوم اند .

هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین
هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین

هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین

در این بخش درباره هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. به همان اندازه که کمبود ویتامین برای سلامتی مضر است زیاده روی در مصرف آن هم به سلامتی شما آسیب می زند.

1- هیپرویتامینوز A یا مسمومیت با ویتامین A

به گزارش بخش تغذیه سایت آسان طب مصرف بیش از مقدار لازم ویتامین A به صورت حالتی به نام مسمومیت به نام  هیپرویتامینوز  آ ظاهر می شود . اثار هیپرویتامینوز  A  یا مسمومیت با ویتامین A عبارتند از : لاغری ، خشکی و ترک پوست بدن ، بی اشتهایی ، شکنندگی ناخن ها ، ریزش موها ، ورم لثه ها ، زخم گوشه دهان ، بزرگی کبد ، کم خونی و بالاخره بعضی ناراحتی های عصبی . برای درمان عوارض فوق باید فورا منابع دارویی مصرفی را قطع کرد.

هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین
هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین

2- هیپرویتامینوز D یا مسمومیت با ویتامین D

در هیپرویتامینوز  دی یا مسمومیت با ویتامین D وقتی ویتامین D بیشتر از مقدار لازم مصرف گردد ، عوارضی عارض می گردند که مهمترین آنها اینست که  بالا رفتن مقدار کلسیم خون اگر ادامه یابد عواقب خطرناکی را به دنبال خواهد داشت . جهت مداوای عارضه فوق باید فورا منابع دارویی مصرفی را قطع نمود .

3- هیپرویتامینوز K یا مسمومیت با ویتامین K

به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب ، در هیپرویتامنوز   K زیادتر از مقدار لازم مصرف نمودن از ویتامین کا سبب بالا رفتن بیلیروبین خون و بزرگی کبد شده و گاهی نیز در اثر عدم قطع منابع دارویی ، ممکن است سبب مرگ گردد . جهت درمان عوارض باید قبل از هر عملی منابع دارویی را قطع کرد ...

هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین

مطالب تصادفی :

هیپرویتامینوز یا مسمومیت با ویتامین موضوع این بخش از اسان طب بود. این را یادتان باشد هر چیزی را حتی اگر مفید باشد اگر زیاد بخورید عارضه های خاص خودش را دارد. ویتامین ها هم از این قبیل خوراکیهاست. وقتی ویتامین ها بیشاز حد به بدن برسد دچار عارضه های جدی خواهیم شد. پس در خوردن همه چیز تعادل را رعایت کنید.

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا