Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
آشنایی با برخی از عوارض شکستگی – مجله آسان طب

آشنایی با برخی از عوارض شکستگی

عوارض شکستگی متنوع است . در شکستگی استخوان یا مفاصل می شکند و باید کاری کرد تا انها مجددا جوش بخورد . اما در برخی از شکستگی ها روند ترمیم و بازیابی عملکرد ناحیه آسیب دیده از حالت طبیعی خارج شده و عوارضی را در پی خواهد داشت که حتی می توانند بسیار شدید باشد. در زیر به عوارض شکستگی مهمترین اشاره کرده ایم :

. کوتاه شدن shortening  یکی از عوارض شکستگی

 کوتاه شدن shortening  یکی از عوارض شکستگی است . از علت های کوتاه شدن استخوانی می توان به بد جوش خوردن یا روی هم افتادن قطعات شکسته و سپس جوش خوردن آنها ؛ له شدن ( crushing ) یا از بین رفتن استخوان مانند خرد شدن بیش از حد استخوان در اثر زخم ناشی از گلوله و آسیب غضروف اپی فیز در حال رشد ( در کودکان ) اشاره کرد .

یادآوری می کنیم که کوتاه شدن در اندام تحتانی دارای اهمیت می باشدو کوتاه شدن بیش از 2 سانتی متر قابل توجه خواهد بود و معمولا با بلند کردن پاشنه کفش یا کوتاه کردن پای بلند با عمل جراحی آن را اصلاح می کنند.

. تاخیر در جوش خوردن delayed union یکی از عوارض شکستگی

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ،  زمان قطعی برای تعیین تاخیر در جوش خوردن قطعه شکسته وجود ندارد اما معمولا گفته می شود اگر 3 تا 4 ماه پس از شکستگی هنوز بین قطعات شکسته آزادی حرکت وجود داشته و پل استخوانی شکل نگرفته باشد ، می توان گفت که با تاخیر در جوش خوردن مواجه شده ایم.این حالت معمولا هیچ علامت خاص استخوانی در گرافی نخواهد داشت.معمولا توصیه می شود برای درمان ، زمان بیشتری را منتظر مانده تا بدون دخالت جراحی و استفاده از گرافت ، استخوان جوش بخورد.

. جوش نخوردن non union عوارض شکستگی

یکی از عوارض شکستگی جوش نخوردن می باشد . بر خلاف تاخیر در جوش خوردن در این حالت که چند ماه از شکستگی می گذرد قطعات شکسته استخوانی با تغییراتی مشخص در گرافی همراه خواهند بود که نشانه عدم جوش خوردن دائمی خواهد بود. مانند گرد شدن و اسکلروزه شدن انتهای شکسته استخوان و یا علامتی مبنی بر تشکیل مفصل کاذب.اطلاعاتی از شکستگی و دررفتگی

علت های جوش نخوردن  می تواند شامل عفونت – جریان خون ناکافی بین دو قطعه شکسته یا حتی یک قطعه ف حرکت جداکننده بیش از حد -قرار گرفتن نسج نرم بین قطعات شکسته ، از بین رفتن تقابل بین قطعه شکسته – وجود فلز در نزدیکی شکستگی ف تخریب استخوان در اثر تومور ( در شکستگی پاتولوژیک ) و حل شدن هماتوم در اثر مایع ساینو ویال ( در شکستگی داخل مفصلی ) باشد .

درمان جوش نخوردن  با عمل جراحی و استفاده از انواع گرافت های استخوانی ( اتوژن ، هوموژن و هتروژن ) امکان پذیر است .

. عفونت infection عوارض شکستگی

لازم به ذکر است که عفونت ها ، معمولا در شکستگی باز دیده می شود ولی عفونت می تواند در یک شکستگی بسته هنگامی که در عمل جراحی به یک شکستگی باز تبدیل می شود نیز رخ دهد.

. نکروز آواسکولر عوارض شکستگی

نکروز آواسکولر یکی از عوارض شکستگی به معنی مرگ استخوان بدلیل نرسیدن خون کافی به آن می باشد . علامت و نشانه نکروز شامل افزایش دانسیته در قطعه شکسته ( سفید شدن و متمایز شدن از بافت اطراف خود ) و نهایتا چروکیده شدن و خرد شدن قطعه نکروز شده می باشد .

عوارض شکستگی

در این قسمت از سایت اسان طب درباره عوارض شکستگی اطلاعاتی را تقدیمتان می کنیم. اگر استخوان های شما قوی باشد  و تقویت شود شکستگی به احتمال کمتری اتفاق می افتد.

سعی کنید از بچگی مصرف کلسیم و لبنیاتتان را زیاد کنید. همچنین ورزش و نرمش را فراموش نکنید. اینها موجب استحکام استخوان هایتان می شوند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52