نحوه استخوان بندی بدن انسان چگونه است ؟

بدن انسان از هزاران قطعه استخوان ریز و درشت تشکیل شده است که با نظم خاصی به هم متصل شده اند. استخوان بندی یا اسکلت بدن شامل دو قسمت است: اسکلت محوری و اسکلت اندامها. به طور خلاصه تعداد استخوان های بدن یک فرد بالغ 206 قطعه است. اکنون به طور مختصر به شرح این دو نحوه استخوان بندی بدن انسان می پردازیم :

استخوان بندی بدن انسان
استخوان بندی بدن انسان

اسکلت محوری در استخوان بندی بدن

اسکلت محوری  در استخوان بندی بدن شامل ستون مهره ای ، استرنوم (جناغ) ، دوازده جفت دنده و جمجمه یا اسکال است . استخوان هایویید در جلو و بالای گردن و اندام ها در طرفین ستون مهره ای قرار دارند .

-ستون مهره ای

به گزارش اسان طب ستون مهره ای از قاعده جمجمه شروع شده ، تمام طول گردن و تنه را می پیماید و از روی هم قرار گرفتن تعدادی مهره vertebra تشکیل می گردند . مهره ها توسط رباط ها و دیسک های بین مهره ای به هم متصل می گردند و یک ساقه ی انعطاف پذیر میانی می سازند که وزن تنه را تحمل می کند . در بچه ها ، تعداد مهره های جدا از هم به طور طبیعی 33 عدد است ، اما در بالغین چهار مهره اخر به هم جوش میخورند و استخوان کاکسیکس را می سازند و پنج مهره ماقبل آخر نیز به هم جوش می خورند و استخوان سیکروم (خاجی) را می سازند . از 24 مهره باقیمانده با توجه به اینکه شمارش مهره ها از بالا به پایین انجام می پذیرد ، هفت مهره اول را مهره های گردنی ، دوازده مهره بعدی را که با دنده ها نیز مفصل می شوند مهره های سینه ای و پنج مهره سوم را مهره های کمری می نامند .

استخوان بندی بدن انسان
استخوان بندی بدن انسان

اسکلت اندام ها در استخوان بندی بدن

در استخوان بندی بدن ، اسکلت اندام ها شامل اندام های فوقانی و اندام های تحتانی است . هر یک از اندام های فوقانی ، شامل 32 قطعه استخوان است که دوتای آنها به نام اسکپیولا (استخوان کتف) و کلویکل (ترقوه ) با هم تشکیل کمربند شانه ای را می دهند . اندام های فوقانی توسط کمربند شانه ای به قسمت فوقانی – طرفی قفسه سینه اتصال دارند . هر یک از اندام های تحتانی شامل 31 قطعه استخوان است که یکی از آنها استخوان هیپ (خاصره) با استخوان طرف مقابل مفصل شده و کمربند لگنی را تشکیل می دهند . استخوان های هیپ در جلو با یکدیگر و در عقب ، با استخوان سیکروم مفصل می شوند و جمعا اسکلت لگن را می سازند که پایین ترین قسمت حفره ی شکمی را در بر می گیرند .

تعدادی استخوان های ریز به نام استخوان های سسامویید و غیره در بدن موجودند که در شمارش استخوان بندی بدن به حساب نمی ایند .

به طور خلاصه تعداد استخوان های بدن یک فرد بالغ 206 قطعه است . بدین شرح :

کاسه سر و صورت یا اسکال – 22 قطعه – 21+1
استخوانک های گوش میانی – 6 قطعه – 2*3
ستون مهره ای در بالغین – 26 قطعه – 7 + 12 + 5 +1 +1
دنده ها و استرنوم – 25 قطعه – 2*2 + 1
استخوان هایویید – 1 قطعه – 1
استخوان های اندام های فوقانی – 64 قطعه – 2*3
استخوان های اندام های تحتانی – 62 قطعه –2*31

استخوان آهیانه چیست ؟

…………….

منبع :

asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا