استخوان آهیانه چیست ؟

استخوان آهیانه ، استخوانی است چهار گوش و مقعر که طرفین و سقف کاسه سر را تشکیل می دهد . پاریتال یا استخوان آهیانه با استخوان های اوکسیپیتال ، تمپورال ، بال بزرگ اسفنوئید ، فرونتال و آهیانه طرف دیگر مفصل می شود . پاریتال یا استخوان آهیانه دارای دو سطح داخلی وخارجی و چهار کنار و چهار زاویه است .

الف – سطح داخلی یا درون جمجمه ای ( استخوان آهیانه )

این سطح مقعر است و اثر شکنجهای نیمکره های مغزی و شیارهای عروق مغزی روی آن دیده می شود . در طول کنار فوقانی (در خط میانی) این سطح نیم ناودانی وجود دارد که با نیم ناودان مشابه از استخوان پاریتال مجاور ناودانی برای سینوس ساژیتال فوقانی تشکیل می دهد . به لبه های این ناودان داس مغز متصل می شود .

استخوان آهیانه دارای سوراخی است که خون وریدی داخل جمجمه را توسط Emissary با ورید خارج جمجمه مرتبط می سازد .

ب – سطح خارجی یا برون جمجمه ای

به گزارش اسان طب ، این سطح صاف و محدب است . در قسمت میانی این سطح دو خط منحنی شکل از جلو به عقب کشیده شده است به نام خط تمپورال فوقانی که محل اتصال فاسیای عضله تمپورالیس و خط تمپورال تحتانی که حد فوقانی اتصال عضله تمپورالیس می باشد .

کنار فوقانی استخوان با کنار مشابه از استخوان پاریتال مجاور مفصل شده و درزساژیتال پدید می اید . کنار تحتانی یا کنار صدفی از جلو به عقب به ترتیب با بال بزرگ اسفنوئید ، صدف تمپورال و ماستوئید تمپورال مفصل می شود . کنار قدامی استخوان با استخوان فرونتال مفصل شده و نیمی از درزکرونال را تشکیل می دهد . کنار خلفی با استخوان اکسپیتال مفصل شده و ستور لامبدوئید را می سازد .

زاویه قدامی – فوقانی استخوان آهیانه زاویه فرونتال نام دارد و تقریبا قائمه است .ناحیه تلاقی ستور سازیتال و کرونال نامیده می شود . زاویه قدامی – تحتانی یا زاویه اسفنوئیدال در محل تلاقی فرونتال با بال بزرگ اسفنوئید قرار می گیرد . محل نزدیک شدن چهار استخوان پاریتال ، اسفنوئید ، تمپورال و فرونتال را Pterion نامند که در مجموع محل مفصل شدن انها شبیه حرف H است . زاویه خلفی – فوقانی یا زاویه اکسپیتال در محل تلاقی ستور ساژینال و لامبدوئید قرار دارد . زاویه خلفی – تحتانی با استخوان اکسپیتال و ماستوئید مفصل می شود .

کاربردعملی استخوان آهیانه

استخوان آهیانه کاربردهای خاص خود را دارد . در زیر به سه مورد از آن اشاره می کنیم :

1-در تشکیل سینوس ساژینال فوقانی شرکت دارد

2- اتصال فاسیای عضله تمپورالیس روی این استخوان است .

3- در هنگام تولد در محل Beregma و Lambda ملاز Fontanel قدامی و خلفی است .

استخوان آهیانه

منبع :

asanteb.com

…………………………………………

عناوین پیشنهادی :

استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

استخوان شب پره یا اسفنوئید sphenoid bone

نحوه استخوان بندی بدن

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره استخوان ها و استخوان آهیانه تقدیم کردیم استفاده کرده باشید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35